Chystáte se v létě na kolo? Víte, jak si ho vybrat a šetřit pak síly? | Sport a wellness | Trendy zdraví

Chystáte se v létě na kolo? Víte, jak si ho vybrat a šetřit pak síly?

13. 8. 2014

Během léta jezdí obvykle čtyřikrát víc cyklistů než v ostatních obdobích roku. Ne každý však ví, jak si správně vybrat kolo. Pokud také uvažujete nad jeho koupí, měli byste si nechat poradit od zkušeného odborníka, který vám pomůže vybrat kolo nejvhodnější pro vaše potřeby. Při jakémkoliv sportu byste také neměli zapomínat na ochranné prvky, které vám často mohou zachránit život.

Horské, trekové, nebo krosové?

„Se stoupajícím zájmem o cyklistiku se nabídka kol neustále rozšiřuje, je tím pádem čím dál těžší se v ní zorientovat. Dobrá prodejna se sportovními potřebami disponuje odborníky, na které se můžete při výběru kola obrátit pro radu,“ říká Jaroslava Kovárníková, manažerka Nákupního centra Královo Pole.

V jakém terénu budete na kole jezdit?

Špatně vybrané kolo vám totiž může letní cestování spíše znepříjemnit. Jan Něděla z prodejny Sportisimo v brněnském NC Královo Pole vysvětluje základní kroky: „Nejdůležitější otázkou je, v jakém terénu budete na kole jezdit. V závislosti na tom existují dva základní typy kol – horské, nebo trekové/krosové.“ Horské kolo, určené pro jízdu v terénu a na nezpevněném povrchu, se obvykle volí s průměrem kola 26 palců. V poslední době jsou však velmi oblíbená i kola s průměrem 27,5 a 29 palců, která ocení především cyklisté většího vzrůstu. Při delších trasách na silnici byste se ale na horském kole zbytečně nadřeli, protože má silný plášť s hrubším vzorkem.

Nedřete se zbytečně

Podle Jana Něděly je tak pro rekreační cyklisty vhodnější kolo trekové, či krosové, které je vytvořeno jako kompromis pro jízdu v lehkém terénu i na silnici. Oproti horskému kolu je tento typ kol větší, průměr kola je zde totiž 28 palců a i díky pevnějšímu rámu umožňuje tento typ pohodlnou jízdu na nezpevněném terénu i po asfaltové cestě.

Krosová kola se pak od trekových liší zejména tenčím pláštěm a tím, že u nich nenajdeme blatníky nebo nosiče. V případě potřeby ale není problém těmito doplňky kolo dovybavit a přizpůsobit ho tak potřebám majitele.

Kolik měříte a vážíte?

„Je dále nutné vybrat si kolo přesně podle své váhy a výšky. To abychom se při jízdě nenadřeli víc, než musíme, jen proto, že jsme si vybrali takové, které nevyhovuje naší tělesné konstrukci,“ vysvětluje Jan Něděla z prodejny Sportisimo v NC Královo Pole. Pokud vybíráte kolo pro dítě, či úplného začátečníka, je vhodné ho navíc vybrat tak, aby cyklista dosáhl ze sedla nohou zcela na zem.

Bezpečnost především

Základním doplňkem při jízdě na jakémkoliv kole by měla být především cyklistická helma, protože 75 % úmrtí cyklistů bývá způsobeno právě zraněním hlavy. Při výběru cyklo helmy, kterou využijete například i při oblíbené jízdě na in-line bruslích, dbejte především na to, aby vám perfektně seděla. „Všechny helmy na trhu musí úspěšně projít bezpečnostními testy, nemusíte se proto při výběru helmy u běžného prodejce bát toho, že byste si koupili helmu nekvalitní,“ ujišťuje Jan Něděla z královopolského Sportisima.

Helma vám nesmí hlavu ani příliš svírat

Helma nesmí být moc volná a upínací pásky vás nesmí škrtit. Minimální povolená šířka těchto pásků je 15 mm. Většina helem má také regulační kolečko, či vyjímatelnou vložku, abyste si mohli velikost komfortně upravit. Neměla by také vážit více než 500 gramů, aby vás díky jejímu nošení nebolelo při jízdě za krkem. „Helmu je dobré využít i jako reflexní prvek. Výrazně barevné nebo lesklé helmy jsou vidět daleko lépe,“ radí zkušený prodejce Jan Něděla. Vyměnit helmu za novou po každém větším nárazu musí být samozřejmostí. Je důležité pamatovat ale i na to, že materiál po 5 – 8 letech ztrácí své původní vlastnosti, proto je důležité v rámci zachování bezpečnosti vyměnit helmu i po této době, přestože nemusíme zaznamenat žádné viditelné změny.

Funkční prádlo vám sport usnadní

Je přirozené, že při fyzické námaze se lidské tělo potí. V dnešní době však existuje mnoho typů oblečení, které nám pomohou tyto nepříjemné důsledky eliminovat. Funkční prádlo by mělo být první vrstvou, kterou si oblékneme na tělo při sportu. Slouží k odvádění potu z těla a zajišťuje našemu tělu správné mikroklima, tedy teplo a sucho tím, že vlhkost nesaje do sebe, nýbrž ji nechá přirozeně přecházet do dalších vrstev oblečení a dále do vzduchu. Investice do tohoto prádla se vám tak určitě vyplatí a sportování vám zpříjemní.

Pěkně vás musí obepínat

„Základním předpokladem dobrého funkčního prádla je fakt, že musí tělo obepínat. Na druhou stranu nás nesmí omezovat v pohybu,“ zdůrazňuje Jan Něděla. Pamatujte však na to, že pokud použijete sebelepší funkční tričko a pod něj bavlněné spodní prádlo, bude se vám vlhkost shromažďovat právě na nejchoulostivějších místech. V neposlední řadě nezapomeňte také na to, že při praní funkčního prádla nesmíte používat aviváž a jiná změkčovadla, ty poškozují právě speciální vlákna funkčního prádla, která slouží k odvádění potu od těla.


publikováno: 13. 8. 2014, v rubrice Sport a wellness
Štítky: kolo, pohyb

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+