V Orlických horách se ujala agroturistika. Užijte si tu Velikonoce! | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

V Orlických horách se ujala agroturistika. Užijte si tu Velikonoce!

19. 3. 2013

Tající sníh naplní řeky a potoky, sluníčko vytáhne v Orlických horách první cyklisty a bruslaře. Místní statky a ekofarmy zahajují plný provoz a konají se oslavy příchodu jara. Pokud to vše doplníte návštěvou zdejších řemeslných muzeí a dílen, můžete si vedle originálních suvenýrů odvézt také neotřelý zážitek – poznání autentického života našich předků, místních a života v přírodě. Ujít byste si neměli nechat Velikonoční řemeslný jarmark Na Kopečku v Neratově v sobotu 23. března. Čekají vás ukázky lidových řemesel, budete mít příležitost vyrobit si vlastní píšťalku nebo uplést pomlázku. Gurmáni ocení ochutnávky velikonoční dobroty Neratovského mazance a domácího chléba přímo z pece. Ale to není všechno.

Statky a farmy – návrat k tradicím a přirozenému způsobu života

Agroturistika je nejen u českých turistů stále oblíbenější. Především lidé z velkých měst chtějí alespoň na chvilku zakusit život na venkově a přepnout z uspěchaného městského režimu. Klid, čistý vzduch, domácí potraviny a příroda – to jsou nejčastější důvody, proč jsou pobyty na rodinných farmách a statcích stále vyhledávanější. Turisté zjistí, jak specifický a zároveň náročný život na farmě je, otevřou se jim ale také dveře pro poznání zdejší přírody i života místních.

Penzion U Sv. Jána v Kunvaldě

Příjemné zážitky čekají na návštěvníky také v Penzionu U Sv. Jána v Kunvaldě. Nabízí ubytování na rodinném statku pod horami, který je známý velkochovem skotu se vším, co k němu patří. Navíc si můžete zajezdit na koních v okolní orlické přírodě. Zdejší venkov zažijete v naprosté autenticitě – kromě zvířat totiž můžete pozorovat, jak vypadá skutečný život na farmě. Návštěvníci mohou využít zdejšího hřiště, tenisového kurtu a ping pongu.

http://dovole­nanastatku.cz/

Statek Dům z Modrého kamene v Kosteleckých Horkách

Nádherná roubenka nabízí zejména rodičům s dětmi přímý kontakt s tradičními hodnotami venkovského způsobu života, který byl vždy spojen s respektem k přírodě a jejím cyklům. Můžete se zapojit do chodu života na statku s domácími zvířaty a vlastnoručně vyzkoušet pečení chlebových placek, zpracování lnu, vlny, výrobu sýra a dozvědět se leccos o chovu včel.

http://www.inex­sda.kostelecke­horky.cz/…-kamene.html

Ekofarma a penzion Sokolí hnízdo – Rampuše

Jedním z míst, kde turisté najdou doslova oázu klidu je Ekofarma a penzion Sokolí hnízdo – Rampuše. Nabízí stylové ubytování na rodinném statku, a to uprostřed pastvin. O to více vás překvapí vybavení jako je whirpool a sauna. Monika a Petr, zdejší majitelé, si vybudováním farmy splnili životní sen. Chovají ovce a skot a ze surovin vyrábějí domácí produkty, především sýry, mléko a jogurty, které můžete na farmě ochutnat. Jejich sladkou specialitou je „rampušské mascarpone“. Součástí farmy je také jezírko, kde si můžete zarybařit.

http://www.vy­robkyzfarmy.cz/

Jarní výlet na kole, sjíždění řek

Na farmě vám doporučí trasy podle vaší kondice a řada farem nabízí i zapůjčení kol. „Na přelomu března a dubna také poprvé zametáme oblíbenou cyklo&in-line stezku z Letohradu do Chocně. Vyhledávanou jarní atraktivitou je také adrenalinové sjíždění horních toků řek Tiché a Divoké Orlice s kaňonem Zemské brány. Vodácky i divácky je oblíbené tradiční sjíždění Divoké Orlice z Nekoře do Potštejna při vypouštění velké vody z Pastvinské přehrady, letos 4. května. Pokud zrovna nezkusíte peřeje na lodi, zaujměte včas nejlepší místa na mostech a jezech již od 10. hodiny dopoledne. Takové množství lodí všech typů jen tak neuvidíte,“ doporučuje Renata Šedová.

http://www.mu­zeumremesel.cz/

Velikonoční oslavy přiblíží zdejší tradice

Velikonoce a jaro, ale také novou zámeckou sezónu, můžete přivítat **na zámku Potštejn **30. března. I tady vás čeká odpoledne ve znamení velikonočních zvyků s pletením pomlázek, barvením kraslic, pečením Jidášů a povídáním o velikonočních zvycích. Na děti budou čekat soutěže o zajímavé ceny.

hhtp:/www.za­mekpotstejn.cz/

Pokud nechcete během pobytu na farmě pouze odpočívat, ale také načerpat znalosti, vyrazte do Muzea Řemesel v Letohradě. Dozvíte se o dřívějším nelehkém, ale přesto romantickém životě v Orlických horách. Poznáte, jak zruční a šikovní předci současných obyvatel byli. S více než padesáti expozicemi řemesel a živností z let 1840–1930 je muzeum unikátním a největším svého druhu v ČR.

Certifikované výrobky jsou kvalitní a vyrobené tradiční technologií

O tom, že si v Orlických horách považují historie a tradičních řemeslných prací, svědčí i založení označení produktů Orlické hory – originální produkt. Petra Smrčková, ředitelka destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko, doporučuje při návštěvě regionu právě tyto produkty: „Jedná se o certifikované výrobky, zaručeně kvalitní a vyrobené tradiční technologií, ručně nebo z místních surovin. Patří mezi vkusné, vyhledávané suvenýry. Jejich nabídku naleznete na našem webu www.mojeorlic­kehory.cz a také www.regionalni-znacky.cz. O certifikaci výrobků se v regionu starají nadšenci z Místní akční skupiny POHODA venkova. Řada dílen navíc nabízí možnost přihlížet výrobě nebo si vyrobit a odnést vlastní výrobek, jako tomu je v brašnářské dílně v Rokytnici v Orlických horách nebo při veřejném pečení chleba na návsi v Sopotnici. Pec budou roztápět v sobotu 27. dubna. Vlastní výrobky z keramiky, proutí a ze dřeva si můžete udělat také Na kopečku v Neratově.“


publikováno: 19. 3. 2013, v rubrice Rodina
Štítky: akce, cestování, dítě, historie, příroda, relaxace, tanec, zábava

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+