Dejte si záležet na zdravém osvětlení domácnosti | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Dejte si záležet na zdravém osvětlení domácnosti

17. 9. 2020

Světlo je velmi důležitou složkou vašeho domova. Jeho správný výběr přispěje přirozenému cirkadiánnímu rytmu, ulehčí práci či studium a dopřeje v interiéru příjemnou atmosféru. Objevte s námi základní zásady zdravého osvětlení v interiéru.

Cirkadiánní rytmus jako základ dobrého spánku a ranní svěžesti

Náš přirozený biorytmus, tedy kolísání aktivních a méně aktivních period dne, se nazývá cirkadiánní rytmus. V době, kdy mnoho z nás pracuje pozdě do noci a přes den často ani nevychází ven, se o jeho důležitosti začíná mluvit čím dále tím častěji. Pokud je narušený, stává se nám, že nemůžeme usnout nebo jsme přes den hodně unavení. Asi už tušíte, že ho ovlivňuje hlavně světlo, které se k nám dostává, přesněji světlo zachycené oční rohovkou. Pokud tedy ovládnete umění správného osvětlení, můžete sobě i své rodině dopomoct cítit se odpočatě a zaspávat i vstávat bez problémů.

Ráno si na to pořádně posviťte

Nejzdravější možností je v domácnosti ale i v práci kopírovat světlo podle naturálního denního režimu. Ráno nebo alespoň dopoledne byste si měli dopřát alespoň 30 minut až hodinu na denním modrém denním světle s vysokou intenzitou. Aby se “zresetoval” náš cirkadiánní systém, potřebují naše oči získat intenzitu světla alespoň 600 lux. Pokud v tuto dobu doma nechcete svítit uměle ale nezískáváte takové intenzivní světlo, určitě popřemýšlejte o světlících, které pokojům uštědří hromadu přirozeného světla.

Modré světlo nepatří k večernímu osvětlení

Pokud si však budete naopak vybírat stolní LED lampu do pracovny, modré světlo byste měli zcela vynechat. Pracovat při ní totiž budete zejména večer, kdy by se do vašich očí mělo dostávat pouze tlumenější světlo laděné do oranžové či až do červené barvy. Ideálně byste však alespoň dvě hodiny před spaním neměli používat telefon ani se dívat do počítače, které vydávají množství modrého světla. To platí také pro televizi či obrazovky tabletů.

Stolní lampy pro soustředěné učení

Vybíráte osvětlení pro učení do dětského pokojíčku? Pak pamatujte na to, že starší člověk potřebuje mnohem více světla než dítě. Stolní lampy na pracovní stůl do dětského pokojíčku tedy nemusí vydávat tolik světla, jako ty ve vaší pracovně. Zároveň by však měly být dostatečně světlé a hlavně barevně neutrální. Modré světlo by mohlo vašim dětem při večerním učení narušit jejich přirozený biorytmus.

Ke zdravému světlu patří i zdravá tma

Podle výzkumů je naše tělo nejšťastnější když mu dopřáváme světelné kontrasty. Ostrému dennímu světlu by proto měla předcházet hluboká noční tma. Ideální tedy je, pokud do ložnice nepropustíte světla z ulice a dopřejete si zatemňovací žaluzie nebo závěsy. To samé platí o dětském pokoji. Pokud budete vybírat noční osvětlení do chodby, opět raději upřednostněte variantu směřující barevně do oranžových či červených odstínů bílé či modré.

Zásady správného osvětlení v kostce

• Se světlem pracujte po celý den – ráno by mělo být ostřejší, navečer je potřeba světla postupně ztlumovat.

• Vyhýbejte se vlivu modrého světla alespoň 2 hodiny před spaním.

• Spěte ve vychlazené a zatemněné místnosti.

• Dopřávejte si co nejvíce denního světla – pomoci mohou velká okna nebo chytré světlíky.

• Vybírejte večerní stolní lampy s neutrální barvou nebo možností přepnout do oranžové až červené barvy.


publikováno: 17. 9. 2020, v rubrice Domácnost
Štítky: bydlení, byt, spánek

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+