Alkohol za volantem: Jakou pokutu můžete dostat? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Alkohol za volantem: Jakou pokutu můžete dostat?

30. 12. 2022

Prosinec je jedním z nejvíce nebezpečných měsíců pro řidiče. Nejenže je obecně snížená viditelnost a namrzlé silnice, ale vyvstávají i tzv. sváteční rizika. Vánoční měsíc je měsíc návštěv u známých a rodiny, při kterých se málokdy vyhnete přípitku nebo skleničce vína. Po celé republice se navíc konají adventní trhy, kde teče svařené víno či punč proudem. Co vám hrozí, pokud vás po požití alkoholu chytne policie a vy nadýcháte?

Malé množství stačí

Odborníci dokázali, že i malé zkonzumované množství alkoholu (již od 0,2 promile) může mít za následek negativní vliv na koncentraci, vyhodnocování rizik, zvládání více věcí najednou, sledování pohybujícího se objektu nebo na schopnost rychlé reakce. Myslet je na to potřeba i po vypití jedné sklenky, a to i několik hodin po konzumaci. V krvi zůstává zbytkový alkohol a každý ho odbourává jinak rychle.

„Pokud si však rádi dáte skleničku například na návštěvě a poté řídíte domů, pořiďte si kvalitní alkohol tester, díky kterému budete vědět, zda je bezpečné sednout za volant,“ dodává Aleš Rothbarth z internetového srovnávače Klik.cz. Česká republika patří v této problematice mezi nejpřísnější země v Evropě a oproti zemím na jihu Evropy tu není žádná tolerance.

Dechová zkouška

Při každé policejní kontrole se musíte podrobit orientační dechové zkoušce, tak ukládá zákon již od roku 2010. Vy zkoušku samozřejmě můžete odmítnout. V takovém případě vás to však vyjde na 7 trestných bodů a pokutu ve výši 25 – 50 tisíc korun. Hrozí vám také zákaz řízení na 1–2 roky, vše se řeší ve správním řízení.

Policisté se vás před dechovou zkouškou vždy ptají, zda jste požili nějaký alkohol. Pokud prohlásíte, že jste žádný alkohol nepožili a nadýcháte do 0,24 promile, výsledek je považován za negativní, policista totiž musí brát v úvahu možnou odchylku přístroje. Pokud však řeknete, že jste alkohol požili, i výsledek nižší než 0,24 promile je považován za pozitivní.

Tresty za alkohol za volantem

A jaké jsou tresty za řízení pod vlivem? Pokud nadýcháte do 0,3 promile, klasifikuje se to jako přestupek a budete muset zaplatit pokutu ve výši 2500 – 25 tisíc korun. Stejně tak vás čeká možný trest zákazu řízení na dobu 6 – 12 měsíců. Nepřijdete však o žádné body. Pokud nadýcháte 0,3 – 1 promile, pokuta je opět ve výši 2 500 – 25 tisíc korun a zákaz řízení taktéž na dobu 6 – 12 měsíců. Navíc však přijdete o 7 bodů. Klasifikace je také přestupek. Trestného činu se dopustíte, pokud nadýcháte více než 1 promile. V takovém případě koukáte na pokutu 25 – 50 tisíc a zákaz řízení na 1–2 roky. Zároveň přijdete o 7 bodů.

„Na požití alkoholu před jízdou negativně hledí i pojišťovny. Alkohol je totiž jednou z výluk povinného ručení a havarijního pojištění a pokud pod vlivem způsobíte nehodu, škodu budete muset hradit z vlastní kapsy,“ uzavírá Aleš Rothbarth z Klik.cz


publikováno: 30. 12. 2022, v rubrice Domácnost
Štítky: alkohol, auto

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+