Trendy zdraví http://trendyzdravi.cz/ cs info@npmedia.cz © Trendyzdravi.cz 2009+ 20 Mezinárodní den líbání se blíží! http://trendyzdravi.cz/kosmetika/mezinarodni-den-libani-se-blizi.html Víte, že polibek má svůj svátek? Mezinárodní den líbání se slaví 6. července, zrodil se v roce 2000 ve Velké Británii a odtud se rozšířil do celého světa. Polibek, zejména ten intenzivní, který trvá déle než pár sekund, je totiž nejen příjemný, ale také zdravý! Je dokázáno, že líbání eliminuje stres, snižuje napětí, vysoký krevní tlak, cholesterol, uvolňuje hormony štěstí…

]]>
Thu, 02 Jul 2020 22:00:00 GMT
Vzniká první česká pacientská organizace pro lidi s nehojícími se ranami http://trendyzdravi.cz/medicina/vznika-prvni-ceska-pacientska-organizace-pro-lidi-s-nehojicimi-se-ranami.html Lidi s nehojícími se ranami bude zastupovat a sdružovat první pacientská organizace. Jejím iniciátorem je obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius, která k projektu přizvala řadu odborných partnerů. Posláním organizace bude trvalá snaha o zkvalitnění života pacientů s chronickými ranami a rozšíření povědomí o tomto stále naléhavějším zdravotním problému u široké veřejnosti.

]]>
Thu, 02 Jul 2020 22:00:00 GMT
OTA PAVEL 90 http://trendyzdravi.cz/rodina/ota-pavel-90.html ve čtvrtek 2. července 2020, by oslavil devadesáté narozeniny jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů dvacátého století Ota Pavel, který předčasně zemřel v roce 1973 ve věku nedožitých čtyřiceti tří let. K výročí narození slavného spisovatele vydává Supraphon na 2CD-MP3 i v digitálních formátech rozsáhlou audioknihu, která obsahuje bezmála devět hodin legendárních nahrávek ze sedmdesátých až devadesátých let i zcela nové nahrávky z knihy Povídky z šuplíku objevené v pozůstalosti a publikované teprve v roce 2004 při souborném vydání celého díla Oty Pavla v nakladatelství Slávky Kopecké. Vznikl tak unikátní komplet, který posluchačům dopřeje nebývalé množství znamenitých nahrávek, zachycujících souznění hereckých interpretů čtyř generací s poetickým dílem Oty Pavla.

]]>
Thu, 02 Jul 2020 22:00:00 GMT
Obří hrášek upozorňuje na Gregora Johanna Mendela http://trendyzdravi.cz/rodina/obri-hrasek-upozornuje-na-gregora-johanna-mendela.html Otec genetiky Gregor Johann Mendel zanedlouho oslaví 200 let od svého narození. Vědce, který položil základy moderní genetiky a jehož zná celý svět, připomene obří, sedmimetrový hrášek. Ten se v následujících 14 dnech objeví na známých místech v Brně a bude lidem připomínat světově proslulou osobnost a její slavné pokusy s hrachem, jež Mendel prováděl za zdmi augustiniánského opatství. Výsledkem byla publikace „Pokusy s rostlinnými hybridy“, jež položila základy moderní genetiky. Přelomový význam publikace však odborná veřejnost docenila až 16 let po Mendelově

]]>
Thu, 02 Jul 2020 22:00:00 GMT
Zdravé mlsání s bohatou ovocnou chutí pro děti http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/zdrave-mlsani-s-bohatou-ovocnou-chuti-pro-deti.html Zdraví našich dětí stojí pro většinu z nás na prvním místě. Aby se děti mohly těšit ze všech svých dobrodružství, je dobré jim hned od malička vštípit základní návyky, které je pak budou provázet až do dospělosti. Základem by měl být aktivní pohyb, dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu a kvalitní, vyvážená strava. Jak to ale zajistit, když naši nejmenší tak rádi mlsají?!

]]>
Wed, 01 Jul 2020 22:00:00 GMT
Česko je lídrem v nanotechnologiích, nejen díky účinným rouškám http://trendyzdravi.cz/domacnost/cesko-je-lidrem-v-nanotechnologiich-nejen-diky-ucinnym-rouskam.html Nanočástice jsou pouhým okem neviditelné, přesto zásadně proměňují svět kolem nás. Jejich využití se šíří do dalších a dalších oborů. Přinesly lidstvu odolnější displeje telefonů, polopropustný materiál Gore-Tex nebo v minulých měsících hodně zmiňované roušky, které díky nanofiltrům nepropouštějí viry. V České republice se v posledních letech toto odvětví prudce rozvíjí a ve vývoji a průmyslové produkci nanovláken se tuzemsko řadí mezi světové lídry.

]]>
Wed, 01 Jul 2020 22:00:00 GMT
Dovádění ve vodě může škodit očím http://trendyzdravi.cz/medicina/dovadeni-ve-vode-muze-skodit-ocim.html K teplým měsícům patří osvěžení v podobě vodních radovánek. Jistě už se těšíte, až obléknete plavky a vrhnete se do náruče bazénů, rybníků, řek – a možná i moře. Příjemné chvilky strávené v objetí vln však může narušit následné pálení očí, zánět spojivek a další potíže. Poradíme vám, na co si dát při koupání pozor a jak eliminovat rizika poškození zraku

]]>
Tue, 30 Jun 2020 22:00:00 GMT
Kvalitním kořením nejen pro vegany http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/kvalitnim-korenim-nejen-pro-vegany.html Česká firma Veganek chce ukázat, že lze zákazníkům dopřát kvalitní koření bez zbytečných přísad živočišných komponentů, které se jinak běžně využívají k docílení výraznější chuti nebo finální barvy produktu. Chce se tak vymezit konkurenčním produktům, které například do svých produktů stále ještě využívají karmín, tedy barvivo vyráběné z vysušených těl hmyzu červce nopálového.

]]>
Tue, 30 Jun 2020 22:00:00 GMT
Jaké textilní materiály se hodí do horkých dní http://trendyzdravi.cz/domacnost/jake-textilni-materialy-se-hodi-do-horkych-dni.html Znáte to, jedete v létě rozpáleným přeplněným MHD, sotva dýcháte, oblečení se vám lepí na tělo, a když se rozhlédnete kolem sebe, málokterý cestující je na tom lépe? Na vině nejsou jen sluneční paprsky a sálající horko, ale také nevhodné materiály vašeho oblečení. Při jeho výběru nevsázejte pouze na vzhled, ale koukněte i na cedulky a vybírejte materiály, díky kterým si parné léto užijete. Přinášíme několik tipů, na jaké látky se u letních kousků zaměřit.

]]>
Mon, 29 Jun 2020 22:00:00 GMT
Trojská botanická zahrada představila vína z vinice sv. Kláry ročníku 2019 http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/trojska-botanicka-zahrada-predstavila-vina-z-vinice-sv-klary-rocniku-2019.html Památkově chráněná vinice sv. Kláry už v minulosti mnohokrát dokázala, jak skvělé má podmínky pro pěstování vinné révy. Je zároveň dokladem toho, že se správnou péčí a nadšením mohou i v Praze vznikat vína té nejvyšší kvality. A výjimkou nejsou ani vína ročníku 2019, která se veřejnosti slavnostně představila právě dnes. Pět odrůdových vín a dvě cuvée symbolicky pokřtili představitelé a tvůrci nového filmu 3Bobule: herečka Tereza Ramba, herci Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer, Miroslav Táborský, Michal Isteník, režisér Martin Kopp a producent Tomáš Vican. Botanická zahrada zároveň prezentovala červené víno odrůdy Rulandské modré ročníku 2016, které je největší chloubou zdejší vinice. Všechna vína si zájemci budou moci zakoupit v místní vinotéce sv. Kláry.

]]>
Mon, 29 Jun 2020 22:00:00 GMT
„Děkujeme, že nás chráníte,“ vzkazují pacienti se sklerodermií http://trendyzdravi.cz/medicina/dekujeme-ze-nas-chranite-vzkazuji-pacienti-se-sklerodermii.html Dýchat, jíst, usmívat se – pro zdravého člověka běžné úkony, pro pacienty se systémovou sklerodermií mnohdy velmi bolestivé zážitky. Autoimunitní onemocnění jim totiž způsobuje tuhnutí tkání, čímž poškozuje kůži i vnitřní orgány. Pacienti se cítí, jako by měli o číslo menší kůži. V nedávné době navíc čelili další těžké zkoušce v podobě koronavirové pandemie. Kvůli snížené obranyschopnosti organismu se mohou snáze nakazit a mít také horší průběh nemoci. U příležitosti Světového dne sklerodermie, který připadá na 29. června, proto pacienti poděkovali všem, kteří je pomáhali a pomáhají ochránit nošením roušek, dodržováním dalších bezpečnostních opatření či do budoucna pouze ohleduplným chováním vůči chronicky nemocným

]]>
Mon, 29 Jun 2020 22:00:00 GMT
Užíváte často léky? Pozor na ledviny! http://trendyzdravi.cz/medicina/uzivate-casto-leky-pozor-na-ledviny.html Téměř každý lék, který vložíte do úst a projde vaším zažívacím traktem následně prochází také ledvinami. Mnoho léčiv je prostřednictvím ledvin z těla vyloučeno, i když k této očistné funkci organismu významně přispívají také játra. Pokud není lék užíván podle pokynů ošetřujícího lékaře, můžete si způsobit poškození ledvin.

]]>
Sun, 28 Jun 2020 22:00:00 GMT
Jak správně pečovat o sluneční brýle? http://trendyzdravi.cz/domacnost/jak-spravne-pecovat-o-slunecni-bryle.html Sluneční brýle jsou pro většinu Čechů během letních měsíců nezbytností. Většina z nich se o ně ale špatně stará. Pravidelná péče je ovšem pro to, aby sluneční brýle správně chránily zrak, zásadní.

]]>
Sun, 28 Jun 2020 22:00:00 GMT
Jaká homeopatika přibalit do cestovní lékárničky http://trendyzdravi.cz/prirodni-lecba/jaka-homeopatika-pribalit-do-cestovni-lekarnicky.html I když jsme ještě na jaře počítali s tím, že letos strávíme dovolenou doma, nebo maximálně na chalupě, nakonec se zdá, že je možné vyrazit nejen po Česku, ale i do zahraničí. A cestování to vždy znamená nejen balení osobních věcí, ale také lékárničky. Jaká homeopatika do ní přidat?

]]>
Sun, 28 Jun 2020 22:00:00 GMT
Moderní pěstounství je cesta pro každého, ukazuje provokativní spot http://trendyzdravi.cz/rodina/moderni-pestounstvi-je-cesta-pro-kazdeho-ukazuje-provokativni-spot.html Anna Polívková, Hana Vágnerová, Marek Taclík nebo manželé Klusovi se rozhodli v novém odvážném spotu ukázat, že sex není jedinou cestou k dítěti. Stát se rodičem může člověk i díky pěstounství. O pěstounskou péči si loni u nás zažádalo celkem 504 lidí. K tomu, aby se podařilo dostat všechny děti z ústavů do rodin, je ale potřeba tento počet zpětinásobit.

]]>
Sun, 28 Jun 2020 22:00:00 GMT
Nealkoholické víno si můžete také skvěle vychutnat http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/nealkoholicke-vino-si-muzete-take-skvele-vychutnat.html Stále víc a víc se dostává do popředí trend nealkoholických nápojů a poptávka po nich se zvyšuje a nabírá na obrátkách. Pokud i vy milujete chuť vína, ale z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete pít alkohol, určitě vyzkoušejte skvělé nealkoholické víno z oblíbeného vinařství Vinselekt Michlovský. Může vás doprovázet kdykoliv během dne a hodí se na každou příležitost. Sklenka k obědu navíc podpoří i vaše trávení.

]]>
Sun, 28 Jun 2020 22:00:00 GMT
Jak zdravě shodit kila a spojit to s očistou? http://trendyzdravi.cz/prirodni-lecba/jak-zdrave-shodit-kila-a-spojit-to-s-ocistou.html Dnes již většina populace ví, že zdravá strava je prvním krokem k celostnímu zdraví. A jaro je pro nový začátek jako dělané! Lidské tělo na jaře lépe spaluje, díky hezkému počasí se více hýbeme a co je rovněž důležité: k dispozici máme širší škálu zeleniny i ovoce z lokálních zdrojů.

]]>
Thu, 25 Jun 2020 22:00:00 GMT
Párujte víno a sýr jako profesionál! http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/parujte-vino-a-syr-jako-profesional.html Láska k vínu je mnohdy podobná té k sýru. Vynikající sýr a kvalitní víno dokáže ocenit snad úplně každý. Jak ale chutě propojit v dokonalou harmonii? Máme pro vás několik tipů, kdy si dokonale vychutnáte tuto nerozlučnou dvojku!

]]>
Thu, 25 Jun 2020 22:00:00 GMT
Zrychlené srdce krotí moderní léky http://trendyzdravi.cz/medicina/zrychlene-srdce-kroti-moderni-leky.html Zdravé srdce bije v pravidelném rytmu. Tlukot jako od začínajícího bubeníka garážové kapely je důvod k pozornosti, může totiž značit fibrilací síní. Pacienti s tímto druhem srdeční arytmie mají 5× vyšší riziko cévní mozkové příhody (tzv. mrtvice). A fibrilace síní má dokonce 20 % případů mozkových mrtvic přímo na svědomí. V Česku žije odhadem půl milionu lidí s fibrilací síní, každý rok jich přes 11 tisíc přibude. Rizika zmírňují léky na ředění krve. Ty moderní však užívá jen zlomek pacientů.

]]>
Thu, 25 Jun 2020 22:00:00 GMT
Oči v létě: trvalé poškození sluncem, vážné úrazy i záněty http://trendyzdravi.cz/medicina/oci-v-lete-trvale-poskozeni-sluncem-vazne-urazy-i-zanety.html Během letních měsíců ohrožují zrak slunce, vítr, sinice i bakterie ve vodě. To vše činí oči náchylnějšími k zánětům. V tomto období se také zvyšuje riziko mechanického poranění očí.

]]>
Wed, 24 Jun 2020 22:00:00 GMT