Na cestě k zelenému domovu | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Na cestě k zelenému domovu

27. 8. 2018

Když se řekne trvalá udržitelnost, většina z nás si představí velké činy, která mají zachránit planetu od zkázy. Avšak k tomu, abychom žili udržitelně, není zapotřebí zvláštního hrdinství, stačí jen drobné změny v našem každodenním životě. Každý může udělat něco proto, aby byl svět lepším místem k životu, a přispět tak k zachování přírody. Jak žít šetrněji vzhledem k životnímu prostředí, ale i peněžence?

Moderně a ekologicky

V posledních letech je přívlastek eko skloňován více než kdy jindy. Zájem o životní prostředí už není jen doménou ekologických aktivistů. Zájem o toto téma má i široká veřejnost a postupně se pro mnohé stává součástí moderního způsobu života. A co to vlastně znamená? Žít zodpovědně tak, aby i další generace měly nějakou budoucnost. Nemusíte se hned nutně vydávat na dobročinné mise a zachraňovat pralesy. Naopak, uvažovat ekologicky stačí i v maličkostech a je to snazší, než se zdá.

Papírový nábytek je trendy

Komoda za necelou tisícikorunu, regál za tři stovky, stůl i s židlemi do dvou tisíc, pohodlné křesílko do tisícovky. Snadno si to vše odnesete domů, a když se vám to přestane líbit, jednoduše nábytek vynesete ke kontejneru nebo spálíte. Říkáte si, o jaký zázrak tu jde? Řeč je o papírovém nábytku. Nábytek z kartonu je krásný, lehký a navíc ekologický – šetřit životní prostředí nemusí být nuda! Naopak, je to příležitost obohatit svůj domov originálním a naprosto netuctovým způsobem. Stačí si místo klasického dřevěného nábytku pořídit nábytek z kartonu. Edici nábytku z kartonu seženete například u předního tuzemského výrobce obalových materiálů Paketo.cz. Je vyrobený z velmi kvalitní 5– až 7vrstvé vlnité lepenky, takže se nemusíte bát, že nic neunese. Nosnost je perfektní a má bytelný vzhled, přitom je lehký a snadno přenositelný.

Staré věci v novém kabátě

Starému nábytku můžete vdechnout nový život pomoc látek, barvy a doplňků. Pokud při vyklízení chaty objevíte nějaký klenot po prababičce, třeba židli, můžete ho obléct do současnějšího hávu. Pokud je dřevo tmavé, stačí ho trošku obrousit. Sedací část pokryjte vlastní látkou, aby celý kousek působil moderněji. Pokud pro něco, co už nemůže sloužit původnímu účelu, najdeme nové upotřebení, je to kreativní způsob, jak danou věc uchránit před skládkou. Podobně se dá třeba starý, rozbitý kufr proměnit v úložný prostor na ložní prádlo, který se krásně vejde pod postel.

Pořádek v recyklaci

Začít třídit odpad je to nejmenší, pro co se můžete rozhodnout. Směsný odpad, sklo, plast, papír, karton… Když začnete u sebe, můžete tak předávat pozitivní návky kolem sebe. V kuchyni se vám bude lépe udržovat pořádek, když si pořídíte oddělené recyklační nádoby na plechovky, plasty, sklo, papír a zbytky potravin. Ve skutečnosti vám třídění odpadu velmi usnadní život. Na každou nádobu si vyrobte štítky, aby každý věděl, co kam patří. Do této činnosti se můžou zapojit i děti a nenásilně tak získávat šetrné návyky.


publikováno: 27. 8. 2018, v rubrice Domácnost
Štítky: ekologické, nábytek, nákupy

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+