Trendy zdraví http://trendyzdravi.cz/ cs info@trendyzdravi.cz © Trendyzdravi.cz 2009+ 20 Jak může být mouka součástí zdravé stravy? http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/jak-muze-byt-mouka-soucasti-zdrave-stravy.html Vajíčka, cukr, mouka… Tři hlavní ingredience při pečení, ale také tři suroviny, které si v novodobé historii prošly nelehkým obdobím. Naštěstí postupně přicházíme na to, že se všechno nejí tak horké, jak se to „upeče“. A stejně jako většině z nás neublíží sladké pusinky k nedělní kávě, při správném výběru mouky se můžeme těšit nejen z chuti ale i ze zdravotních benefitů.

]]>
Mon, 23 Nov 2020 23:00:00 GMT
Česko – americká spolupráce v Nemocnici Na Homolce http://trendyzdravi.cz/medicina/cesko-americka-spoluprace-v-nemocnici-na-homolce.html Memorandum o spolupráci mezi Nemocnicí Na Homolce a nemocnicí Mount Sinai Heart v New Yorku podepsal v pátek 20. listopadu ředitel Nemocnice Na Homolce MUDr. Petr Polouček, MBA. Jedná se o významný krok, který stvrdil více než desetiletou spolupráci mezi kardiologickými odděleními obou nemocnic.

]]>
Mon, 23 Nov 2020 23:00:00 GMT
Imunita je náš obranný štít. Aktivujte ho správně http://trendyzdravi.cz/prirodni-lecba/imunita-je-nas-obranny-stit-aktivujte-ho-spravne.html Během sezónních epidemií je ze všech stran kladen apel na posilování imunity. Právě ta totiž určuje, zda se nám podaří nemocem odolat, nebo jestli nás porazí. V době epidemie koronaviru je navíc posilování obranyschopnosti významným krokem, kterým můžeme chránit sebe i ostatní.

]]>
Mon, 23 Nov 2020 23:00:00 GMT
Covid-19 a váš zrak http://trendyzdravi.cz/medicina/covid-19-a-vas-zrak.html Primář oční kliniky Lexum, MUDr. Martin Choleva, vysvětluje, jak se covid-19 šíří prostřednictvím očí, zda roušky očím škodí a zda vás ochrání brýle.

]]>
Sun, 22 Nov 2020 23:00:00 GMT
Síla přírodní fermentace http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/sila-prirodni-fermentace.html Že se dá zkvasit téměř každá potravina zjistíte v knize Síla přírodní fermentace. Je k tomu ale samozřejmě potřeba trpělivé vyčkávání na optimální výsledek. Nové, vázané vydání oblíbené knihy z nakladatelství Grada vás zavede do rozmanitého světa kvašených potravin a nabídne jednoduché recepty na výživná, léčivá a lahodná jídla. Jde o první kuchařku, jež do hloubky prozkoumává kulinářské kouzlo kvašených potravin.

]]>
Sun, 22 Nov 2020 23:00:00 GMT
Nošení roušek a svalové potíže s tím spojené http://trendyzdravi.cz/rodina/noseni-rousek-a-svalove-potize-s-tim-spojene.html Povinné nošení roušek patří k základním vládním opatřením proti šíření koronaviru v populaci. Dotýká se většiny lidí, ovšem ne každý snáší zakrytí úst a nosu dobře. Přibývá svalových napětí, migrén a bolestí krční páteře. Z čeho tyto problémy plynou a jak jim předcházet?

]]>
Sun, 22 Nov 2020 23:00:00 GMT
Pára v boji proti infekcím u vás doma http://trendyzdravi.cz/domacnost/para-v-boji-proti-infekcim-u-vas-doma.html Dnešní doba si žádá šetrný, a hlavně účinný úklid, při kterém se zbavíte nejen prachu a veškerých nečistot, ale také bakterií a virů, které se v domácnosti vyskytují. Trendem dnešní doby je dlouhodobě udržitelný životní styl, ale také ohleduplnost k životnímu prostředí. Úklid s parním čističem dokáže efektivně zlikvidovat až 99,99 % v domácnosti se běžně vyskytujících bakterií a obalených virů, a to zcela bez použití chemických přípravků.

]]>
Sun, 22 Nov 2020 23:00:00 GMT
Podzimní recepty ze surovin ze sousedství http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/podzimni-recepty-ze-surovin-ze-sousedstvi.html Podzimu s sebou přináší i změnu našich chutí. Potřebujeme více energie a toužíme po něčem hutnějším. Mějte ovšem na paměti, že jídlo může být vydatné a zároveň po něm nemusíte přibrat 5 kilo. S tím souvisí třeba také výběr surovin. Jaké tedy ideálně použít? Vyzkoušejte některé ze sousedství, tedy lokální. Jsou čerstvé, chutné, voňavé a není třeba ujet tisíce kilometrů, aby k vám dorazily. Navíc ty nejlepší poznáte díky logu Regionální potravina, které garantuje domácí produkci i splnění nejpřísnějších požadavků na kvalitu. Zanechme ale slov a pojďme vařit.

]]>
Thu, 19 Nov 2020 23:00:00 GMT
Migréna v partnerských vztazích http://trendyzdravi.cz/medicina/migrena-v-partnerskych-vztazich.html Život s chronickým onemocněním, jako je migréna, může být výzva. A to dlouhodobá. Dle výzkumu STEM/MARK si více než 8 z 10 Čechů uvědomuje, že migréna ovlivňuje pracovní výkon.1 Jak je to ale s dopadem migrény na vztahy v rodině a k přátelům a na partnerské radosti? Dokáže zničit důležitou pracovní schůzku, ale i odpočinkové večery, dovolené, zážitky z promoce syna nebo jubilea sestry. Pro přibližně 40 % Čechů trpících migrénou* je nemoc psychickou zátěží, protože nikdy nevědí, který moment překazí.

]]>
Thu, 19 Nov 2020 23:00:00 GMT
Hravá věda i kutilství nyní ve virtuálním světě http://trendyzdravi.cz/rodina/hrava-veda-i-kutilstvi-nyni-ve-virtualnim-svete.html Brněnský zábavní vědecký park VIDA! je z důvodů nařízení vlády od 12. října zavřený. Pro všechny milovníky pokusů však připravil desítky návodů na experimenty, které si můžou užít v pohodlí domova. Do virtuálního prostoru se také rozhodl přenést svou největší akci Bastlfest – festival kutilství pro celou rodinu, který v premiéře odvysílá v sobotu 21. listopadu v odpoledních hodinách.

]]>
Thu, 19 Nov 2020 23:00:00 GMT
Nový unikátní nanovlákenný respirátor umožňuje opakované používání http://trendyzdravi.cz/domacnost/novy-unikatni-nanovlakenny-respirator-umoznuje-opakovane-pouzivani.html Brněnská firma Respilon oficiálně startuje prodej očekávané revoluční novinky v ochraně dýchacího ústrojí. Respirátor VK RespiPro je unikátní nanovlákenný respirátor se samosterilizační funkcí. Tu zajišťují dvě vrstvy s akcelerovaným oxidem mědi, který deaktivuje viry zachycené v kvalitní certifikované nanovlákenné membráně. Díky této zcela unikátní dvojité bariéře lze respirátor spolehlivě, bezpečně a opakovaně používat až po dobu jednoho týdne, neboli zhruba 30 hodin kumulativně. Respirátor VK RespiPro je výsledkem spolupráce izraelských vědců a vlastního vývojářského a designového týmu firmy Respilon.

]]>
Thu, 19 Nov 2020 23:00:00 GMT
První exoskop v republice umožňuje neurochirurgům operovat pacienty s covidem-19 http://trendyzdravi.cz/medicina/prvni-exoskop-v-republice-umoznuje-neurochirurgum-operovat-pacienty-s-covidem-19.html Neurochirurgická a neuroonkologická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha disponuje jako první v České republice digitálním exoskopem. Tato technologie umožňuje lékařům provádět mikroneurochi­rurgické výkony a zároveň dodržovat hygienická opatření zavedená v souvislosti s covidem-19. Při operacích mozku nebo páteře sledují zdravotníci operační pole pomocí speciálních brýlí na monitorech ve 3D.

]]>
Wed, 18 Nov 2020 23:00:00 GMT
Slzy, střeva i brzlík chrání tělo před viry http://trendyzdravi.cz/prirodni-lecba/slzy-streva-i-brzlik-chrani-telo-pred-viry.html Imunitní systém je v dnešních dnech jedním z nejskloňova­nějších výrazů. Proč je imunita tak důležitá a jak nás chrání proti bakteriím a virům? Co je součástí imunitního systému a co ho oslabuje? Jak podpořit obranyschopnost, abychom se vyhnuli nemocem? Na tyto otázky odpoví komentář celostního lékaře Bohumila Ždichynce.

]]>
Wed, 18 Nov 2020 23:00:00 GMT
Zachraňte antibiotika! http://trendyzdravi.cz/medicina/zachrante-antibiotika.html Zvýšit povědomí o správném užívání antibiotik mezi odbornou i laickou veřejností – to je cílem mezinárodní iniciativy s názvem Světový antibiotický týden. Pokud mají antibiotika nadále účinně zachraňovat životy, je šíření této osvěty důležitější než kdykoli předtím. Ke kampani, již koordinuje Světová zdravotnická organizace a Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí, se připojila také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR).

]]>
Wed, 18 Nov 2020 23:00:00 GMT
Originální díla českých autorů se budou dražit v aukci UNICEF http://trendyzdravi.cz/rodina/originalni-dila-ceskych-autoru-se-budou-drazit-v-aukci-unicef.html Již 18. ročník největší benefiční akce českého UNICEF se kvůli pandemii COVID-19 uskuteční online. Dražba hodnotných děl českých designérů a známých osobností bude probíhat od 20. do 24. listopadu na www.aukceunicef.cz.

]]>
Wed, 18 Nov 2020 23:00:00 GMT
Típněte poslední cigaretu právě dnes http://trendyzdravi.cz/rodina/tipnete-posledni-cigaretu-prave-dnes.html Na letošní 19. listopad připadá Mezinárodní nekuřácký den. Při této příležitosti lékařská veřejnost opakovaně připomíná, že užívání cigaret si rok, co rok vyžádá až 8 milionů lidských životů po celém světě – přibližně 7 milionů z nich představují kuřáci, přes 1 milion úmrtí se přičítá pasivnímu kouření. V době celosvětové pandemie COVID-19 význam tohoto dne dostává specifický náboj – nový virus způsobuje u kuřáků vážnější komplikace, což vede k častějším hospitalizacím a následnému přetěžování zdravotnického systému. Odborníci se shodují – pokud jste uvažovali, že s tímto škodlivým zlozvykem skončíte, udělejte to právě teď!

]]>
Wed, 18 Nov 2020 23:00:00 GMT
Pro krásné vzpomínky http://trendyzdravi.cz/rodina/pro-krasne-vzpominky.html Nedá se nic dělat, ale většina lidí časem zapomene na krásné okamžiky, které prožila. Uchovat si vzpomínky můžete, když si je zapíšete.

]]>
Tue, 17 Nov 2020 23:00:00 GMT
Roušky pomáhají „plicním“ pacientům obzvlášť na podzim http://trendyzdravi.cz/medicina/rousky-pomahaji-plicnim-pacientum-obzvlast-na-podzim.html Nižší počet případů akutního zhoršení, které vyžadují okamžitý zásah lékařů a někdy i pobyt v nemocnici, zaznamenali v těchto týdnech čeští pneumologové u svých pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). A to díky nošení roušek. Ty do velké míry zabraňují přenosu různých bakteriálních infekcí. Pacienty s CHOPN, kteří se obvykle na podzim potýkají s vyšším výskytem tzv. exacerbací (zhoršením dušnosti a kašle, únavy a bolestí na hrudníku) tak roušky chrání před přenosem infekce od okolí. Pneumologové na to upozorňují u příležitosti Světového dne CHOPN, jenž připadá na 18. listopadu a připomínají, že pacienti s CHOPN patří ke skupinám zvláště ohroženým covidem-19 – zejména když ještě kouří.

]]>
Tue, 17 Nov 2020 23:00:00 GMT
Vitamin D je klíčem k silné imunitě http://trendyzdravi.cz/prirodni-lecba/vitamin-d-je-klicem-k-silne-imunite.html Podle studií déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.

]]>
Tue, 17 Nov 2020 23:00:00 GMT
Dvě třetiny lidí s Parkinsonovou nemocí nemají dost informací o léčbě http://trendyzdravi.cz/medicina/dve-tretiny-lidi-s-parkinsonovou-nemoci-nemaji-dost-informaci-o-lecbe.html Téměř 70 % dotázaných pacientů s Parkinsonovou chorobou nedostává od svých lékařů úplné informace o všech možnostech léčby. Vyplývá to z dotazníku, který mezi své členy rozeslalo pacientské sdružení Parkinson-Help z.s. V souvislosti s malou informovaností upozorňuje na to, že lidé ztrácí šanci se rozhodnout, zda by chtěli využít některou z možností, jež jim moderní medicína nabízí. Často se dozví o léčbě pozdě, kdy už ji nemohou – kvůli svému zhoršujícímu se stavu – využít. Tomu se snaží sdružení předejít a spustilo stránky https://jaknaparkinsona.cz, které jsou určeny především pacientům ve střední fázi onemocnění – tedy obvykle po více než třech letech od rozvoje komplikací spojených s léčbou.

]]>
Mon, 16 Nov 2020 23:00:00 GMT