Vitaminy v těhotenství? Na těchto pět nezapomeňte! | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví


Vitaminy v těhotenství? Na těchto pět nezapomeňte!

11. 6. 2018

Čekáte miminko a ptáte se, co pro jeho zdraví můžete udělat už nyní? Aby se děťátku dobře dařilo a jeho vývin probíhal tak, jak má, dopřejte mu kromě čerstvých a dobře stravitelných potravin, čisté vody a zdravé životosprávy i důležité látky. Jaké vitaminy a minerální látky jsou pro těhotné nejdůležitější a proč?

Myslete na miminko

Ačkoli si hlídáte správnou životosprávu a jíte zdravě, může se stát, že se ve vašem jídle nevyskytnou všechny potřebné vitaminy a minerální látky v takovém množství, které vaše tělo a rostoucí miminko potřebuje. Proto se můžete pojistit a vybrat si některý z doplňků stravy. Co by měl rozhodně obsahovat?

Důležitá kyselina listová

V prvním trimestru je pro správný vývoj mozku a míchy potřebná především kyselina listová alias vitamin B9. Tento prospěšný vitamin snižuje riziko vývojových vad nervové soustavy a zároveň pomáhá v prevenci vrozených vad srdce či končetin. Pro vývoj mozku a nervové soustavy jsou zároveň nepostradatelné také omega-3 mastné kyseliny. Co je pro vaše miminko opravdu důležité, je také hořčík (magnesium). Aby se děťátku správně vyvíjely svaly, nervy a kosti, musíte mu dopřát magnesia opravdu hodně. Že ho máte nedostatek, poznáte bezpochyby na vlastní kůži podle svalových křečí, které vás mohou začít trápit i uprostřed noci.

Železné zdraví

Mezi neopominutelné minerální látky pro těhotné patří i železo. To hraje důležitou roli při přenosu kyslíku v těle, přispívá k tvorbě červených krvinek a hemoglobinu. Při jeho nedostatku tak hrozí komplikace, jako je chudokrevnost, která se může projevit i u miminka po narození. Současně s železem je vhodné mít dostatečný přísun i vitaminu C, jelikož zvyšuje jeho vstřebávání.Za­pomínat nesmíte ani na vápník. Ten vašemu miminku zaručí správný růst kostí, zubů a činnost svalů, svou roli hraje i ve správné srážlivosti krve.

Vylaďte si jídelníček

Hlídat si dostatečný příjem potřebných vitaminů pro těhotné můžete konzumací odpovídajících potravin, pestrým a pravidelným jídelníčkem. V případě, že si jej nemůžete zajistit, můžete zvolit cestu doplňků stravy, která však pestrý a vyvážený jídelníček nenahradí. Vybírejte si ty, kde jsou zastoupeny pro vás vhodné poměry vitaminů a minerálních látek. Užívat je můžete i v období kojení. Na trhu naleznete i jiné výrobky, např. obohacený mléčný nápoj Sunar Gravimilk, který obsahuje vybrané vitaminy a minerální látky. Sunar Gravimilk má díky obsahu mléčného tuku také lahodnou mléčnou chuť.

Více informací naleznete na www.sunar.cz


publikováno: 11. 6. 2018, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: miminko, prevence, těhotenství, vitaminy

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+