Nenechte své tělo ležet ladem | Sport a wellness | Trendy zdraví

Nenechte své tělo ležet ladem

23. 3. 2016

Víte, že pravidelné cvičení patří k tomu nejlepšímu, co pro sebe můžete udělat? Pohyb je nám přirozený a hraje rozhodující roli pro kvalitu našeho života především ve zralém věku, protože zpomaluje proces stárnutí. Sportováním získáte i fyzickou kondici, dobrou náladu a zvýšíte si kvalitu života

Posilujte svaly

Zachování svalové hmoty je první a hlavní věc, na kterou je třeba myslet. Nepřestávejte ji budovat ani v pozdějším věku, odrazí se to nejen na vaší postavě, ale také na životním elánu, mozkové aktivitě, vitalitě a radosti ze života.

Prevence nemocí

Pravidelná fyzická aktivita je účinnou prevencí některých typů rakoviny, nemocí srdce a také obezity a tedy i nemocí s ní spojených, jako je například cukrovka. Cvičení také pomáhá zlepšit náladu a zahnat deprese. Vhodně vybraná aktivita pomůže i bolestmi zad a kloubů. Pro ženy je navíc cvičení se zátěží důležitou prevencí osteoporózy, protože pravidelné (přiměřené) zatěžování pomáhá zachovat zdravou strukturu kostí. V neposlední řadě samozřejmě cvičení přispívá k udržení zdravé hmotnosti.

Jak cvičit?

Výběr cvičení by se samozřejmě měl řídit naší kondicí a věkem. Nejsou vhodné sporty, kde je hodně nárazů, poskoků a prudkých rychlých pohybů, které mohou poškodit klouby a způsobit problémy s páteří. Důležité je zařadit alespoň krátkou fyzickou aktivitu každý den. Není to tak těžké, jak by se zdálo. Nemusíte každý den zamířit do fitka, stačí třeba delší procházka v rychlejším tempu, práce na zahradě, hraní s dětmi nebo vnoučaty, venčení psa a podobně. Kromě toho alespoň dvakrát, lépe však třikrát týdně zařaďte nějakou delší aktivitu. Inspirovat vás mohou naše typy.

Cvičení s vlastní vahou

Jednoduché cviky jsou velmi účinnou cestou ke zlepšení kondice. Jejich výhodou je to, že je můžete provádět kdykoli, kdekoli a v podstatě vás ani nic nestojí. Dovolit si cvičit může tedy opravdu každý. Najděte si cca 30 minut, nejprve se lehce zahřejte, třeba několika minutami poklusu na místě. Potom začněte provádět jednoduché cviky bez zátěže, vždy alespoň tři série po deseti opakováních. Vhodné jsou kliky (klasické, nebo s oporou na kolenou), dřepy (dejte pozor na to, aby kolena svírala maximálně pravý úhel), výpady vzad (jsou šetrnější ke kolenům) apod. Skvělé na posílení středu těla, ale i paží je tzv. prkno. Opřete se o nohy a ruce, jako byste chtěla dělat klik, zpevněte břicho a celý střed těla a vydržte 1 minutu. Interval postupně prodlužujte.

Skupinové cvičení

Nechcete cvičit sami? Nemusíte! Nabídka fitcenter je skutečně pestrá, ideální pro vás jsou zejména dva typy cvičení – jóga a pilates. Oba tyto druhy cvičení jsou zaměřeny zejména na posílení a protažení svalů, zlepšení hybnosti kloubů i páteře, správné držení těla a v neposlední řadě vám stejně jako jakékoli jiné cvičení pomohou udržovat zdravou váhu. Obě tyto aktivity jsou také zaměřeny na schopnost relaxace a udržení psychické pohody. Zároveň jsou šetrné ke kloubům, nevyužívají skoky, dopady ani prudké pohyby. Samozřejmě existuje mnoho druhů a stupňů obtížnosti, zvláště jóga se dá cvičit v různém tempu, náročnosti a intenzitě. S výběrem nejlépe poradí ve studiu, zaměřeném přímo na tyto typy pohybových aktivit. Také plavání je skvělé, protože lidé, kteří chodí plavat pravidelně, tím prospívají svému srdci a krevnímu oběhu a mohou tak předcházet kardiovaskulárním nemocem.

Na co si dát pozor?

Aby pohyb prospíval a naopak neškodil, musíte se při cvičení, ať už je provádíte sami, nebo ve fitcentru, zaměřit na správné provedení cviků a hlavně takzvaně „nepřepálit“ začátek. Pokud se po lekci nebudete moci tři dny hnout, rozhodně se nejedná o důkaz vašeho odhodlání cvičit za každou cenu. Pozor také na bolest. Přiměřená bolest svalů je přirozenou reakcí na fyzickou aktivitu, zvláště pokud s cvičením teprve začínáte. Pokud vás ale při provádění cviku bolí klouby nebo páteř (zejména krční a bederní), určitě cvik neprovádějte a požádejte instruktora o radu. Možná jen poopraví vaši pozici, možná tento cvik není pro vás vhodný a dobrý cvičitel by měl poradit šetrnější variantu. Vždy poslouchejte své tělo, abyste si neublížili. Další užitečné informace se dozvíte také v tomto článku.

Pořiďte si vybavení

Cvičit se dá ve starém domácím tričku a dokonce i v Converskách. Ale není to žádný požitek. A když to není požitek, nebaví vás to a víckrát už to nechcete opakovat. Proto investujte do kvalitního oblečení, krokoměru a veškerého jiného vybavení.

Dodá vám energii

Že toho máte hodně a potřebujete si nejdřív odpočinout, protože jste hrozně unavená, je jedna z nejčastějších výmluv, proč necvičit. Jenže ono to funguje přesně obráceně. Když se přemůžete a vyrazíte na hodinu, s největší pravděpodobností zjistíte, že cvičení vám pomohlo se únavy zbavit. Cvičení by nemělo být hurá akce na pár týdnů, ale trvalá součást našeho života. Pokud nejste plně přesvědčena o jeho významu pro vaše tělo i mysl, žádná předsevzetí nemají smysl.


publikováno: 23. 3. 2016, v rubrice Sport a wellness
Štítky: cvičení, pohyb

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+