S odvykáním kouření vám pomohou i v lékárnách | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

S odvykáním kouření vám pomohou i v lékárnách

11. 2. 2019

Cigaretu denně si zapálí přibližně každý čtvrtý Čech. Podle údajů GSTHR (GLOBAL STATE OF TOBACCO HARM) tak vloni v tuzemsku žilo bezmála dva a čtvrt milionu pravidelných kuřáků. Této závislosti, respektive nemocem, které kouření způsobuje, podlehne každý den 65 z nich. Celosvětově pak kvůli zálibě v nikotinu denně zemře 13 400 lidí. Zbavit se závislosti na kouření je jedním z nejobtížnějších kroků v životě každého kuřáka. Bez cizí pomoci se to povede jen přibližně pěti procentům odvykajících, s asistencí odborníka se šance na úspěch zvyšuje až na čtyřicet procent. Centra odvykání kouření v BENU lékárnách si připisují ještě lepší výsledky.

„Úspěšnost odvykání kouření pod našimi křídly je zatím více než nadpoloviční, což je výsledek, na který jsme opravdu hrdí,“ říká PharmDr. Lucie Levorová z lékárny BENU na Národní třídě v Praze.

Zajděte pro pomoc do lékárny

Prvním a v podstatě nejdůležitějším krokem při odvykání kouření s asistencí odborníka je zjistit, jak moc je vlastně pacient závislý. Podle toho se pak stanovuje nejen postup léčby, ale také i podpůrné prostředky, které jsou berličkou prakticky každého, kdo se rozhodne definitivně „típnout“ poslední cigaretu. Odbornou pomoc může kuřákům poskytnout jejich lékař, obrátit se mohou i na některé z odvykacích center zaštítěných zdravotnickými zařízeními. Další variantu pak nabízejí právě Centra pro odvykání kouření ve vybraných lékárnách BENU, kterých je v Česku už zhruba 30. Lékárny, které tuto bezplatnou službu nabízejí, poznáte podle loga s přelomenou a přeškrtnutou cigaretou.

„My klientovi v první řadě nastíníme možnosti léčby a cesty, kterými se může vydat. Některé podpůrné prostředky může předepsat pouze lékař, proto v určitých případech doporučujeme jej navštívit. Podstata naší práce je připravit klienty na všechny komplikace, které je na cestě mohou potkat a pomoci jim ty obtíže zvládnout,“ doplňuje Lucie Levorová, certifikovaná lékárnice garantovaného kurzu České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách.“

Jak konzultace v lékárnách probíhají

Bezplatné konzultace v lékárnách se skládají z minimálně pěti sezení v průběhu dvou až tří měsíců. Sezení s odborníkem v oddělené konzultační místnosti a veškeré informace, které pacient lékárníkovi sdělí, zůstávají důvěrné. Lékárník může pacientovi pomoci se změnou životního stylu, zlepšením a upevněním motivace, volbou terapie, kontrolou krevního tlaku i lékového profilu. Klíčové bývá druhé sezení, tam se totiž stanoví takzvaný den D, tedy datum, od kterého by si pacient neměl zapálit ani jednu cigaretu. A pokud není kuřák opravdu rozhodnutý, že se chce závislosti zbavit, druhá konzultace bývá často poslední. „Motivace klienta, to přesvědčení, že opravdu on sám chce přestat kouřit, je ta nejdůležitější část terapie. Ale z vlastních zkušeností mohu říct, že odvykání může být úspěšné i u ne zcela rozhodnutých lidí. Tady už je to právě o individuální práci s každým pacientem,“ dodává Lucie Levorová. Doba konzultací se pohybuje od 20 do 45 minut.

Jedna cigareta rovná se pěti minutám života

Zdravotní komplikace a riziko smrtelných onemocnění jsou hlavními důvody, proč vyhodit krabičku cigaret do koše a už si nikdy nekoupit novou. Přidejme ale další data. Každá cigareta zkracuje život přibližně o pět minut.

Nemoci s kouřením spojené každoročně celosvětově zabijí 4,8 milionů lidí. Kouření se pojí s rizikem rakoviny, hlavně s nádory plic, slinivky břišní, děložního čípku, ledvin nebo třeba konečníku. Zvyšuje riziko kardiovaskulárních nemocí, trombóz i diabetu. Kouření je navíc největším rizikovým faktorem pro vznik chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Kuřáci obecně více marodí, častěji jsou v pracovní neschopnosti nebo skončí jako invalidé. Kouření není rizikové pouze pro aktivní milovníky nikotinu, škodí i lidem v jejich okolí.


publikováno: 11. 2. 2019, v rubrice Rodina
Štítky: akce, kouření

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+