Olomoucké tvarůžky ocení gurmán i dietář | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Olomoucké tvarůžky ocení gurmán i dietář

30. 8. 2011

Olomoucké tvarůžky, v Čechách známé také jako syrečky, mají několik primátů. Vedle výrazné vůně a chuti jsou s 0,6 % tuku nejdietnější ze všech sýrů, které si u nás můžete koupit, a pak se jako jeden z mála našich produktů pyšní i mezinárodně chráněným zeměpisným označením. Nejdůležitější však je, že jsou vynikající a mají řadu nadšených příznivců, kteří z nich i vaří zajímavá jídla. Nabízíme vám několik receptů. Nejprve však něco málo k jejich historii a výrobě.

Rodinná historie

Již v 16. století se vyráběly podomácku Selské tvarůžky, kterým se začalo říkat Olomoucké v 19. století podle olomouckých trhů, kde byly tradičně prodávány. Zlom nastal, když v roce 1876 založil Josef Wessels v Lošticích nedaleko Mohelnice manufakturu a především, když ji jeho syn Alois rozšířil na továrnu. Rodina zakladatele vlastní továrnu po navrácení v restituci i dnes a má stále ve svém názvu Iniciály zakladatele firmy Aloise Wesselse. Ročně společnost A. W. vyprodukuje na 2 000 tun tvarůžků. V chalupě, kde se původně sýr vyráběl, můžete dnes navštívit soukromé Muzeum Olomouckých tvarůžků A. W., kde uvidíte, jak se kdysi mlel a lisoval tvaroh a vyráběly tvarůžky pomocí dřevěných forem. Film o historii vzniku továrny se určitě zalíbí vašim dětem, protože připomíná spíš pohádku.

Řízečky i kremrole

A pokud chcete ochutnat místní speciality, určitě zajděte do nedaleké restaurace U Coufalů, kde se na jídla připravená z tvarůžků specializují. Jak dokládá místní jídelní lístek, dají se úspěšně kombinovat téměř se vším – s kuřecím i vepřovým masem, šunkou, báječně si rozumějí s uherákem. A rozhodně se nemusíte bát tvarůžků na sladko v těstíčku, zdobených šlehačkou, nebo v palačince s marmeládou či povidly. Hned u vstupu do restaurace si můžete v automatu nakoupit tvarůžky všech tvarů a zpracování, pokud ovšem nezavítáte do nedaleké výborně zásobené prodejny. Ostatně i v cukrárně za rohem využili místní specialitu ve vynikajících lahůdkách a dortících.

Tvaroh a sůl

Základní surovinou pro výrobu Olomouckých tvarůžků je netučný kyselý tvaroh. Při výrobě se nepoužívají žádné konzervační látky kromě kuchyňské soli, která je nezbytným prvkem jak při výrobě, tak při tvorbě charakteristické chuti. Směs těchto surovin se nechá dva týdny zrát a poté získá ve formovacím stroji charakteristické tvary – kolečka, kroužky, tyčinky nebo nepravidelné kousky. Pak ještě sýr dál v několika fázích zraje a prochází i dalšími technologickými operacemi. Syrečky mají výraznou, pronikavou chuť i vůni podle stupně své zralosti. Poznáte je díky měkké až poloměkké konzistenci a typického svěžím zlatožlutého mazu na povrchu. Kvalitní Olomoucké tvarůžky mají mít pravidelný tvar, neměly by být rozteklé a jednotlivá kolečka by se měla dát lehce oddělit. Mají 0,6 % tuku a minimum sacharidů, čímž se řadí mezi nejdietnější sýry u nás. Navíc se mohou pochlubit vysokým obsahem vápníku, bílkovin a ušlechtilých mléčných kultur. Takže neváhejte a pusťte se do hodování. Po rozbalení by se ale měly nechat Olomoucké tvarůžky asi deset minut odvětrat.

Rozhuda pro pravé chlapy

Suroviny: 250 g měkkého tvarohu, 200 g Olomouckých tvarůžků, 50 g másla, 1 cibule, 1 – 2 dl mléka, pálivá paprika, sůl, pepř, nasekaná pažitka nebo petrželka

Postup: Tvaroh utřeme se změklým máslem, přidáme mléko a našleháme do pěny. Přidáme nastrouhané tvarůžky, jemně nakrájenou cibuli, koření a podle chuti dosolíme. Mažeme na chléb pomazaný máslem a sypeme pažitkou nebo petrželkou.

Lívaneček s tvarůžkem

Suroviny na 4 porce: 8 kulatých Olomouckých tvarůžků, 150 g hladké mouky, 1 dl mléka, sůl, olej, borůvkový džem, šlehačka, ovoce

Postup: Z mouky, mléka a soli ušleháme husté těstíčko, do něhož ponoříme každý tvarůžek. Obalené je pak pomalu smažíme na oleji, až zezlátnou. Hotové lívanečky zdobíme borůvkovým džemem, šlehačkou a ovocem.

Plněná kuřecí prsíčka

Suroviny na 4 porce: 4 porce kuřecích prsíček, 100 g Olomouckých tvarůžků, 1 cibule, sůl, pepř, olej, černé pivo

Postup: Do jednotlivých kousků prsíček nařízneme kapsu a vložíme do nich pokrájené tvarůžky. Porce spíchneme jehlou nebo párátky, mírně osolíme a opepříme a opečeme ze všech stran na rozpáleném oleji. Potom je podlijeme pivem, přidáme na kolečka nakrájenou cibuli a pod poklicí dusíme v troubě doměkka. Pokud je ještě třeba, podléváme už jen vodou nebo vývarem, pivo patří pouze na začátek přípravy.


publikováno: 30. 8. 2011, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: dezerty, gourmet, místní speciality, nadváha, nákupy, rychle na talíř, svačina, vaříme, večeře

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+