V Podolí přišla na svět historicky první česká paterčata | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

V Podolí přišla na svět historicky první česká paterčata

3. 6. 2013

Alespoň jedna radostná zpráva v době záplav. Lékaři přední české porodnice, Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze 4 – Podolí (ÚPMD), pomohli v neděli 2. 6. 2013 přivést na svět historicky první česká paterčata. Narodila se Alexandře Kiňové z Milovic. Unikátní porod císařským řezem začal v 7 hodin ráno za asistence více než 40 specialistů. Díky plánované přípravě a vysoce kvalifikované péči proběhl zákrok bez komplikací a maminka se tak může těšit ze 4 chlapečků a 1 děvčátka.

Měsíční příprava odborníků na porod

Před porodem Došlo také k posílení personálního obsazení porodního sálu i pediatrického oddělení. „Zcela ojedinělý zákrok trval téměř hodinu a půl a proběhl bez komplikací. Díky špičkové péči jsou maminka i jejích pět dětí v pořádku,“ shrnul průběh porodu ředitel ÚPMD a zároveň šéf celého týmu doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc. „Přestože termín porodu připadal až na srpen, raději jsme přistoupili k náročnému zákroku, abychom předešli možným zdravotním komplikacím,“ doplnil důvody k náročné operaci vedoucí oddělení rizikového těhotenství ÚPMD MUDr. Hynek Heřman, Ph.D.

V inkubátoru

Novorozeňata přišla na svět v pořadí: Deniel (1214 g), Michael (1318 g), Alex (1340 g), Tereza (1250 g) a Martin (1214 g). Děvčátko a chlapci přišli na svět císařským řezem, který byl proveden po ukončení 30. týdne těhotenství. Děti byly vzhledem k časnému příchodu na svět uloženy do inkubátorů pod dohled zkušeného týmu vedeného doc. MUDr. Zbyňkem Straňákem, CSc., MBA, primářem neonatologického oddělení. „S kolegy jsme se na tuto výjimečnou situaci velmi pečlivě připravovali. Všech pět dětí, které máme v naší péči, je zatím stabilizováno. Jejich zdravotní stav odpovídá stupni nedonošenosti a komplikacím, které bylo možné předpokládat,“ dodává Zbyněk Straňák.

Unikátní paterčata

Porod paterčat je zcela unikátní a v České republice k němu došlo vůbec poprvé. „Vícečetná těhotenství jsou často důsledkem asistované reprodukce. V tomto případě pětičetného těhotenství šlo o spontánní graviditu, jejíž pravděpodobnost je 1:48 mil. všech těhotenství. V České republice se tak mohou objevit jednou za 480 let,“ vysvětluje primářka porodnického oddělení doc. MUDr. Alena Měchurová, CSc. Alexandra Kiňová počala pětici dětí spontánně bez umělého oplodnění.


publikováno: 3. 6. 2013, v rubrice Rodina
Štítky: dítě, nemocnice, operace, paterčata, porod, těhotenství

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+