Benefity podlahového vytápění v celém domě | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Benefity podlahového vytápění v celém domě

27. 1. 2022

Plošné vytápění podlahovým topením se těší stále větší oblibě a objevuje se tak v mnoha novostavbách. Oproti klasickým radiátorům má podlahové vytápění hned několik zajímavých výhod, které je dobré vzít v úvahu při zařizování, nebo rekonstrukci bytu. Můžete si navíc vybrat z několika typů podlahového vytápění.

Typy podlahového topení

Ještě než se dostaneme k výhodám, zmíníme se o typech podlahového topení a jejich charakteristice. Podlahové vytápění může být buď teplovodní, elektrické nebo teplovzdušné.

Teplovodní podlahovka

Teplovodní podlahové vytápění je nejrozšířenějším typem. Je vhodné do trvale obydlených objektů, zejména tedy do rodinných domů. V případě teplovodního vytápění, jehož funkce je založena na systému trubic položených pod podlahou, jimiž protéká teplá voda (nemrznoucí směs), lze využít různé zdroje tepla, například plynový či elektrické kotel. Nejvýhodnější je však vytápění tepelným čerpadlem.

Úspora nákladů na vytápění může být opravdu výrazná – kombinace tepelného čerpadla a podlahového vytápění sníží spotřebu elektrické energie až o 25 % oproti používání radiátorů. Kromě toho obvykle stačí vytápět prostory o cca 2 stupně méně, než by tomu bylo v případě topení radiátory. I přes vyšší pořizovací cenu se proto teplovodní podlahové vytápění vyplatí.

Elektrické podlahové vytápění

Instalace elektrického podlahového vytápění je poměrně snadná a dostupná. Elektrické vytápění pomocí topných kabelů, nebo rohoží (uhlíkových topných fólií) položených pod podlahou, nabízí snadnou možnost regulace teploty. Nevýhodou jsou vyšší náklady na vytápění. Ideální je jeho instalace do rekreačních objektů, kde se netopí celou zimu – podlaha se nahřeje rychleji (oproti teplovodnímu systému).

Výhody podlahového vytápění

Nyní již přichází na řadu uvést benefity podlahového vytápění. První, zcela zřejmou výhodou je to, že se v celém domě s podlahovým vytápěním nenachází žádné radiátory, což je pozitivní zpráva nejen z estetického hlediska, ale také z praktického.

Radiátory totiž ubírají prostor v místnostech a musíte na ně brát ohledy při umístění nábytku a dalšího vybavení. Pokud jde o designové hledisko, tak v místnosti bez radiátorů snáze dosáhnete perfektního vzhledu a budete si moci užít třeba nerušený pohled na celistvou cihlovou zeď nebo tapetu, na které budou zavěšeny maximálně vámi vybrané dekorační prvky.

Zdravotní přínosy podlahového topení

Podlahové vytápění v interiéru má i zdravotní přínosy. Pomáhá snížit riziko nachlazení. Je prakticky vyloučené, abyste prochladli od nohou, a to i pokud jste zvyklí doma chodit bosí. Navíc tento způsob vytápění nevysušuje tolik vzduch jako radiátory a přispívá tak k udržování optimální vlhkosti vzduchu v domě. Suchý vzduch v místnosti vysušuje sliznice, což může přispět ke vzniku respiračních onemocnění a způsobit pálení očí.

Zvýšená prašnost? To je fáma

Možná jste někdy slyšeli, že podlahové topení stojí za zvýšenou prašností v domě. To je ovšem mýtus, ve skutečnosti je tomu přesně naopak. Je to způsobeno tím, že podlahové vytápění udržuje v celé místnosti konstantní teplotu a má výrazně vyšší podíl předávání tepla sáláním (místo předávání tepla prouděním, což platí u radiátorů). To zabraňuje vířivému proudění vzduchu v místnosti a tím snižuje víření prachu.

Nižší náklady na vytápění

Zapomenout ve výčtu výhod nesmíme ani na výše zmíněné až 25% snížení nákladů na vytápění při využívání teplovodního podlahového vytápění, zejména pak ve spojení s tepelným čerpadlem. Tato výhoda bude pro řadu lidí dokonce tím nejdůležitějším bodem při rozhodování o tom, jaký systém domácího vytápění instalovat do svého nového, případně rekonstruované­ho domu.


publikováno: 27. 1. 2022, v rubrice Domácnost
Štítky: byt, dům, nachlazení, topení

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+