Třináctý ročník soutěže České pivo 2013 zná své vítěze | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Třináctý ročník soutěže České pivo 2013 zná své vítěze

27. 9. 2013

V degustační soutěži, kterou každoročně vyhlašuje Český svaz pivovarů a sladoven a jehož odborným garantem je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, bylo letos testováno na 61 druhů piv rozdělených do pěti soutěžních kategorií. Soutěž byla otevřená všem tuzemským pivovarům, které mají roční výstav nad 10 tisíc hektolitrů. Vítězná piva v jednotlivých kategoriích byla vyhlášena 25. 9. 2013 na Svatováclavské slavnosti Českého piva v Praze. Kdo zvítězil?

Světlé výčepní

V kategorii světlá výčepní piva bojovalo o prvenství 16 piv. Na děleném prvním místě se umístil Staropramen a Starobrno tradiční. Druhé místo obsadilo pivo Gambrinus a třetí příčku si rozdělil Velkopopovický Kozel a Holba Šerák.

11% světlý ležák

V dlouhodobě se dynamicky rozvíjejícím segmentu 11% světlých ležáků soutěžilo 13 vzorků. Ve vyrovnaném souboji se na prvním místě umístily značky Gambrinus Excelent, Humpolecká jedenáctka a Velkopopovický Kozel Medium. Druhé skončilo Starobrno Medium a třetí Zubr Gold.

Světlý ležák

„Do prestižní kategorie světlých ležáků se přihlásilo celkem 14 vzorků piv. Také v této kategorii bylo první místo dělené. Skončily na něm piva značky Starobrno a Litovel Premium. Na druhém místě se umístilo pivo Holba Premium a třetí skončil Bakalář,“ uvedl Ing. František Šámal, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven.

Tmavé pivo

Kategorii tmavých piv z deseti přihlášených vzorků jednoznačně ovládla piva pivovarů ze skupiny PMS Přerov, a.s. První místo obsadilo pivo Litovel Dark, druhé Zubr Classic a třetí Litovel Schwarzbier.

Nealkoholická piva

Poslední kategorií byla nealkoholická piva, kde soutěžilo celkem 8 vzorků. Na prvním místě se umístilo pivo Zubr Free, na druhém skončilo Postřižinské a třetí příčku si rozdělil Bernard Free a Birell světlý.

Kdo piva hodnotil?

Soutěž České pivo, která letos probíhá už po třinácté, je dvoukolová, což posiluje objektivitu hodnocení. Degustační komise za dohledu notáře posuzovala senzorické vlastnosti piva, v analytických laboratořích byla prováděna kontrola původního extraktu (stupňovitosti) kvůli ověření příslušnosti piva do přihlášené kategorie. V degustačních komisích nezasedli pouze pivovarníci, ale také pedagogové a odborníci ze středních a vysokých škol, z Chmelařského institutu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Vzorky do soutěže jednotlivé pivovary neposílají, ale jsou odebírány přímo ve výrobních závodech zástupcem odborného garanta, kterým je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, což zvyšuje nestrannost soutěže. Odborný garant dále zajišťuje chod, organizaci, technickou část soutěže a vyhodnocení výsledků. Soutěže se mohou vedle členských pivovarů Českého svazu pivovarů a sladoven, zúčastnit i pivovary nečlenské, podmínkou je, aby měly roční výstav minimálně 10 tisíc hektolitrů.

Nejoblíbenější pivo volili i novináři

V anketě, ve které letos hlasovalo více než sto tuzemských novinářek a novinářů, se ukázaly i rozdílné preference mezi muži a ženami. Zatímco novinářky si nejvíce pochutnají na Plzeňském Prazdroji, novináři preferují Svijany. Společně si jako své nejoblíbenější pivo za rok 2013 zvolili Svijany, druhým nejpopulárnějším pivem je Plzeňský Prazdroj a cenu za třetí místo si odnesl Budějovický Budvar.


publikováno: 27. 9. 2013, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: akce, nákupy, nápoje, pivo

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+