Lyžování pod střechou? | Sport a wellness | Trendy zdraví

Lyžování pod střechou?

15. 1. 2015

Fenoménem posledních let jsou ve sportcentrech lyžařské trenažéry. Profesionálové, ale i amatéři je využívají při kondičním tréninku a hlavně jsou skvělou přípravou na ostrou sezónu. Jejich oblibě nahrávají také mnohdy nepříznivé sněhové podmínky v Česku. Milovníci sjezdového lyžování míří za jistotou na ledovce v Alpách a na divoké pisty chtějí být dobře připraveni.

Trénink i celoroční cvičení

„Tuto, stále oblíbenější, novinku převzatou ze zahraničí, nabízí již řada tuzemských sportcenter. Trenažéry si získávají u českých lyžařů na oblibě. Navíc nejde zdaleka jenom o možnost přípravy a osmělení se před nadcházející sezónou. Nový fenomén rozšiřuje řady vyznavačů bílého sportu, kteří jezdí celoročně. Pro všechny vášnivé sjezdaře je to dokonalý prostředek, jak se věnovat své oblíbené sportovní disciplíně pravidelně," říká Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, který se aktivně podílí na podpoře sportu a zdravého životního stylu Čechů.

Trenažéry přispívají ke zlepšení lyžařské techniky

Trenažéry lyžování se staly pevnou součástí kardiozón ve fitness a sportovních centrech. „Bez problémů vyhoví všem výkonnostním úrovním lyžařů. Ať už jste začátečník či pokročilý. Takový lyžařský trénink významně posiluje zejména svaly na nohách a hluboký stabilizační systém trupu. Navíc se zlepšuje fyzická kondice s přímým pozitivním dopadem na kardiovaskulární systém. Dokonce se prokázalo, že trenažéry přispívají ke zlepšení lyžařské techniky," doplňuje Jana Havrdová.

Jak se lyžuje „na sucho“

Sportovní centra se nastupujícímu trendu velmi rychle přizpůsobují. V nabídce najdete ucelené kurzy, které kombinují lyžařský trénink se cvičením v posilovně, balančním tréninkem a třeba i s relaxačním saunováním či odpočinkem ve vířivce. Dáte si do těla a zároveň se zregenerujete, vše pod dohledem profesionálů.

A jak to všechno funguje? Základní vlastností simulátorů je napodobení odstředivé síly, která na sportovce působí při vykrajování carvingového oblouku na lyžích nebo snowboardu. Přestože nestojíte na sněhu, vjem pro organismus je takřka dokonalý. Věrné napodobení působících sil navozuje neopakovatelný zážitek. Sofistikovaná konstrukce trenažérů navíc zcela eliminuje možnost zranění „suchých“ lyžařů. Ani při extrémním náklonu do strany tak nemusíte mít strach, že se převážíte a skončíte na pomyslné zemi.

Simulátory pro běžkaře i snowboardisty

Úspěch zaznamenávají i stroje pro běžkaře. Ve fitcentrech lze nezřídka narazit na speciální zařízení pro trénink běžců na lyžích. Vycházejí z oblíbených veslařských stolic, neboť pracují na velmi podobném funkčním principu. To, že se nejedná pouze o „hračku“, dokazují i pravidelní uživatelé z řad našich špičkových běžců na lyžích a biatlonistů. Napospas zasněženým svahům však nezůstanou ani snowboardisté. Trenažéry jízdy na prkně pracují podobně, jako ty carvingové.

zdroj informací: Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz www.fisaf.cz

zdroj fotografií: imagio.cz


publikováno: 15. 1. 2015, v rubrice Sport a wellness
Štítky: hory, lyžování, trénink, zábava

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+