Proplácí zdravotní pojišťovna samotesty OSVČ? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Proplácí zdravotní pojišťovna samotesty OSVČ?

12. 4. 2021

Koupili jste si jako OSVČ samotesty a chcete požádat VZP o příspěvek? Je k tomu potřeba mít datovou schránku? Zakoupená zásoba vám vystačí na víc měsíců a žádá se vždy o příspěvek na jeden měsíc. Co s tí?

K samotnému podání žádostí datovou schránku nepotřebujete, o příspěvek se žádá přes aplikaci na společných webových stránkách www.samotesty-covid.cz, kde pro každého zaměstnavatele/OSVČ byl vytvořen jedinečný vstup. Všem právnickým a fyzickým osobám, které mohou o příspěvek žádat, byly proto prostřednictvím sítě datových schránek zaslány aktivační (autorizační) kódy pro registraci uživatelů, kteří do aplikace budou přistupovat za daného zaměstnavatele/OS­VČ. Pokud tedy nemáte datovou schránku, resp. nemáte typ datové schránky podnikající fyzické osoby, musíte si ji pro získání aktivačního kódu zřídit. Následně požádáte o aktivační kód na stránce aplikace v sekci „Jak postupovat“.

Jako pojištěnec VZP ale můžete využít snazší cestu – stačí přihlásit se do Moje VZP, kde vám ve vašem účtu bude od data 12. 4. 2021 aktivační kód zobrazen. S ním si pak zřídíte přístup do aplikace na webu www.samotesty-covid.cz. Pokud Moje VZP nemáte, zaregistrujte se proto co nejdříve. O příspěvek se žádá vždy za uplynulý měsíc; v průběhu dubna tedy musíte odeslat žádost o příspěvek na nákup samoodběrových testů provedených od 1. března 2021.

Maximální výše příspěvku činí 60 Kč včetně DPH za 1 test. Lze ho získat pouze na nákup testů uvedených v seznamu antigenních testů, pro které vydalo Ministerstvo zdravotnictví výjimku podle § 4 odst. 8 nařízení vlády č. 56/2015 Sb.

To, že jste zakoupil víc testů, než můžete vykázat v průběhu jednoho měsíce, vůbec nevadí. Princip vykazování je takový, že nejdříve nahrajete fakturu za zakoupené testy a následně měsíčně vykážete provedené testy. Jinak řečeno, i když máte fakturu, na základě které vykazujete provedené testy např. další 4 měsíce, nahrajete ji jen jednou. V rámci vykazování testů a poskytování příspěvků na ně bude průběžně kontrolován limit nakoupených testů podle nahraných dokladů.

Nezapomeňte se seznámit s podmínkami pro získání příspěvku. Jsou stejné pro velké zaměstnavatele, i pro jednotlivého malého podnikatele, který žádá o příspěvek na samoodběrové testy jen sám za sebe svoji zdravotní pojišťovnu. I on musí v žádosti uvést obecné identifikační a kontaktní informace o sobě jako žadateli a číslo bankovního účtu pro vyplácení příspěvku, musí také vždy vyplnit jméno a příjmení testovaného, příslušnost k zdravotní pojišťovně, číslo pojištěnce, datum provedení testu, pozitivní/negativní výsledek každého testu. Příspěvek tedy není poskytnut jen na základě platebního dokladu o zakoupení samoodběrových tes­tů.

Další informace, stejně jako odpovědi na nejčastější dotazy najdete na společných webových stránkách všech zdravotních pojišťoven www.samotesty-covid.cz.

Milan Řepka, tiskový mluvčí


publikováno: 12. 4. 2021, v rubrice Domácnost
Štítky: COVID-19

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+