Podoba Vánoc 2023? Zkuste se zaměřit na udržitelnost | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Podoba Vánoc 2023? Zkuste se zaměřit na udržitelnost

5. 12. 2023

Vánoce jsou pro většinu lidí nejvýznamnějšími svátky roku. K jejich oslavě patří i výzdoba a úprava interiéru. Někdo se spokojí s výzdobou na okně a vánoční hvězdou v červeném květináči, jiný upřednostní honosnou výzdobu celého bytu či domu. „Vánoce lze vnímat všemi smyly,“ říká interiérová designérka Markéta Fleischnerová, z Atelieru MF art, která se představí v PVA EXPO PRAHA na veletrhu Stříbrné vánoční dny. Veletrh můžete navštívit ve dnech 7. až 10. prosince 2023.

V jakých barvách budou letošní Vánoce?

Barvou Vánoc roku 2023 je Viva Magenta, krásná karmínová barva, která se k vánočním svátkům pěkně hodí. Já sama se barevných trendů nedržím, ale tato barva je tak příjemná, že ji těm, co chtějí změnu v barevnosti, ráda doporučím. Držet se trendů však není nutné. Možné je použít i barvy, které potěší a udělají dobře na duši. Překrásné mohou být výzdoby v pastelových barvách například ve světle zelené, růžové, světle modré či žluté. Pokud tyto barvy doplníte třpytkami, vytvoříte velmi originální výzdobu.

Kdo dává přednost umírněnější výzdobě, může použít tradiční barvy jakou je stříbrná, zlatá a měděná. Jejich kombinace vytvoří velmi elegantní a luxusní vzhled.

Co všechno je možné do barev zahalit?

Kdo si chce s výzdobou na Vánoce vyhrát, může v interiéru vyměnit mnoho doplňků. Použít může například vánoční závěsy, polštáře, deky, hrnečky, porcelán nebo jídelní servis a celý advent může používat pouze vánoční motivy na čemkoli.

Kdo chce, tak si může obléci trička s vánočními motivy, svetry a podobně. Doma je možné nosit domácí oblečky, pyžama, pantofle a župany, to vše laděno do Vánoc. V duchu svátků je možné dát do květináčů vánoční hvězdy, možné je i po čas celého adventu zdobit vánoční stromek. Dá se i vánočně stolovat, stačí na jídelní stůl dát vánoční prostírání a na něj umístit adventní věnec se svíčkami.

Propisuje se nějak do Vánoc trend udržitelnosti?

Udržitelnost je na pořadu dne, je to nutnost. S udržitelností souvisí návrat k přírodním materiálům jako je len, bavlna či hedvábí. Patří sem i dekorace z jablíček, sušeného ovoce, ořechů, stužky z přírodních materiálů jako je sisal, lýko, bavlněné mašle a podobně.

Je možné v duchu udržitelnosti plánovat dárky?

Můžeme recyklovat a apcyklovat, neboli vytvořit ze starších věcí krásné nové a jimi můžeme obdarovávat naše blízké.

Lze například kupovat knihy z druhé ruky nebo na tričko, které je nové nenošené, vyšít výšivku či barvami na textil namalovat něco, co druhého potěší. Při tvůrčích aktivitách je možné využít velkou dávku nápaditosti. Do velké zavařovací sklenice lze třeba nasypat ingredience na oblíbený koláč nebo do malé skleničky nasypat koření na svařené víno. Lze vytvořit svůj čaj a několik druhů bylinek a sušeného ovoce nasypat do bavlněného sáčku, to je milý a osobní dárek. Udržitelnost také můžete podpořit tím, že si nebudeme dělat velké zásoby jídla v lednici a budeme péci méně cukroví, než tomu bylo loni a Vánoce si užívat trochu střídměji.

Je možné očekávat nějaké netradiční materiály?

Alternativou k tradiční lesklé a třpytivé výzdobě mohou být neonové hvězdy, koule a jiné tvary, které interiéru dodají moderní styl a stanou se reprezentantem high-tech doby. Takové ozdoby okamžitě upoutají pozornost a vytvoří velmi originální prostředí.

Co z výzdoby by v českých domácnostech nemělo chybět?

Určitě bychom se měli snažit o to, abychom svátky vnímali všemi smysly. Čich můžeme polaskat vůněmi jako je purpura nebo františek. To je klasika každých Vánoc. Ke svátkům patří i pečení vánočky a cukroví, které provoní celý byt.

Neměla by chybět ani trocha třpytu a světýlek v podobě svíček a světelných řetězů, které rozjasní dlouhé večery a vytvoří sváteční atmosféru. To samé platí o adventním věnci, který po čtyři neděle připomíná, že bychom se měli zklidnit a užívat si čas více s rodinou, povídat si spolu, chodit na procházky a užívat si adventní dny. K tradicím patří i tradiční rituály jako je lití olova, házení střevíce a krájení jablka.

Designérka Markéta Fleischnerová, z Atelieru MF art se představí na pódiu v rámci doprovodného programu veletrhu Stříbrné vánoční dny v sobotu 9.12. ve dvou vstupech.

• Dopolední blok je od 11 do 13 hodin.

• Odpolední blok je od 15 do 17 hodin.

Foto: archiv MF, archiv ABF


publikováno: 5. 12. 2023, v rubrice Domácnost
Štítky: bydlení, byt, Vánoce

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+