Ochutnejte Staropramen Granát 13 v limitované velikonoční edici | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví


Ochutnejte Staropramen Granát 13 v limitované velikonoční edici

28. 3. 2017

Od dubna si můžete ve vybraných hospodách a restauracích objednat velikonoční Staropramen Granát 13. Staropramen Granát je vybroušený polotmavý ležák s granátovou barvou, která je daná kombinací světlého, bavorského a karamelového sladu. Výrazná chmelová vůně v kombinací se sladovou chutí se snoubí v plném zaokrouhleném těle, díky čemuž je pivo překvapivě vábivě pitelné. Navíc ho provází zajímavý příběh dlouhý 130 let.

Receptura se předávala pouze ústně

„Granát má za sebou úžasný příběh. Vařit se na Smíchově začal už před více než 130 lety a za první republiky si získal obrovskou oblibu. I díky tomu začaly pivovary používat označení Granát pro celou kategorii polotmavých piv. Od začátku druhé světové války se ale jeho receptura předávala pouze ústně mezi sládky a pivovarští si ho – sami pro sebe – vařili tajně jen jednou za rok na Vánoce. K zákazníkům se opět dostal až v roce 2000, kdy jej Staropramen upravil do současné podoby a kdy se stal oficiálním pivem projektu Praha – Evropské město kultury roku 2000. Poté se stal Granát nedílnou součástí nabídky Smíchovského pivovaru. Při výjimečných příležitostech jako jsou Dny českého piva či právě svátky jara, jej vaříme v limitovaných edicích a trošku jiný, než jaký jej znají naši konzumenti z běžné nabídky. Rádi bychom, aby Granát s jeho barvou, chutí a plností mohli ochutnat všichni příznivci dobrého piva,” říká vrchní sládek pivovaru Staropramen Zdeněk Lux.

Pro Staropramen typické několikanásobné chmelení

S distribucí limitované edice Granátu 13 speciál se začalo přesně 1. dubna a pivo putuje zhruba do 600 českých a 100 slovenských restaurací a hospod. Granát 13 speciál je polotmavý ležák, který byl uvařen ze tří druhů sladů a chmele v čele s Žateckým poloraným červeňákem. Jeho receptura využívá pro Staropramen typické několikanásobné chmelení.

Zkrátka nepřijdou ani příznivci Granátu v obchodech. Ti se mohou těšit na pivo v podobě kterou znají, ale v limitované edici se speciální etiketou.

  • Pokud jde o jídlo, ke Granátu se skvěle hodí například výrazné druhy mas, které mají z podstaty svého původu unikátní chuťový předpoklad. Jde zejména o zvěřinu, ale i jehněčí nebo vyzrálé hovězí.

publikováno: 28. 3. 2017, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: muž, nákupy, nápoje, pivo

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+