Snažíte se marně o miminko? | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Snažíte se marně o miminko?

13. 1. 2011

Jak jednou začnou ženě tikat biologické hodiny, jen těžko se dají umlčet. Ve snaze naplnit svoje mateřské poslání se často dostane do stresu. A nejen ona. Oba partneři si ani nestihnou všimnout, jak se z jejich vztahu vytrácí romantika, intimita a přirozenost. Není proto ojedinělé, že v důsledku křečovitých snah a plánovaných sexuálních styků se psychika obou partnerů dostává na bod mrazu, nezřídka se přidruží i „ženské problémy“, což není ideálním stavem pro početí dítěte. Nad rolí psychiky při početí se zamýšlí psycholožka Mgr. Lucie Lesayová.

Nevědomé strachy a obavy

„Dnes se už v odborné i laické veřejnosti nepochybuje o psychosomatické jednotě člověka, tedy o vlivu duševního prožívání na tělo a zdraví, na snahu otěhotnět a těhotenství samotné nevyjímajíc. Síla psychiky je však v tomto smyslu neměřitelná veličina, velikost jejího vlivu můžeme jen odhadovat. Existuje množství svědectví párů, které počali dítě, jakmile se definitivně rozhodli pro adopci, existují však i mnohé dvojice, které takovýto osud nepostihl. Schopnost počít dítě, může být aktuálním psychickým stavem, ovlivněným dvojím způsobem. Kromě zjevných nástrah, jakými jsou špatná životospráva, stres, nadváha, závislosti a podobně, mohou úspěšné otěhotnění negativně ovlivňovat i různé nevědomé, ale o to silnější faktory, jako strach a úzkost. Může jít o nejistotu partnerem, ochromující strach z očekávané porodní bolesti, úzkost ze zodpovědnosti za děťátko a mnohé jiné. Jde o jakýsi primární vliv psychiky. Po určité době neúspěšných pokusů začínají narůstat u párů pochybnosti, výčitky svědomí. Zejména u žen pak dochází k podrobnému sebepozorování, zúženému myšlení, všechna energie a pozornost se zaměřuje na jeden den v měsíci, kdy by mohlo dojít k vytouženému zmeškání menstruace. Pocity viny, či vzájemné obviňování se s partnerem, sexuální aktivity podle kalendáře, ne podle nálady, různá lékařská vyšetření, to vše vede k obrovskému stresu. A jak dobře víme, stres má jen málo pozitivních účinků na zdraví člověka,“ vysvětluje možné příčiny neúspěchů při plánovaném početí psycholožka Mgr. Lucie Lesayová.

Zajděte za psychologem

Trendem současné doby je obracet se s problémy na odborníky. Psychologové vědí, jak vhodně pomoct člověku zorientovat se v nelehkých životných situacích, které by mohly mít v případě neřešení vážný dopad na zdravotní stav. Do jaké míry však dokáže psycholog pomoci párům, kterým se už déle nedaří počít dítě? Je vůbec vhodné svěřit se „odborníkovi na lidskou duši“ a očekávat, že terapie přinese zázraky?

„Úspěch se často dostaví tehdy, když se pár přestane „snažit“, když se mu podaří do svého života integrovat nové aktivity a radosti, když půjde snaha o dítě na chvíli jakoby stranou. Návštěva psychologa by mohla na pár působit v opačném smyslu, tedy jako dodatečný stresor či podpořit dojem, že s párem není něco v pořádku,“ hovoří Mrg. Lesayová. „Pravdou však též zůstává, že založení rodiny je pro většinu lidí jedna ze základných existenciálních potřeb, proto selhání v této oblasti může vést k těžkým depresím, pocitům méněcennosti či vážným partnerským krizím a v takovýchto případech návštěvu psychologa či terapeuta jednoznačně doporučuje,“ zdůrazňuje psycholožka Mgr. Lesayová.

Tip: Nejnovější ovulační testy značky Pepino, vám pomohou zorientovat se ve fázích vašeho cyklu. Rozpoznají totiž nárůst hladiny LH (Lutenizačního hormonu), který je typický při začínající ovulaci. Oceníte jejich praktické balení i jednoduché použití. Výhodou je, že se zbavíte stresu z počítání plodných a neplodných dní, případně měření bazální teploty.


publikováno: 13. 1. 2011, v rubrice Rodina
Štítky: dítě, miminko, těhotenství

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+