Matky se neshodnou s odborníky na vodě pro kojence | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Matky se neshodnou s odborníky na vodě pro kojence

28. 11. 2012

Jakou vodu by měly pít malé děti? Poslední průzkumy mezi českými matkami odkryly diametrální rozdíly v jejich názorech ve srovnání s názory odborníků. Zatímco matky používají převařenou vodu z vodovodu z důvodu domnělé kvality, většina odborníků by ji doporučila pouze kvůli úspoře. Průzkum, který mezi českými matkami realizovala Síť mateřských center ve spolupráci se značkou Rajec, byl zaměřen na znalosti a zvyklosti související s pitným režimem nejmenších dětí. Výsledky průzkumu ukázaly, že i dnes používá 17 % českých matek pro své děti pouze převařenou vodu z vodovodu. Jako hlavní argument přitom matky uvádějí vysokou kvalitu vody z vodovodního potrubí. Naopak pouze pro 3 % z nich je hlavním hlediskem cena.

Odborníci tvrdí, že zárukou kvality je kojenecká voda

Na otázku, zda by matkám doporučili kojeneckou či převařenou vodu, zvolilo 84 % odborníků kojeneckou. Jednoznačně nejsilnějším důvodem pro doporučení kojenecké vody je podle nich její kvalita a zdravotní nezávadnost, tento benefit vyzdvihuje 95 % z nich. „Kojeneckou vodu mohou maminky bez obav používat jak pro přípravu kojenecké stravy, tak pro pravidelný pitný režim nejmenších dětí. Její největší výhodou je především kvalita. Kojenecká voda totiž ze zákona garantuje nízký obsah dusičnanů a splnění dalších přísných kvalitativních kritérií,“ vysvětluje MUDr. Martin Gregora, pediatr a autor populárně-naučných knih pro rodiče.

Převařená voda je levná

Přestože kojenecká voda u odborníků jasně vede, najdou se i tací, kteří matkám doporučí převařenou vodu z vodovodu. Nevolí tak ale kvůli její vysoké kvalitě, nýbrž kvůli velmi nízké ceně. Ke svému doporučení pak většina z nich ještě dodává podmínku pravidelného rozboru složení kohoutkové vody od odborníka. „Proto, aby mohla být kohoutková, pramenitá či jiná voda bez obav podávána kojencům, musí být podrobena velmi důkladným rozborům. Svolení k jejímu využívání by mělo přijít ze strany povolaného odborníka, nikoli od známých či kamarádek, což se bohužel velmi často stává,“ uvádí MUDr. Gregora.

Proč se voda převařuje?

Budeme-li srovnávat názory matek a odborníků, zjistíme, že se zásadně liší právě ve vnímání převařené vody. To je dáno zejména nedostatkem kvalitních informací, které matky mají nejen o jednotlivých druzích vod, ale také o procesu jejich převařování. Jen málokterá maminka ví, proč vodu vůbec převařuje a co tímto procesem mění. Nelze se tak divit, že se matky v této oblasti nevědomky dopouštějí hned několika chyb.

Jednou z nejčastějších chyb je snaha převařením vody odstranit to, co ve skutečnosti nelze. Varem se z vody může odstranit např. oxid uhličitý (CO2) nebo chlór a některé bakterie, nedají se jím však odstranit jiné nežádoucí látky, které se ve vodě mohou vyskytovat. Převařením vody z vodovodu se nezmění její chemické složení jako například obsah dusičnanů, velmi nebezpečných pro kojence a malé děti. Přitom téměř čtvrtina matek neví, že převařením vody z vodovodu se z ní nestane kojenecká voda.

Znáte kvalitu své vody?

Protože kvalita vody z vodovodu není na celém území stejná, může se po finální úpravě změnit a lišit od původního složení. Potíž může nastat například v případě starých domů, jejichž rozvody nejsou prověřené a mohou tak kvalitní vodu z vodovodu znečistit látkami, které sice neublíží starším dětem či dospělému, ale nemusí být bezpečné pro nejmenší děti. Připravovat stravu pro kojence z vody, jejíž složení neznáme, se proto nedoporučuje.

Kojeneckou vodu není nutné převařovat

Nejasno mají matky také v tom, zda je potřeba převařovat kojeneckou vodu. Odpověď podává MUDr. Martin Gregora: „U kojenecké vody je kromě nízkého obsahu minerálů důležitý především nízký obsah dusičnanů, kterým se odlišuje například od vody z vodovodního kohoutku. Je to jediná voda, u které je zaručené přírodní složení, které vyhovuje potřebám dětského organismu. Kojeneckou vodu můžete proto s jistotou použít bez převařování.“ Jediný případ, kdy je doporučováno její převaření, nastává tehdy, je-li kojenecká voda sycená CO2. V tom případě se musí na etiketě nacházet upozornění: „Před použitím odstranit oxid uhličitý varem".

Kojenecká voda

Je to pramenitá voda, pro kterou platí nejpřísnější požadavky. Např. obsah dusičnanů smí být jen 10 mg/l (u vody z vodovodu je to 50 mg/l), a přísnější jsou i mikrobiologické ukazatele. Její celková mineralizace nesmí překročit 1 000 mg/l. O kvalitě a bezpečnosti kojenecké vody hovoří i praxe. Kojeneckou vodu používá zásadně pro své malé pacienty 77 % dotázaných zdravotnických zařízení.


publikováno: 28. 11. 2012, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: akce, bezpečný, dítě, miminko, nápoje, prevence, těhotenství, výzkum

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+