Zúčastněte se fotografické soutěže Ekologie v objektivu | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Zúčastněte se fotografické soutěže Ekologie v objektivu

25. 9. 2013

Fotografové a milovníci přírody, zbystřete! Devátý ročník soutěže Ekologie v objektivu organizovaný firmou Bayer, končí už 10. října 2013. Tématem letošního roku je věda, která pomáhá zlepšovat život. Projekt chce inspirovat širokou veřejnost k většímu zájmu o ochranu životního prostředí. Zachyťte objektivem fotoaparátu cokoli z oblasti vědy, výzkumu a inovací, které napomáhají udržitelnému rozvoji, ochraně přírody a zlepšování kvality života. Primárním hodnotícím kritériem je samozřejmě kreativita a nevšední pojetí. Posuzovat se bude ale také technika fotografie, celková atmosféra a vizuální vjem. Možná oceníte pár rad, jak k focení přistupovat.

Výběr objektu

Krajinka, portrét, panorama, detail. Fotit můžete vše, co vás napadne. Jde především o váš vkus s také o to, které téma je vám nejbližší. Dávejte si pozor ale na pozadí. I to píše příběh fotografie. Pokud fotíte postavy a v pozadí máte rušnou silnici, můžete zaostřit objekt a rozostřit míhající se auta. Docílíte tak i hezkého efektu. Pokud tu samou postavu budete fotit před jiným výjevem z exteriéru, může se stát, že jí budou z hlavy a těla vyvstávat další předměty. V žádném případě nesmí být pozadí rušivé, jak tematicky, tak vizuálně, a musí harmonicky dotvářet objekt fotografování.

Kompozice a úhel zachycení

V každém případě pamatujte, že stejně jako výběr objektů focení je důležité i jejich uspořádání. Za objektivem se snažte snímek pomyslně rozložit na třetiny svisle i vodorovně. Hlavní sdělení nikdy neumisťujte na střed, ale zkuste jej zachytit vždy v některé z třetin. Do snímku tak dostanete „drive“. Pohrajte si s liniemi! Nevypadá moc dobře, když se linie zachycené objektivem shodují s pomyslným třetinovým rozdělením obrazu. Neméně důležitý je i určení správného úhlu, kterým výřez z reality zachytíte. V zásadě platí, že byste měli obraz zkusit zachytit z několika úhlů. Sami uvidíte, že tentýž výjev může mít tisíce podob. Zkuste jej vyfotit z té strany, kde budete blíže centrálnímu objektu. Vznikají pak krásné fotky se scénou, která není usurpována malým prostorem a může se ve fantazii diváka dále vyvíjet.

Zaostřeno na ostrost fotografie

Většina digitálních fotoaparátů je nastavena tak, že automaticky ostří na střed fotografie. Profi fotka by měla být zaostřená na hlavní sdělení fotografie – květ, postavu, věž a tak dále, které nemusí být striktně ve středu. Proto si nejprve pohrajte s továrním nastavením, abyste mohli zaostřovat individuálně podle potřeby. Pokud chcete záměrně rozostřit pozadí a dosáhnout tak zvaného bokeh efektu například u portrétů, budete potřebovat clonu s nejnižší hodnotou. Pokud nemáte fotoaparát s možností manuálního nastavení, můžete efektu docílit navýšením zoomu a vyrovnáním vzdálenosti větším odstupem od objektu.

Správné světlo

Ze začátku se snažte fotit za denního světla. Ideální pro focení je takové počasí, kdy je jasno a paprsky slunce pálí se střední intenzitou. Vyvarujete se přesvícení či naopak tmavých snímků. Pravidlo číslo jedna je nastavit se vždy po směru paprsků slunce. V opačném případě bude fotka tmavá. Pokud fotíte na ostrém slunci, zapněte si blesk. Eliminujete kontrasty a dostanete více světla i do tmavých stínů. Málo nebo mnoho světla můžete v případě nouze doupravit ve photoshopu. V případě nouze proto, že profesionál se jej snaží využívat co nejméně a nejvyšší důraz klade především na čistotu fotky.


publikováno: 25. 9. 2013, v rubrice Rodina
Štítky: akce, foto, soutěž

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+