Boule, odřeniny i škrábance patří k dětskému dovádění. Jak je ošetřit? | Sport a wellness | Trendy zdraví


Boule, odřeniny i škrábance patří k dětskému dovádění. Jak je ošetřit?

26. 5. 2014
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: Speciální technologie, která zajišťuje maximální savost a minimální zpětný únik sekretu do rány je DryBarrier.

Výherci: Helena Škodová, Jana Lebedová, Lenka Skalová, Jiří Přibyl

Hurá ven! Děti by měly mít možnost se dostatečně venku vyřádit. A samozřejmě se to neobejde bez hrozivě vypadajících pádů, uslzených očí a „velkých“ bolístek. Stačí pád z kola, z koloběžky nebo pouhé zakopnutí a „velká bolest“ je na světě. Rodiče se sice mohou snažit sebevíc, odřeniny a šrámy ale k dětskému světu patří, a tak jsou u našich ratolestí v tomto období na denním pořádku. Důležité je proto vědět, jak na ně, a mít po ruce odpovídající pomocníky, aby se s bolístkami trápily co nejkratší dobu.

Boule a modřiny

Na boule a modřiny stačí studený obklad, který pomůže od bolesti. Druhý den už o bolístce nebude vaše dítko vědět.

Spáleniny a puchýře

U drobných spálenin, které nepotřebují lékařské ošetření, jde nejčastěji o opaření horkou vodou nebo spálení, které vznikne silným třením. Důležité je postižené místo nejprve zchladit ledovou vodou a pak zalepit hydrokoloidní náplastí, která ránu udržuje ve vlhkém prostředí a zmírňuje bolest. Stejným typem náplasti se ošetřují i puchýře, které se nikdy nesmějí strhávat.

Škrábnutí a říznutí

Takovéto povrchové zranění stačí dát na chvilku pod studenou vodu a umýt mýdlem. Pak osušené poranění zalepit náplastí, a to nejlépe voděodolnou.

Odřeniny

Odřeninám na loktech a kolenech se prostě vyhnout nelze. Aby se dětem zahojily co nejrychleji, měla by se poranění opláchnout pod proudem studené tekoucí vody. Nikdy ji ale nesmíte drhnout kartáčkem. Z poraněného místa pak pomocí sterilní gázy jemně odstraňte případné nečistoty, jako jsou štěrk nebo kusy látky, a okolí rány omyjte mýdlem nebo dezinfekčním prostředkem. Odřeninu opatrně osušte a přelepte ji dobře přilnavou a elastickou náplastí. Dejte pozor, abyste náplast aplikovali pouze na suchou, čistou a nemastnou pokožku a dbejte na to, aby lepicí okraje nezasahovaly do rány. A jakou náplast na odřeniny vybrat? Takovou, která uleví od bolesti, místo ošetří a zároveň dětem zvedne náladu. Existují náplasti, které jsou přímo určené na odřená dětská kolínka a lokty. Příkladem je Cosmos Dětská antibakteriální náplast s veselými obrázky zvířátek na povrchu. Tato náplast má několik důmyslných vlastností:

  1. je opatřena speciálním polštářkem obsahujícím ionty stříbra. Ionty působí pouze uvnitř polštářku, kde ničí bakterie zachycené ze sekretu z rány,
  2. speciální technologie zajišťuje maximální savost a minimální zpětný únik sekretu do rány,
  3. polštářek má i tlumicí efekt, díky kterému chrání ránu před tlakem a bolestí,
  4. je opatřena zaoblenými rohy a tvarováním pro kolena a lokty pro dokonalé nalepení,
  5. je vodotěsná, současně prodyšná a šetrná k dětské pokožce,
  6. nelepí se k odřenině a nezanechává zbytky lepidla na pokožce.

Každý den byste měli náplast vyměnit za novou. U silně krvácející rány nebo u odřeniny se známkami infekce je lépe správné ošetření probrat s lékařem.

Správnou odpověď na otázku naleznete na www.naplasticos­mos.cz.

Soutěžní otázka

Jak se jmenuje speciální technologie, která zajišťuje maximální savost a minimální zpětný únik sekretu do rány?

a) DryBlock

b) MaxDry

c) DryBarrier

Čtyři výherci, kteří do 9. 6. 2014 správně odpovědí na soutěžní otázku, obdrží několik balení Cosmos Dětské antibakteriální náplasti. Odpověď zasílejte na soutez@trendyz­dravi.cz s označením Cosmos.


publikováno: 26. 5. 2014, v rubrice Sport a wellness
Štítky: běhání, dítě, drogerie, hraní, léčba, lékárna, pohyb, prevence, první pomoc, příroda, školák, trénink

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+