Provozovatelé lyžařských vleků fotografováním lyžařů zákon neporušují | Sport a wellness | Trendy zdraví

Provozovatelé lyžařských vleků fotografováním lyžařů zákon neporušují

13. 12. 2012

Někteří lyžaři mají ve zvyku koupit si celodenní skipas a následně jej výhodně prodat. Provozovatelé lyžařských vleků tak ročně přicházejí o desítky tisíc korun, a proto se proti nepoctivým sportovcům rozhodli zakročit pořizováním jejich fotografií. Umisťování fotobuněk k turniketům však vyvolává mezi lyžaři řadu otázek. Tou nejčastější je, zda mají provozovatelé vleků vůbec na pořizování snímků právo.

Skipasy nelze prodávat ani půjčovat

Zakoupením lyžařské permanentky se lyžaři zavazují dodržovat řadu povinností. Mezi nimi je například i zákaz prodeje a půjčování skipasů. Právě toto nařízení lyžaři porušují nejčastěji. „Hlavním důvodem pro umisťování fotobuněk k lyžařským vlekům je právě snaha provozovatelů skiareálů zamezit tomu, aby si lyžaři zakoupené jízdenky výhodně prodávali nebo vzájemně půjčovali. Tímto způsobem provozovatelé lyžařských areálů, podle jejich vyjádření, přicházejí ročně o značné částky,“ vysvětlil Pavel Fráňa z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Podle první jízdy se pozná majitel

Lyžař by měl být při zakoupení skipasu srozuměn s podmínkami jeho používání. Měl by mít přístup ke smluvním podmínkám a zakoupením jízdenky dává s těmito podmínkami svůj souhlas. V nich by mělo být uvedeno, že jsou u turniketů umístěny fotobuňky. Kontrola oprávněných majitelů jízdenky proto neodporuje zákonu. Používaný systém je podle informací provozovatelů, kteří jej využívají už od minulé sezony, téměř neomylný. „Pokud přece jen k omylu dojde, například kvůli tomu, že si lyžař nasadí jinou čepici nebo bundu, není problém permanentku zase odblokovat. Při prvním průchodu turniketem musí být tvář viditelná. Nové odbavovací systémy pak umějí rozlišit majitele skipasu, který projíždí při každé další jízdě,“ dodal Pavel Fráňa.

Vrácení peněz po zranění

V případě, že kontrola odhalí lyžaře, který využívá neplatný skipas, zpravidla mu hrozí, že bude ze sjezdovky vykázán. Pokud provozovatel lyžařského vleku zjistí, že lyžař poskytl permanentku někomu jinému, může dojít k jejímu zablokování bez nároku na vrácení peněz. Další otázkou, kterou lyžaři často pokládají, je, zda dostanou zpět peníze v případě, že se během sportu zraní, a skipas tedy už nebudou moci dále používat. „Možnost vrácení jízdného bývá upravena ve smluvních přepravních podmínkách jednotlivých skiareálů. Obvykle se tento případ řeší tak, že při zranění v areálu, které nedovoluje pokračovat ve využívání platné jízdenky, se po doložení lékařského potvrzení hodnota jízdného stanovená poměrem mezi projetým a ještě neprojetým jízdným vrací,“ dodal Pavel Fráňa.


publikováno: 13. 12. 2012, v rubrice Sport a wellness
Štítky: dovolená, lyžování, sportovci

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+