Plynové láhve jsou bezpečné. Používáte je správně? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Plynové láhve jsou bezpečné. Používáte je správně?

19. 3. 2013

LPG (propan, butan a jejich směsi) patří mezi ekologicky šetrné energie a využívá se v mnoha podobách v domácnostech, v průmyslu, ale i v dopravě a zemědělství. Spotřebitelé s ním nejčastěji přijdou do styku jako s užitečným pomocníkem doma nebo při volnočasových aktivitách. Každý asi zná propan-butanové láhve, které sloužily už v časech našich babiček. Dnes je jejich uplatnění ještě širší. Mezi veřejností však koluje řada mýtů a zkreslených informací. Společnost Primagas, jeden z největších distributorů propanových a propan-butanových láhví, sestavila 5 nejdůležitějších bodů, kterým by spotřebitelé měli věnovat pozornost.

Jen od kvalitních dodavatelů

Při vytápění, vaření na chatě, kutilství nebo grilování jsou oblasti má LPG nezastupitelnou roli. „Díky nezávislosti LPG na rozvodných sítích lze tento zdroj energie použít prakticky kdekoliv. Pokud jej odebíráte od kvalitních dodavatelů, je rozhodně bezpečný,“ říká Jiří Karlík, odborník pro oblast LPG a generální ředitel společnosti Primagas.

U LPG jsou zásadní jak kvalita plynu, kterým jsou láhve plněny, tak výstupní kontroly a způsob, jakým se o láhve dodavatel stará. „Pro nás je bezpečnost našich zákazníků naprosto stěžejní, proto pravidelně prověřujeme bezpečnost láhví. Láhve prochází pravidelnými kontrolami a periodickými zkouškami, investujeme do jejich údržby a oprav. Ročně opravíme cca 40 tisíc láhví,“ doplňuje Karlík.

Patero správného používání LPG v láhvích

  1. Nakupujte láhve od prověřených dodavatelů s neporušenou­ pečetí
  2. Nikdy si nenechte láhev opětovně doplnit plynem na čerpací stanici
  3. Kupujte láhve, které nejsou zjevně poškozené
  4. Ověřte si, že láhev má platnou periodickou zkoušku
  5. Při připojení spotřebiče dbejte bezpečnostních pokynů uvedených na láhvi a spotřebiči

Jen nepoškozené láhve!

1. Pečlivě volte prodejní místa a prázdné láhve vyměňujte za plné pouze na označených prodejních místech prověřeného dodavatele. Jen u něj budete mít jistotu, že je láhev naplněna správně. Pečeť na ventilu láhve může mít podobu fólie nebo plomby. Je zárukou toho, že láhev byla řádně zkontrolována a profesionálním způsobem naplněna. Obsahuje plyn v odpovídající kvalitě a množství, a je tedy bezpečná.

2. Opětovné doplňování láhví na čerpacích stanicích je nelegální a nebezpečné! Takto neprofesionálně naplněná láhev není řádně zkontrolována – hmotnost naplněného plynu může být nižší nebo vyšší, než povoluje norma, a plyn navíc nemusí být pro láhev vhodný.

3. Vyhněte se koupi láhví, které vykazují známky poškození, jako jsou například značné mechanické deformace, prohnutý límec láhve, rozsáhlá koroze, poškozený ventil apod.

4. Podívejte se, kdy byla naposledy provedena tlaková zkouška láhve. Primagas se o láhve stará velmi důkladně a pravidelně je kontroluje. Vybírejte si láhve, u kterých máte jistotu, že mají periodickou zkoušku platnou.

5. Dbejte na to, aby láhev byla připojena na spotřebič dle pokynů výrobce. Překontrolujte těsnost připojení mýdlovým roztokem. Nenechávejte láhve na přímém slunci. Láhve skladujte mimo zdroje tepla, mimo sklepní prostory, v poloze nastojato.


publikováno: 19. 3. 2013, v rubrice Domácnost
Štítky: bezpečný, cestování, chata, kuchyně, topení, výlet

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+