Miniaturní částečky ve vzduchu poškozují plíce | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Miniaturní částečky ve vzduchu poškozují plíce

27. 4. 2016

Každý z nás se čas od času pohybuje v prostředí, které není pro naše dýchací ústrojí ideální. Ve vzduchu létají částice prachu, kouře, bakterií nebo pylu. Oko je většinou ani nevidí. Při práci v prašném nebo znečištěném prostředí instinktivně zadržíme dech. To ale nestačí. Podle odborníků z technologické společnosti 3M může částicím trvat i několik hodin, než se usadí. Nejen v zaměstnání, ale i v domácí dílně a při domácích pracích naše dýchací orgány ocení filtrační polomasku spíše známou jako „respirátor“.

Čím menší částice, tím dále v dýchacím ústrojí doputuje

Částice je velmi malá část hmoty, která nemusí být na první pohled ani vidět. Ačkoliv oku může uniknout, naše dýchací soustava ji, bohužel, většinou zachytí, což může následně způsobit velmi těžké zdravotní komplikace. Čím menší částice, tím dále v našem dýchacím ústrojí doputuje. Ty nejmenší se tak mohou dostat až do plicních sklípků. A kdo z nás by v nich chtěl mít třeba cement, nebo mouku? Nebezpečné nejsou jen částice, ale také plyny, ty postihují plíce i všechny vyšší etáže dýchací soustavy.

Ohrožuje funkci plic

„Částice, které vdechneme do plic, představují dva druhy rizik. Za prvé – plíce se nám danou částicí mechanicky zanesou. Druhý problém představuje samotné složení částic – tedy v jaké míře jejich chemické a fyzikální vlastnosti vyvolají reakci v okolní plicní tkáni. Obojí může ve výsledku ohrozit funkci plic", vysvětlovala MUDr. Beatrica Dlouhá na nedávném školení 3M pro odborníky se zájmem o oblast BOZP.

Pokud přicházíme do styku s prašným prostředím, je potřeba mít na paměti, že pro nás není nebezpečné pouze v momentě, kdy se částice do vzduchu uvolňují. Často jsme totiž vystaveni nebezpečí i dlouho po tom, co dokončíme manipulaci se sypkými směsmi, dobrousíme, dovrtáme.

„Lidé se často domnívají, že vdechují částice dané látky pouze v okamžiku, kdy s ní pracují. A tak na chvíli zadrží dech. Je třeba si ale uvědomit, že ty nejmenší částice poletují ve vzduchu dál. A to i několik desítek hodin,“ varuje John Bryan, odborník ze společnosti 3M, a apeluje tak na všechny domácí kutily, kteří ohrožení často berou na lehkou váhu.

Milionkrát menší než milimetr

Velikost částic se měří v mikronech. 1 mikron = 0, 001 milimetru. Obecně platí – čím menší částice, tím větší hrozba pro naše zdraví. Velikost tisíckrát menší, než je jeden mikron, má hutnický prach a plyny, půl tisíciny mikronu velké jsou pak například viry. Stejně tak nebezpečný pro nás však může být i tabákový kouř, výpary oxidu zinečnatého či bakterie. Řeč je o částicích sice o něco větších, nicméně stále nepatrných lidským okem. I ty nám mohou způsobit zdravotní potíže. Částice cementového prachu, mouky, pylu a polétavého prachu již většinou můžeme pozorovat i bez mikroskopu. I tak pro nás představují jisté zdravotní riziko. Například nadměrné vdechování polétavého prachu může zapříčinit astma, rakovinu plic či jiné plicní choroby. Rizika související s jemným prachem se v ČR podílí na úmrtnosti 5 – 13 procenty!

Pozn.: Typická rychlost usazování kapek různé velikosti, z výšky 1,5 m a v bezvětří

Povolání plné částic

Některá povolání jsou různými škodlivými částicemi přímo protkaná. Podle Statistické ročenky Ústavu zdravotnických informací jsou nemoci dýchacích cest v České republice příčinou až třetiny všech případů pracovní neschopnosti. Léčba nemoci dýchacích cest trvá přes dva týdny, u zánětu dolních dýchacích cest i více než měsíc, u astma je to 47,5 dne. Co dělat pro to, abychom se všech hrozících rizik vyvarovali? Základem je účinná prevence. Nejvíce jsou riziku škodlivých části vystaveni zaměstnanci, kteří s nimi přicházejí do styku pravidelně, zejména každý den. Ohrožení se týká např. lakýrníků, karosářů, obráběčů kovů, farmaceutiků, truhlářů, slévačů, chemiků nebo lidí, kteří zpracovávají odpady.

Ochranné prostředky od zaměstnavatele

„Zaměstnavatel má povinnost chránit zdraví zaměstnanců, a pokud nelze rizikové faktory odstranit jinak je povinen jim bezplatně poskytnout vhodný osobní ochranný pracovní prostředek,“ upozorňuje specialistka 3M na bezpečnost práce Michaela Hájková. V případě, že zaměstnavatel svému zaměstnanci OOPP neposkytne, nebo mu poskytne nevhodný ochranný pracovní prostředek, hrozí zaměstnavateli pokuta až 2 000 000 Kč, jak vyplývá ze zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví ve znění zákona 267/2015 Sb.

Respirátor šetří zdraví

Stává se, že zaměstnanci od svého zaměstnavatele respirátor sice dostanou, ale nepoužívají ho. Není jim pohodlný, škrtí je, překáží jim při práci. „Když vyvíjíte ochranné pracovní pomůcky, jde vám především o to, aby přinesly užitek co nejvíce lidem. Například při vývoji našeho nejnovějšího modelu respirátoru 3M Aura 9300+ jsme trávili mnoho času diskuzemi s uživateli respirátorů, abychom se co nejvíce přiblížili k jejich idylické představě,“ popisuje proces vývoje John Bryan ze 3M a dodává, že během vývoje dokonce sám chodil s nasazenou maskou po zahradě a s maskou na obličeji absolvoval i několik tréninků v tělocvičně.

Patentovaný třípanelový design respirátorů 3M Aura tak sedí všem tvarům a velikostem obličejů, přičemž se přizpůsobí pohybům obličeje při řeči. Snadné nasazení a nastavení polohy masky zajišťuje poutko na bradě. „Za jednu z nejpřínosnějších inovací lze považovat embosovaný přední panel, který minimalizuje proudění teplého, vlhkého vydechovaného vzduchu. Díky tomu je možné spolu s maskou nosit i ochranné brýle, které se nebudou zamlžovat,“ popisuje Jiří Kolařík ze 3M . Výdechový ventilek 3M™ Cool Flow™ zvyšuje pohodlí při nošení v horkém a vlhkém prostředí a při těžké fyzické práci.

Ať už lidé pracují v prostředí ohrožujícím jejich dýchací soustavu, či doma občas pouze kutí něco pro radost, měli by své plíce kvalitně chránit. Předejdou tak chorobám, které mají některé částice na svědomí.


publikováno: 27. 4. 2016, v rubrice Domácnost
Štítky: bezpečný, dům, oprava, zaměstnání

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+