Kvalitní sluneční brýle musí také chránit oči | Sport a wellness | Trendy zdraví


Kvalitní sluneční brýle musí také chránit oči

16. 5. 2017

Při výběru slunečních brýlí se lidé nejčastěji řídí jejich vzhledem, tím, jak „sedí“ na obličeji, ne hodnotami stupněm UV filtru. Podle odborníků by ale neměli v žádném případě opomíjet funkci ochrannou. Dlouhodobě totiž přibývá úrazů očí během volnočasových aktivit. Ty mohou končit až částečnou slepotou. Kvalitní brýle by při tom většině potíží mohly předejít.

Pozor na úraz oka venku

„Oko je nejdůležitější smyslový orgán, který máme. Zrakem získáváme až 80 % všech informací. Tato fakta si, bohužel, někdy uvědomíme až příliš pozdě,“ varuje oční lékařka, MUDr. Taťána Labohá. Podle ní dlouhodobě přibývá úrazů očí, které si způsobíme mimo pracoviště.

„Nejčastějším místem vzniku očního úrazu bylo dříve zaměstnání, avšak díky lepšímu dohledu a používání pracovních ochranných pomůcek počet pracovních úrazů dlouhodobě klesá. Ale naopak stoupá počet úrazů v domácnosti, při sportovních aktivitách, úrazy střelnými zbraněmi, při autonehodách a při násilných činech,“ vyjmenovává lékařka. Oční úrazy jsou hlavní příčinou monokulární slepoty, tedy ztráty zraku na jednom oku, postiženi bývají spíše mladší lidé, častěji muži, většinou ve věku kolem 30 let. Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR uvádí, že v roce 2015 bylo evidováno 626 úrazů oka nebo očnice. Z toho bylo 520 mužů a 105 žen, což souvisí se stylem života ve volném čase.

Wiley X – Stylové, ale hlavně bezpečné

Lidé by měli dbát na kvalitní ochranu svých očí nejen v zaměstnání, ale také ve volném čase a nosit kvalitní brýle, ať už dioptrické, nebo sluneční. Jak ale takové kvalitní brýle vybírat? „Je důležité věnovat pozornost materiálům, ze kterých jsou brýle vyrobeny, a také užitým technologiím,“ radí Filip Klofáč, ředitel společnosti MORIS distribution, výhradního distributora brýlí Wiley X pro Českou a Slovenskou republiku, a představuje unikátní brýle: „Americké brýle Wiley X byly původně vyráběny pro armádu. Splňují proto ty nejpřísnější bezpečnostní podmínky Amerického národního standardizačního úřadu ANSI. Osmivrstvé polykarbonátové čočky jsou maximálně pružné a odolné a zajistí, že se brýle neroztříští a neporaní oko ani při velmi silném nárazu. Obroučky brýlí jsou konstruovány z prakticky nezničitelného TriloidTM nylonu a mají dvojitou výztuž. Celé brýle jsou pak balisticky testované, odolné proti nárazu a deformaci. A všechny tyto materiály a technologie byly přeneseny do civilního segmentu, takže tyto ´nerozbitné´ brýle můžete nyní pořídit ve velice elegantním a moderním stylu.“

K očím se nedostane ani zrnko prachu

Vynikající ochranné vlastnosti brýlí Wiley X jsou ještě umocněny dalšími detaily. Tvar brýlí je anatomicky tvarován do písmene U – podle tvaru obličeje, čímž dokonale chrání oči i ze stran. Navíc jsou některé modely vybaveny odnímatelným gasketem, neboli těsnění ze speciální pěny, který přilne k obličeji a chrání zrak před větrem, prachem a znečištěním. Nosníky a stranice ze speciální gumy spolu s přídavnými elastickými pásky zaručí, že brýle nesklouznou z obličeje ani v těch nejextrémnějších situacích. Dioptrické brýle lze navíc dovybavit odnímatelnými postranními štítky.

Do přírody, do práce i do školy

Kromě dokonalé ochrany zraku nabízejí brýle Wiley X ale mnohem více. Polykarbonátové osmivrstvé čočky** zaručují odolnost brýlí proti poškrábání, odpuzují vodu a prach, filtrují 100 % škodlivého UV záření, jsou polarizační**, tudíž pohlcují veškeré oslňující odlesky a to vše bez jakéhokoli optického zkreslení. „Čočky v brýlích jsou vyměnitelné, volit můžete z více než dvaceti druhů čoček do různých světelných podmínek: od čirých, přes rozjasňující až po velmi tmavé, včetně samozabarvovacích. A také do slunečních brýlí se dají snadno vyrobit čočky dioptrické,“ vysvětluje Filip Klofáč a dodává: „Brýle jsou určeny nejen všem outdoorovým nadšencům, sportovcům, rybářům, nebo střelcům, ale také motoristům, osobám v kancelářích, pro běžné nošení a v neposlední řadě dětem. Zkrátka úplně všem, kteří chtějí mít dokonalý zrak a pečlivě ho chránit.“

„Každý z nás by si měl včas uvědomit, při jakých činnostech riskuje a vystavuje svoje oči nebezpečí, a sáhnout po brýlích, které zaručí jejich plnohodnotnou ochranu. Brýle Wiley X tyto požadavky splňují a já jako oční lékař je mohu určitě doporučit,“ uzavírá MUDr. Labohá.

SYNDROM SUCHÉHO OKA

Brýle Wiley X se specializují právě na extrémní ochranu zraku a nabízejí komfortní a stylové řešení pro osoby trpící syndromem suchého oka. Zakřivení obrouček do tvaru písmene U přesně kopíruje obličej a minimalizuje proudění vzduchu pod brýlemi v horizontálním i vertikálním směru. Přídavný těsnicí systém Facial Cavity™ Seal ze speciální pěny pak zajišťuje dokonalé přilnutí brýlí k obličeji. K očím se tak nedostane nejen proudící vzduch a nežádoucí sluneční záření, ale ani prach a jiné znečištění. Zároveň ale pěnový materiál těsnicího systéme Facial Cavity™ Seal umožňuje brýlím „dýchat“ a brání zamlžování skel.

CHANGEABLE LENSES – Vyměnitelné čočky

Různé světelné podmínky si žádají různé typy brýlí. Jenže zpravidla ne pokaždé máte po ruce dva až tři druhy skel podle rozmarů počasí. Proto některé modely brýlí Wiley X umožňují výměnu čoček. Světlé čočky s vysokou světelnou propustností můžete například při změně počasí velmi jednoduše vyměnit na tmavé polarizační. A naopak. Výměnu provedete jednoduchým nacvaknutím. Tato vlastnost brýlím nikterak nesnižuje jejich úroveň odolnosti a bezpečnosti, na kterou jsou certifikovány.

TESTOVÁNÍ ODOLNOSTI

Brýle Wiley X jsou určeny pro každodenní nošení, ale především také do extrémních podmínek. Proto jsou všechny čočky i rámy brýlí konstruovány tak, aby vyhovovaly standardům Amerického národního standardizačního institutu (ANSI), kde jsou testovány na odolnost proti nárazu a na balistickou odolnost proti střelám.

Více informací na www.styleandsa­fety.cz


publikováno: 16. 5. 2017, v rubrice Sport a wellness
Štítky: brýle, cestování, dítě, léto, oči, prevence, příroda, úraz, zrak

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+