Motivujete své děti k pohybu | Sport a wellness | Trendy zdraví


Motivujete své děti k pohybu

14. 10. 2015

Domníváte se, že baculaté děti ze svých proporcí jednou vyrostou? Že to k jejich věku prostě patří a že vy jste byli také takoví? Proč tedy lékaři bijí na poplach s varováním, že dětská obezita enormně roste? Zatímco v roce 1996 bylo v České republice diagnostikováno 10 000 obézních dětí do 15 let, v roce 2010 to už bylo enormních 27 000. Každým rokem toto číslo stoupá a s ním i množství a závažnost (nejen) alergických nemocí u malých dětí.

Obezita, největší problém vyspělých zemí

Díky pokroku medicíny se lidé sice naučili předcházet smrtícím infekčním epidemiím, paradoxem však je, že zatímco třetina světové populace stále trpí nedostatkem jídla, Světová zdravotnická organizace označila obezitu za největší problém vyspělých zemí a poukázala na nebezpečí globální epidemie obezity. Důležitá je v tomto případě prevence, která by měla začínat již v dětském věku a jako vzor by měli jít sami rodiče a zabránit tak zakořenění nevhodných návyků po zbytek života jejich potomka. Ročně totiž v Evropské unii přibývá asi 85 000 obézních dětí. Obáváte se, že by vaše dítě mohlo být jedním z nich? Pak dodržujte několik našich rad, navíc své děti ušetříte budoucích psychických problémů.

Vytvořte dětem zdravé návyky, nejen ty pohybové

Klíčovou roli v životě dětí hrají rodiče. Jsou jejich prvním vzorem životního stylu, který si pak děti mnohdy v nezměněné podobě přebírají na celý zbytek života. Vytvořte jim zdravé stravovací návyky! Strava rozložená do celého dne, zdravé a chutné svačinky plné vitamínů, minerálních látek a vlákniny jsou základ. Jsou vaše děti vybíravé? Zjistěte, co jim chutná a je přitom zdravé. Zkuste například těstoviny s domácí rajčatovou omáčkou a zakamuflujte do ní spoustu zeleniny, připravte smoothies ze sladkého ovoce nebo dejte zapéct kvalitní tvrdý sýr se zeleninou a kořením, a chutná, rychlá a zdravá večeře je hotová. Připravujte si domácí sušenky, je to lepší než přeslazené koláče z obchodu – vaše děti přece nepotřebují „éčka“ v potravinách – nebo vyzkoušejte domácí chleba z koupeného kvásku. Vařte s dětmi, je to pro ně ohromně zábavné, poučné a u těch menších to i zlepšuje motoriku.

Náš tip: I přes všechny vaše pokusy děti stále odmítají jíst zdravou stravu? Pak zapojte okolí. Vydejte se s maminkami a dětmi na hřiště, do parku a na výlety se zdravými svačinkami. Děti uvidí, že i ostatní jedí totéž a budou je brát jako vzor.

Vypěstujte v nich lásku k pohybu

A začněte hned odmalička. Samantha Clayton, fitness expertka společnosti Herbalife, radí: „Choďte na výlety, procházky, jezděte na nedělní cyklo výlety po okolí, navštěvujte dětská hřiště každý den, v zimě lyžujte, běžkujte, bobujte, stavte sněhuláky, bunkry ve sněhu, choďte plavat do bazénu. A hlavně se zapojte!“ Všechny činnosti dělejte s dětmi, prospěje to i vám. Děti vás totiž napodobují, a nejen vás. Proto jim ukažte to nejlepší, co mohou ve volném čase dělat. Podle pediatrů by dítě mělo trávit pohybem sedm hodin týdně. Nezbývá vám na to vůbec čas? Pomoci vám mohou i dětské kroužky a tábory. Zvolte ty, které děti budou bavit a zároveň budou plné her a pohybu.

Odměňujte

Buďte kreativní a odměňte své děti po fyzické aktivitě něčím originálním, co je bude motivovat k další aktivitě. Pokud si nevíte rady, zabrouzdejte na internetu a na sociálních sítích, jako je Instagram nebo Pinterest. Inspirace v podobě fotografií svačinek i celých jídel s rozepsaným postupem je téměř nekonečná. Na internetu najdete nejen tipy na kroužky pro děti, na dětské akce ve vašem okolí, ale také na zdravé a chutné sladkosti za odměnu po náročné aktivitě.

Technologie jako výhoda

Máte doma teenagera, který ke svému životu potřebuje technické vymoženosti a obyčejný pohyb je pro něj příliš velká nuda? Zkuste zapojit technické novinky a pomůcky, které přímo vybízejí k pohybu. Sourozenci spolu také mohou soutěžit. Vyzkoušet můžete pedometr pro chůzi, tachometr pro jízdu na kole nebo například aplikace v chytrých telefonech nabízející různé geohry.

Jděte příkladem

Těmi nejdůležitějšími osobami v životě malých dětí jsou jejich rodiče. Máma s tátou je učí všechno, vštěpují jim vzorce chování, návyky, to vše si děti z rodiny odnášejí po zbytek života. Starého psa novým zvykům nenaučíš, proto začněte již v raném věku a předcházejte tak nevhodnému způsobu trávení jejich volného času. Ukažte jim, že žít zdravý, aktivní a šťastný život je pro ně to nejlepší. Samantha Clayton z Herbalife k tomu doplňuje: „Vy sami dělejte to, co byste chtěli, aby dělaly vaše děti. Choďte na procházky, sportujte, nevysedávejte často doma u televize s pytlíkem chipsů, jezděte nebo jen choďte na výlety. Před dětmi nekuřte, nepijte ve velkém alkohol a nevysedávejte u počítače. Uděláte tím pro ně opravdu mnoho.“

Pohyb a jeho pozitivní dopady:

• Sport snižuje nemocnost dětí

• Má pozitivní dopad na psychiku dítěte

• Udržuje tělesnou hmotnost

• Zvyšuje kapacitu plic

• Pomáhá k navozování nových přátelství

• Pomáhá od psychické únavy, napětí a stresu

• Zlepšuje srdeční a cévní činnost, snižuje tlak

• Kolektivní sporty naučí disciplíně a vyrovnávat se s výhrou i prohrou

„Teď na podzim se snažte pobývat s dětmi na čerstvém vzduchu co nejvíce. Vyjděte si s nimi na houby, sbírejte kaštany, hrajte si s podzimním listím, jděte pouštět draky. Nebo kupte velké dýně a udělejte si z nich podzimní lucerničky. Užijte si čas s dětmi společně, vždyť malé jsou jen jednou“, dodává Samantha Clayton.

www.Herbalife.cz.


publikováno: 14. 10. 2015, v rubrice Sport a wellness
Štítky: cvičení, dítě, hubnutí, nadváha, nemoci, pohyb, zdravá strava

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+