Tvrdý tvaroh na mnoho způsobů | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Tvrdý tvaroh na mnoho způsobů

21. 7. 2014

Tvaroh má v našem jídelníčku nezastupitelnou pozici – je významným zdrojem bílkovin nezbytných pro růst svalové hmoty, má relativně nízkou energetickou hodnotu a je velmi dobře stravitelný. Tvrdý tvaroh je určen ke strouhání, výborně se hodí k řadě sladkých pokrmů, ale oceníte ho i jako náhradu tučnějšího sýra. Vyrobte si doma z tvarohu balkánský sýr.

Základ zdravé stravy

Tvaroh je unikátní potravina – nízká energetická hodnota v kombinaci s vysokou hodnotou výživovou z něj tvoří ideální prvek dietního jídelníčku. Jaroměřický tvrdý tvaroh obsahuje pouze necelé 1 % tuku a přibližně 26% bílkovin! Proto ho ocení všichni, kdo si hlídají linii. Tvaroh obsahuje řadu pro tělo důležitých látek – především plnohodnotné bílkoviny a minerální látky. Je velmi dobře stravitelný a dokáže výborně zasytit.

Pochoutka v různých variacích

Kdo by neznal ovocné knedlíky posypané strouhaným tvarohem? Na tuto pochoutku se někteří z nás těší celý rok. Tvrdý tvaroh však můžeme použít ve studené kuchyni. Výborně se hodí například do zeleninových salátů jako dietnější alternativa sýra. Kostičky je možné také lehce opražit na pánvi a podávat společně se zeleninovou přílohou. S olejovou marinádou lze i grilovat.

Netradiční tvarohové pohoštění

Nastrouhaným tvarohem můžeme ozvláštnit i pomazánku. Výborný je v kombinaci s pažitkou či provensálskými bylinkami. Překvapivě dobré jsou i jednohubky z tvrdého tvarohu. Příprava je snadná: kostičky tvarohu krátce namočíme do oleje, obalíme v koření a společně s okurkou, paprikou, šunkou či jinými delikátními ingrediencemi propíchneme párátkem.

Domácí balkánský sýr

Milujete balkánský sýr, ale nelíbí se vám, že obsahuje až 45 % tuku? Vyrobte si domácí balkánský sýr z tvrdého tvarohu: do plastové krabičky s víčkem nalijte cca 1,5 dcl vody a promíchejte s 6 g mořské soli. Přidejte tvrdý tvaroh a nechte zaležet v ledničce. Po týdnu můžete ochutnat!

Poctivý tvaroh

Tvaroh se v Jaroměřicích připravuje tradičními postupy z prvotřídního mléka od místních farmářů. Podobný způsob výroby by vám poradila i vaše prababička, jen se dnes už nepoužívá samovolně zkyslé mléko ale mléko pasterované, u něhož je zaručena zdravotní nezávadnost. Mléko se zpracovává ve vanách, kde dochází k vysrážení vlivem rozvoje mléčných kultur přidávaných do mléka. Výsledná tvarohová sraženina se nechá zrát přibližně 16 hodin, poté se zahřeje, čímž se odloučí část syrovátky. Výsledný tvaroh se lisuje v nerezových formách.

Bez éček a zbytečné chemie

V Jaroměřické mlékárně se tvaroh vyrábí už od roku 1937. Připravuje se tu výhradně z domácích surovin a podle tradiční receptury.Stejně jako naprostá většina výrobků Jaroměřické mlékárny neobsahuje ani tvrdý tvaroh žádné konzervanty, sladidla, chemická barviva ani jiná kontroverzní „éčka“. Jaroměřická mlékárna se rozhodla jít cestou bez zbytečné chemie. Je přesvědčena, že lidí, kteří se zajímají o to, co jedí, přibývá. Nešidit potraviny se podle Jaroměřické mlékárny vyplatí. Odměnou je vynikající chuť.

www.mlekarna.cz


publikováno: 21. 7. 2014, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: mléko, nákupy

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+