Druhé Vánoce v pandemii: Loni Češi opasky neutahovali, letos to plánují! | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Druhé Vánoce v pandemii: Loni Češi opasky neutahovali, letos to plánují!

13. 12. 2021

Vánoční svátky budou i letos ovlivněné pandemií koronaviru. Ta se podepisuje nejen na plánování svátečního času stráveného s rodinou, ale také zásadně mění přístup lidí k plánovaným výdajům. Právě ty přitom hrají při vánočních přípravách i nákupech zásadní roli. Zatímco loni se více než polovina Čechů ve výdajích na Vánoce oproti předchozím letům nijak neomezovala, letos plánují téměř tři čtvrtiny oslovených pojmout Vánoce úsporněji (68 %). Vyplývá to z průzkumu pro Provident Financial.

Češi zřejmě letos pojmou Vánoce úsporněji

Loňské Vánoce si podle průzkumu společnosti Provident Financial Češi nenechali koronavirem zkazit. Alespoň z finančního hlediska si svátky užívali tak, jak byli zvyklí, ve výdajích se omezil jen každý třetí. Z průzkumu také vyplývá, že dvě třetiny (60 %) neomezily své vánoční výdaje vůbec. Dlouhodobé působení pandemie ale dopadlo i na české peněženky a letos jsou tak lidé ve svých plánech na vánoční utrácení o mnoho opatrnější.

Podle průzkumu si 74% Čechů ani letos nepřipouští, že by pandemie vánoční svátky nějak poznamenala, přesto k nim ale více než polovina lidí bude přistupovat jinak. „Pandemie výrazně ovlivnila nejen rodinné rozpočty ale také finanční smýšlení lidí. Není proto divu, že se před Vánoci, kdy rodiny většinou více utrácí, snaží zamyslet, kde a jak ušetřit. Zadlužit se kvůli dárkům není z dlouhodobého hlediska strategické, zejména pokud je rodinný rozpočet už tak napjatý,“ vysvětluje Luboš Kratochvíl, analytik ze společnosti Provident.

Více než polovina lidí (55%) se pokusí ušetřit na vánočních přípravách. Třetina Čechů plánuje dárky nakoupit online a čtvrtina je rozhodnutá pořídit je co nejdříve a v akci. Každý třetí (31 %) navíc plánuje omezit jejich cenu a množství. Část lidí (13 %) je také připravena letos kvůli pandemii výrazně omezit své vánoční výdaje, oproti předchozím letům. Zatímco v minulých letech někteří řešili nedostatek peněz na dárky či jiné vánoční výdaje půjčkou, letos to bude jinak. Téměř 93 % Čechů si totiž na nákupy vánočních dárků neplánuje vzít půjčku.

Rodina zůstává v hlavní roli!

I přesto, že vánoční svátky jsou často skloňovány právě v souvislosti s nákupy, uklízením či pečením, Češi ani v době pandemie nezapomínají na jejich hlavní poselství – totiž že čas strávený s rodinou je nejdůležitější. Možná právě pandemií omezené mezilidské kontakty měly vliv na to, že chvíle strávené s přáteli a rodinou jako největší dárek loňských Vánoc uvedla téměř polovina respondentů (45 %). Zatímco loni kontakty s rodinou a přáteli omezilo 36 % lidí, letos to s postupným ústupem pandemie má v plánu jen desetina (11 %) z nich.

O průzkumu

Společnost Provident Finan­cial realizova­la průzkum ve spolupráci s výzkumnou agenturou Instant research. Sběr dat probíhal online v rámci Českého národního panelu v září 2021. Celkem bylo dotazováno 500 napříč celou Českou republikou.

www.provident.cz  


publikováno: 13. 12. 2021, v rubrice Domácnost
Štítky: průzkum, Vánoce

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+