Chraňte sobě a hlavně dětem sluch na hudebních festivalech | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Chraňte sobě a hlavně dětem sluch na hudebních festivalech

16. 7. 2015

Odborníci tvrdí, že bezpečná hranice hlasitosti je 85 dB. Na koncertech a letních hudebních festivalech kolísá hladina hlasitosti od 90 do 125 dB. Vystavovat uši této úrovni dlouhodobě znamená říkat si o zdravotní problém. Užít si vystoupení oblíbené kapely nebo produkce DJ lze i se spolehlivými a designově atraktivními chrániči sluchu, zejména v případě dětí. Technologická společnost 3M a pořadatelé Colours of Ostrava proto nabízí možnost zapůjčení či zakoupení kvalitních chráničů sluchu nejen pro malé festivalové návštěvníky přímo v areálu festivalu.

Dlouhé hodiny v hlasité hudbě

Foniatři se už přílivu mladých pacientů do svých ordinací nediví a burcují veřejnost zprávami, že nedoslýchavost a nitroušní šelest se objevuje už u třicátníků a mnozí z nich mají sluch jako osmdesátiletí. Na vině je příliš hlasitý poslech různých přehrávačů a vysoké decibely na hudebních festivalech a parties. Není divu. Zatímco by si každý, kdo by se ocitl blízko startujícího tryskáče, alespoň přikryl uši rukama, postávat poblíž výkonných reproduktorů vydrží mladí lidé i dlouhé hodiny. Přitom hlasitost startujícího tryskového letadla je jen o 15 dB větší!

Poškozený sluch

„Škodlivost nadměrného hluku se projevuje fatálním poškozením sluchu, přidat se mohou také další zdravotní potíže, vyšším tlakem počínaje, přes žaludeční vředy až po nebezpečí infarktu nebo mozkové cévní příhody. Ohroženi jsou přitom mladí lidé do třiceti, čtyřiceti let,“ vysvětluje Jiří Kolařík z divize ochranných pracovních prostředků technologické společnosti 3M Česko.

A co teprve děti!

Nadměrný hluk na jejich uši útočí se stejnou intenzitou a důsledky jsou ještě horší. Vyšší hladina krevního tlaku a stresových hormonů, rychlejší tep, následně únava, nesoustředěnost, horší výsledky ve škole. Plus velké nebezpečí nevratného poškození sluchu v tom nejranějším věku. Vysoká úroveň decibelů je sice všudypřítomná a zvláště uvnitř rušných měst se jim dětské ucho jen stěží vyhne, ale už dávno také neplatí, že ty nejmenší nepotkáte třeba na rockovém festivalu. Má to logiku. Jejich rodiče si zvláště letní festivaly oblíbili, vzdát se jich nemíní, ani když se jim narodí potomek, navíc mnozí touží vést ho od malička ve svých stopách. Není na tom vůbec nic špatného. Naopak. Je hezké, že společné zájmy sdílejí rodiče s dětmi pohromadě. Je tu jen jedno, za to velké „ale“. Nadměrný hluk, veliký příděl nebezpečných decibelů.

Problém je řešitelný

Na trhu je spousta chráničů sluchu. Zabývá se jimi i technologická společnost 3M. Její výrobky již více než sto let zvyšují kvalitu života každého z nás, po celém světě, doslova každý den. Vznikají na základě nejnovějších technologií a kromě mnoha jiných oblastí pomáhají lékařům i našemu zdraví. „Prostředků, které chrání sluch od nadměrného hluku, nabízíme mnoho a v široké škále. Jejich výběr je zpravidla odvislý od úrovně decibelů, které je lidské ucho vystaveno. Naše ochranné prostředky dělíme mezi průmyslové, volnočasové, dětské, jedno, či vícerázové. Klademe důraz na funkčnost, bezpečnost, odolnost vůči opotřebení, hygienickou čistotu a moderní a stylový design,“ říká Jiří Kolařík z 3M Česko. Mezi nejvíce používané mušlové chrániče, tedy ty, co vypadají jako sluchátka, patří 3MTM PeltorTM X-series Používají se zejména v průmyslové výrobě, ale i ve volnočasových aktivitách. Vhodné jsou všude, kde hrozí krátkodobé i dlouhodobé vystavení hluku. Jsou lehké, tenké a mají dobrý design, což znamená, že se dobře nosí a navíc pěkně vypadají.

  • Pro děti vyvinula společnost 3M speciální chrániče 3M Peltor Kid. Ochrání je před hlukem při společenských a volnočasových aktivitách. Jsou pohodlné a dětem nepřekáží. Velký prostor uvnitř mušlí omezuje zahřívání a pocení, polštářky uvnitř lze navíc snadno vyměnit a udržovat tak sluchátka v čistotě. Vyrábí se ve dvou barevných variantách – žlutozelené a růžové. Výstražné fluorescenční barvy přitahují pozornost, a zvyšují tak bezpečnost.

Užijte si Colours of Ostrava

Šance užít si hudební festival a zároveň ochránit své uši se nově nabízí i návštěvníkům letošního ročníku multižánrového mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava, který na tradičním místě, tedy v prostoru bývalých vítkovických hutí, dolů a železáren proběhne ve dnech 16.až 19.července. Kromě bohatého doprovodného programu, kam se řadí divadelní vystoupení, workshopy, diskuse a filmy, vystoupí v rámci letošní festivalové přehlídky 57 domácích a 75 zahraničních kapel. A právě toho se rozhodla využít i společnost 3M. Na festivalu otevře dva stánky, kde bude možné si chrániče sluchu zapůjčit, případně i zakoupit. „Primárně nám jde o bezpečnost dětí a tak ochranných prostředků právě pro ně budeme nabízet více, ale v případě zájmu se dostane i na dospělé návštěvníky. Jeden z našich stánků bude poblíž vchodu, druhý uvnitř areálu. Návštěvníci je naleznou i na mapce festivalu,“ prozrazuje letošní zajímavou a určitě vítanou novinku stále populárnějšího festivalu René Skuček, marketingový ředitel 3M Česko.

  • Hudební nadšenci, kteří si chtějí své oblíbené kapely vychutnat na živo i za dalších deset let, seženou chrániče sluchu v prodejnách s ochrannými pracovními prostředky, nebo on-line v 3Mshopu. Komu by snad připadalo nošení mušlových chráničů sluchu na koncertě zvláštní, může využít mnohem méně nápadnou variantu v podobě zátkových chráničů 3M E-A-R CLASSIC, lidově špuntů do uší.

publikováno: 16. 7. 2015, v rubrice Domácnost
Štítky: dítě, prevence, uši, zábava

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+