Jak na domácnost šetrnou k životnímu prostředí | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Jak na domácnost šetrnou k životnímu prostředí

30. 3. 2016

Otázka klimatických změn a znečištění ovzduší trápí nejednoho z nás. Inspirujte se několika tipy, jak zavést domácnost šetrnou k životnímu prostředí, a tím výrazně snížit spotřebu energie a také odlehčit vaší peněžence.

Odpady

Recyklace odpadů je v dnešní době samozřejmostí již pro většinu obyvatel. Existuje však více možností, jak odpady v domácnosti minimalizovat nebo je dále využít. Pokuste se například kompletně vyloučit jednorázové igelitové tašky na nákup. Místo toho využívejte tašky papírové nebo si pořiďte nějakou látkovou. Pokud víte, že je více než pravděpodobné, že na to budete zapomínat, další variantou jsou papírové krabice od zboží, které jsou většinou k dostání v supermarketech. Do těch si můžete zboží pohodlně naskládat během nákupu a i v nich zboží následně odvézt. Dalším způsobem, jak minimalizovat odpad v domácnosti, je pití kohoutkové vody místo té balené. Vyhnete se tak nekonečnému kupování PET lahví.

Elektrické spotřebiče

Mezi způsoby, jak snížit spotřebu elektrických spotřebičů, patří například vypínaní těchto spotřebičů ze zásuvky místo toho, abyste jej vypli dálkovým ovladačem. Taktéž vyměňte klasické žárovky za úsporná svítidla a využívejte doby nočního proudu pro energeticky náročnější spotřebiče, které nepotřebují obsluhu (pračky, sušičky, aj.). Co se týče chladničky a mrazáku, je dobré vědět, že jejich správným umístěním a chytrým způsobem ukládání potravin lze ušetřit až stovky korun ročně. Obecně se má vzato, že lednice i mrazák by měly být umístěny v suché a chladné místnosti s teplotou v rozmezí 16–20°C. Oba dva spotřebiče pravidelně odmrazujte a dbejte na to, aby mezi chladičem a zdí byl dostatečný prostor. Pokud opouštíte svůj byt či dům na delší dobu, doporučuje se chladničku vyprázdnit, vypnout a nechat otevřené dveře.

Teplo a voda

Při odchodu z domu, například do práce, nastavte o několik stupňů nižší teplotu vytápění namísto úplného vypnutí topení. Řádně zaizolujte zdi, střechu, trubky, okna a dveře. Pokud větráte v místnostech, upřednostňujte nárazové větrání. To znamená, že na několik minut otevřete protilehlá okna dokořán namísto toho, abyste větrali delší dobu pootevřeným oknem. V místnosti se tak udělá průvan a vymění se maximum vzduchu, zdi však zůstanou teplé a nebude tak energeticky náročné dostat se zpět na požadovanou teplotu v místnosti. Taktéž vyměňte staré kohoutky za pákové baterie a ve sprše případně nainstalujte termostatickou baterii. Pamatujte, že upřednostňováním sprchy před vanou ušetříte až třikrát více vody. U kvalitních sprchových hlavic navíc můžete využívat tlak vody spíše než množství. Dalším tipem, jak ušetřit vodu v domácnosti, je si nejprve odměřit potřebné množství vody, než si ji ohřejete. Pokud chcete zajít ještě dál, odpadní vodu můžete využít například na splachování či zainvestujte do zásobníku pro sběr dešťové vody.

Nábytek šetrný k životnímu prostředí

Nejžhavější novinkou na trhu je i nábytek šetrný k životnímu prostředí. Jedná se o nábytek z kartonu, který je oproti očekávání pevný, má vysokou nosnost, bytelný vzhled a přitom je lehký a snadno přenosný. Je vyráběn z velmi kvalitní až sedmi vrstvé lepenky a v nabídce v současné době najdete barové stoly, křesla, konferenční stolky či kartonové pulty. Kartonový nábytek je k mání na webových stránkách předního českého prodejce obalových materiálů Paketo.cz.


publikováno: 30. 3. 2016, v rubrice Domácnost
Štítky: ekologické, elektro, úklid

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+