Nejčastější dětské úrazy venku
Určitě to dobře znáte, na malou chvilku se otočíte nebo nedáváte pozor a dětský pláč je na světě! I přesto, že se každý rodič snaží své dítě co nejvíce chránit před nebezpečím, stane se, že se potomek zraní. Dětské úrazy nejsou ničím neobvyklým a mohou se přihodit kdykoliv a kdekoliv. Proto je dobré znát ty nejčastější druhy zranění a především vědět, jak si s nimi poradit.
Škrábance, odřeniny nebo říznutí
Tím nejčastějším zraněním u dětí bývají škrábance, odřeniny nebo říznutí. Pokud se jedná o menší škrábance, stačí umýt vodou a ošetřit dezinfekcí. U větších odřenin je vhodné na postižené místo aplikovat sterilní obvaz nebo náplast a pravidelně měnit. U dětí zkuste vsadit na náplasti s obrázky – věřte, že pro ně budou příjemným bolestným.
Pokud rána krvácí, přidržte na ní čistou a suchou látku, než se krvácení zastaví. Potom zkontrolujte, zda v ní nejsou jakékoliv nečistoty, například od štěrku nebo písku. Pokud ano, šetrně je z rány odstraňte a až potom umyjte. Na závěr opět obvažte a přelepte náplastí.
Náš tip:
Rány jsou náchylné k tvorbě infekcí, proto je opravdu důležité je důkladně ošetřit! Vsaďte na spreje, které minimalizují riziko vzniku infekce, a navíc zlepšují rychlost hojení ran. Vybírejte takové výrobky, které obsahují účinné látky, jako například novinka Bionect Control Spray – obsahuje kyselinu hyaluronovou, látku, jež podporuje rychlejší hojení tkání a metalické stříbro, které vytváří bariéru proti průniku škodlivých bakterií
Krev z nosu
Oblíbené dětské hry velmi často končí právě krvácením z nosu. Pokud taková situace nastane, v první řadě dítě uklidněte a dejte mu najevo, že se nemusí ničeho bát. Nakloňte ho dopředu, tím zabráníte toku krve do krku a možné nevolnosti. Potom přidržte nos, ideálně palcem a ukazováčkem, asi po dobu 10 až 15 minut. Ujistěte se, že neblokujete obě nosní dírky, aby mohlo dítě pohodlně dýchat.
Krvácení utlumíte i pomocí studeného obkladu na čelo nebo na zadní část hlavy. Pokud i přesto krvácení neustává nebo pokud se často opakuje, kontaktujte lékaře.
Náš tip: Možná jste někde slyšely radu, že máte při krvácení z nosu dítěti zaklonit hlavu. To je ovšem velký mýtus! Krev se totiž začne hrnout dolů, kde směřuje buď do dýchacích nebo do trávicích cest. Dítě může začít zvracet a hrozí, že ji vdechne. Navíc ztratíte přehled o tom, kolik krve z nosu vůbec vyteklo.
Popáleniny
Dostáváme se k nejbolestnějšímu bodu, a tím jsou popáleniny, které mohou být různě závažné. Od pouhého zčervenání kůže, přes puchýře, až po velké postižení kůže. Popáleniny 1. a 2. stupně můžete ošetřit sami, 3. a 4. stupeň svěřte lékaři.
„Pokud se dítě popálí, sundejte mu oblečení, prstýnky nebo řetízky z postižené plochy. Místo chlaďte asi 20 minut pod tekoucí studenou vodou. Po zchlazení můžete ránu namazat tence Bionect krémem a překrýt sterilním obvazem. Pokud je místo větší anebo se tvoří puchýřky, použijte Bionect Control Spray a také překryjte sterilním obvazem. Ošetření pak opakujte 2× denně,“ vysvětluje lékárnice Marie Bartošová.
Náš tip: Pokud se na kůži objeví puchýře, v žádném případě je nepropichujte, mohli byste totiž ránu infikovat.
Hmyzí bodnutí
Bodnutí vosou či včelou neodmyslitelně k létu patří! Pro děti ovšem může být velmi traumatické, proto se nejprve snažte potomka uklidnit a až poté ranku ošetřit. Pokud je to nutné, žihadlo vyndejte ideálně pinzetou, pokud jste ale třeba na koupališti a nemáte ji k dispozici, posloužit může například kreditní karta. Nezapomeňte ji před použitím ovšem pořádně očistit! Postižené místo pak ochlaďte studeným obkladem nebo ledem a potřete zklidňujícím gelem, hned jak bude k dispozici.
Pokud se jedná o jazyk, krk či ústa, vyhledejte co nejrychleji lékaře! Bodnutí může velmi rychlé otéct a ucpat dýchací cesty! V tu chvíli doporučujeme cucat kostku ledu nebo pít hodně studenou vodu.
Náš tip: S bolestí vám může pomoci i syrová cibule s octem. Se svěděním zase obklad se slanou vodou. A pokud bodnutí oteče, použijte rozmačkané čerstvé listy jitrocele, které otok minimalizují.