Otestujte si svůj běžecký styl a vylepšete výkony | Sport a wellness | Trendy zdraví


Otestujte si svůj běžecký styl a vylepšete výkony

28. 8. 2013

Běhání se stává v poslední době stále oblíbenější sportem. Pokud patříte i vy mezi běžecké nadšence nebo se k běhání stále odhodláváte, nepodceňujte správné vybavení. Výběr kvalitní běžecké boty záleží na mnoha okolnostech. Jaká běžecká obuv vám při sportovním výkonu nebude škodit, ale naopak pomůže dosahovat lepších výsledků vám poradí odborníci z Intersportu v Nákupní galerii Myslbek v Praze. Otestujte si zde svůj běžecký styl a vyberte si sportovní obuv, díky které dosáhnete nejlepších sportovních výsledků bez ublížení na zdraví.

Běhat můžete v každém věku

Zatímco dříve byli nadšení běžci spíše raritou, dnes potkáte klusající jednotlivce i skupiny všude okolo. Běh je aktivitou, která oslovuje milovníky pohybu napříč generacemi, je to sport, který zvládne téměř každý. Nikdo není příliš mladý ani starý, aby s tímto sportem začal. S trochou tréninku lze zvyšovat svoji fyzickou kondici a zlepšovat výkony. I přes to, že je tento sport technicky jednoduchý, je důležité dbát na to, abychom při něm zbytečně nepřišli k úrazu či chronickým problémům. Správná obuv je jedním z hlavních předpokladů ke správnému běžeckému stylu a tedy k dosažení vytoužených cílů.

Kde chcete běhat?

Při výběru obuvi je důležité zvážit také očekávání, která od běhání máte. Někdo běhá spíše na pevném povrchu, někdo radši vyrazí do lesa. Běhat lze rychle na krátké vzdálenosti nebo si užít delší běh s nižší intenzitou. Stejně tak můžeme běhat venku nebo zajít na běžecký trenažér do posilovny. Každá z těchto možností nabízí specifický běžecký zážitek. Tyto okolnosti by ale také měly být zvažovány, když se vydáte pro novou běžeckou obuv.

Kde můžete běhat?

Vyběhnout můžeme v zásadě na tři typy povrchů. Ve městě se nejčastěji setkáte s tvrdým asfaltovým povrchem nebo cestami z pevných materiálů. Pokud běháte především v ulicích, vybírejte boty, které adekvátně tlumí dopad, správně vedou nohu a tím šetří vaše klouby. Pro běh na tvrdém povrchu se hodí spíše obuv se silnější podrážkou, která není tolik náchylná k obroušení. Boty do přírody a na měkčí povrchy takové tlumení nepotřebují.

Obuv na venkovní „trail“ je většinou opatřena nesymetrickým vzorkem podrážky, aby nedocházelo k zanášení a tím i ke snižování stability při běhu. Měkčí povrchy jsou vhodné především pro starší osoby, pro osoby s kloubními problémy a také pro lidi s vyšší tělesnou váhou. Běh na přírodním povrchu více šetří už tak zatěžované kotníky a kolena.

Pokud vás láká spíše běžecký trenažér, vyberte si sportoviště s kvalitním vybavením. Běhací pás by měl být dostatečně tvrdý, aby nehrozilo vymknutí nohy na nestabilním povrchu. Zároveň ale i měkký, aby nebyly zbytečně namáhány klouby. Pokud běháte v posilovně, přidejte si zátěž a zvolte mírný sklon pásu, který více kopíruje běh v přirozeném terénu.

Držení těla

Důležitými kritérii při výběru obuvi jsou držení těla a postavení chodidel. Držení těla při pohybu, tedy pohyb ramen, boků, kolen a kotníků, ale také postavení nohou při běhu, odhalí dynamická analýza běhu nabízená v prodejně Intersport v Nákupní galerii Myslbek. V rámci této procedury je následně možné všechny vady korigovat výběrem těch správných běžeckých bot. Výběrem padnoucí obuvi zabráníte také bolestem a přetížení pohybového aparátu a budete tak moci dosahovat lepších běžeckých výkonů.

  • Dynamická analýza běhu v prodejně Intersport v Nákupní galerii Myslbek poskytne detailní popis stylu vašeho běhu. Výsledkem analýzy je video, ve kterém lze přesně vidět svůj běžecký styl, držení těla při pohybu a také vliv různého typu bot na biomechaniku pohybu. Na základě této analýzy vám poté bude doporučena běžecká obuv, která vyhovuje přesně vašim potřebám a dopřeje vám maximální požitek a efektivitu sportovního výkonu. Pokud by bylo potřeba, v rámci analýzy vám budou doporučeny také sportovní vložky, které budou optimálně tlumit dopad a ještě více tak podpoří váš výkon.

publikováno: 28. 8. 2013, v rubrice Sport a wellness
Štítky: běhání, prevence

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+