Cukroví bez výčitek? Zkuste to! | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Cukroví bez výčitek? Zkuste to!

21. 12. 2013

Vánoce bez cukroví si umí představit málokdo z nás. A málokdo mu také dokáže odolat. Pak ovšem často nastupují výčitky. Je totiž jasné, že mísou cukroví, co jsme slupli k večerní pohádce, jsme svému organismu nijak zvláště neprospěli. Zkuste to letos jinak! Upečte si cukroví, které vás všech výčitek ušetří, a navíc ho budete moci zařadit do kategorie „zdravé“. Je to snazší, než byste si mysleli. Stačí dodržet pár tipů.

Mouka je základ

Tradiční česká kuchyně zná v receptech na sladkosti – a tedy i vánoční cukroví – prakticky jen bílou mouku. Proto zkuste zapojit svou kreativitu a letos sáhněte po jiném typu. „Bílá pšeničná mouka nemá pro náš organismus prakticky žádný význam, co se výživy týče. Spíše naopak,“ vysvětluje výživová poradkyně Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Petra Rejzková, proč se bílé mouky můžeme – nejen při vánočním pečení – s klidným srdcem vzdát a ještě svému tělu prospějeme. Co tedy odbornice na výživu radí jako alternativu? „Použijte namísto tradiční bílé mouky mouku celozrnnou, vyzkoušet můžete i grahamovou nebo špaldovou. Potěšíte nejen své chuťové pohárky, ale navíc svému tělu dodáte vlákninu, vitaminy a minerály,“ vypočítává Petra. Může se stát, že se těsto bude chovat kvůli odlišnému druhu mouky trochu jinak než při použití mouky klasické (např. se bude více lepit nebo bude naopak sušší), ale nepanikařte – prostě buď přidáte vodu či mléko, nebo naopak mouku, až bude mít ideální konzistenci.

Co místo cukru?

Cukroví je zkrátka sladké, na tom se nic nezmění. Ovšem změnit můžeme suroviny, jimiž mu sladkost dodáme. „Bílý cukr představuje takzvané prázdné kalorie – nic jiného totiž tělu nedodává,“ podotýká Petra Rejzková. „Nejjednodušší je nahradit jej cukrem přírodním, třtinovým. Nedá se o něm sice říci, že je zdravý, ale alespoň nebyl při zpracování zbaven všech minerálních látek či vitaminů,“ říká výživová poradkyně a dodává, že existují ještě zdravější alternativy cukru. „Vyzkoušet můžete například javorový sirup nebo dnes tolik oblíbenou stévii. Ovšem skvělým pomocníkem je klasický med. Obsahuje spoustu vitaminů a minerálních látek, které organismu prospívají. Je navíc dost sladký, takže jej nepotřebujete tolik,“ vypočítává Petra přednosti medu, který se k Vánocům navíc úžasně hodí.

Zdravější inovace

A co dalšího by nám nutriční specialistka VZP poradila při pečení zdravého cukroví? „Neplňte jej těžkými máslovými krémy nebo slazenými marmeládami a nepolévejte ho velkým množstvím čokolády. Úplně stačí cukroví jen tak pro chuť potřít slabounkou vrstvičkou kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa. Zkuste letos neobalovat cukroví v moučkovém cukru, jednak získáte zdravější variantu, jednak budete schopni ocenit skutečnou chuť pečiva, kterou cukr často přebije,“ upozorňuje. A na konec přidává ještě jednu radu: „I když si letos upečete zdravější variantu vánočního cukroví, neznamená to, že ho můžete sníst, kolik chcete. Takže jej nepřipravujte tolik a dopřávejte si ho jen jako onu pomyslnou sladkou tečku.“


publikováno: 21. 12. 2013, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: dieta, prevence, senior, sladkosti, Vánoce

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+