Vyzkoušejte tajemství kruhového tréninku v Expresce | Sport a wellness | Trendy zdraví


Vyzkoušejte tajemství kruhového tréninku v Expresce

5. 6. 2014
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: Ve všech klubech EXPRESKA nyní probíhá akce trénink zdarma.

Výherci: Ingrid Čunderlíková, Stanislava Rašínová

Všichni o něm mluví, ale co kruhový trénink znamená? Prý je to jeden z nejúčinnějších způsobů, jak se rychle dostat do formy. Co stojí za úspěchem tohoto typu cvičení? Jak je možné, že v EXPRESCE, která nabízí kruhový trénink pro ženy v téměř 30 klubech po celé republice, stačí pouhých 30 minut, abyste rovnoměrně procvičila všechny svalové skupiny, zpevnila tělo, zrychlila metabolizmus a spálila nadbytečné tuky?

Co je to kruhový trénink?

Obecně můžeme říci, že kruhový trénink je typ cvičení, při kterém postupně zapojujeme vybrané svalové skupiny a který obvykle probíhá na stanovištích uspořádaných do kruhu. Asi si říkáte: „Tak to není žádná věda. Nejdřív udělám pár dřepů, pak nějaké kliky a nakonec zvednu činku. U toho se budu motat dokola.“ Tak jednoduché to tedy určitě není. Sestavit správný kruhový trénink vyžaduje mnoho znalostí o fungování lidského těla. Proč? Cviky na sebe musejí správným způsobem navazovat. Pouze tehdy je totiž trénink maximálně efektivní.

Pravidla účinného kruhového tréninku

 1. Trénink se skládá ze tří až čtyř kol. Mezi jednotlivými koly si můžete krátce odpočinout a napít se, v rámci kola žádné pauzy nejsou.
 2. Před tréninkem je dobré procvičit nejdůležitější klouby těla a zahřát se (například během na místě). Po tréninku by měl vždy následovat strečink.
 3. V EXPRESCE najdete 16 stanovišť uspořádaných do kruhu. Na 8 z nich cvičíte na speciálních hydraulických pístových strojích, mezistanoviště jsou vhodná především pro aerobní cvičení (jogging či prvky aerobiku)
 4. Na každém stanovišti strávíte 30 sekund. Začátek a konec cvičení na každém stanovišti vám v EXPRESCE vždy oznámí gong. Po jeho zaznění se co nejrychleji přesouváte na další stanoviště.
 5. Na dvou po sobě jdoucích stanovištích by měly být cviky zaměřené na co nejvzdálenější tělesné partie. V kruhovém tréninku jde totiž o to, aby bylo zachováno co nejvyšší prokrvení celého těla, proto je třeba po procvičení rukou ihned zařadit nohy atd. V EXPRESCE na kruhový trénink vždy dohlíží zkušená trenérka, které vám ráda a ochotně poradí, jak používat stroje i jaké cviky zařadit na mezistanoviště.
 6. Při kruhovém tréninku se snažíme, aby se náš tep nacházel v optimální frekvenci, při které spalujeme maximální množství přebytečného tuku, proto jsou po náročnějším cviku zařazeny cviky snazší. Během těchto 30 sekund na lehčím stanovišti se tělo zklidní a další cvik může být opět namáhavější (za účelem opětovného mírného zvýšení tepové frekvence).

V čem je kruhový trénink výjimečný?

 1. Procvičíte všechny svalové skupiny rovnoměrně.
 2. Spálíte maximální množství tuku za nejkratší možný čas. Petr Kořínek, jednatel společnosti EXPRESKA říká: „Do optimální tepové frekvence se díky rychlému střídání aerobních a anaerobních aktivit dostanete už za pár minut. Proto u nás stačí cvičit dvakrát a třikrát týdně 30 minut a úspěch je zaručen.“
 3. Prokrvení celého těla při kruhovém tréninku pomáhá odplavovat únavové látky. „Ze cvičení v EXPRESCE nikdy nebudete tak zničené jako z běžného posilování,“ slibuje Monika z EXPRESKY v Ostravě.
 4. Stejně jako svaly procvičujeme u kruhového tréninku i kardiovaskulární systém. Trenérka Lucie z brněnské EXPRESKY říká: „Cvičení v EXPRESCE pomáhá snižovat riziko infarktu i mrtvice, přináší však i lepší pleť, radostnější náladu a zvyšuje imunitu.“
 5. Kruhový trénink je pro každého. Tereza, trenérka z olomoucké EXPRESKY říká: „Chodí k nám cvičit mladé holky i seniorky, začátečnice i zkušené sportovkyně, prostě všechny ženy, které chtějí být fit.“
 • Jedno cvičení v EXPRESCE si můžete zdarma vyzkoušet na vlastní kůži. Stačí se zaregistrovat na www.expreska.cz

Soutěžní otázka

Jaká probíhá v současnosti ve všech klubech EXPRESKA akce?

a) welcome drink zdarma

b) trénink zdarma

Dva výherci, kteří do 18. 6. 2014 správně odpovědí na soutěžní otázku, obdrží poukaz na měsíc cvičení v kterémkoliv klubu EXPRESKA (více na www.expreska.cz.) Hodnota jednoho poukazu je 1 290Kč (600 Kč jednorázové zápisné + 690 Kč poplatek za měsíc cvičení). Odpověď zasílejte na soutez@trendyz­dravi.cz s označením expreska na měsíc.


publikováno: 5. 6. 2014, v rubrice Sport a wellness
Štítky: cvičení, hubnutí, krása, pohyb, prevence

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+