Smog může zabíjet | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Smog může zabíjet

6. 12. 2021

Jak daleko může znečišťování ovzduší zajít a kdy už je nebezpečné? Patříte mezi ohrožené jedince, kteří by se měli před smogem obzvláště umět bránit? Jaká prevence a případně léčba zabírají?

Extrémní Indie

Dillí je nejznečištěnější hlavní město světa. Můžou za to emise z průmyslu a autodopravy, špatné povětrností podmínky a ignorace vládních nařízeních. Na jeden z největších svátků – Svátku světel je sice zakázáno pouštět ohňostroje, obyvatelé se tímto nařízením ale neřídí a i letos po oslavách velká města halil dým a hustá mlha, kvůli které nebylo x dnů vidět na krok. Takto znečištěné ovzduší způsobilo dokonce svědění očí a lidé si stěžovali na bolesti v krku a na průduškách. Každoročně je situace horší a horší. Studie BBC nedávno uvedla, že téměř půl miliardy obyvatel severní Indie čelí „nejextrémnější úrovni znečištění na světě“, což značně ohrožuje jejich zdraví. Podle této studie by zlepšení ovzduší mohlo prodloužit život občanů i o 10 let!

Smog u nás – každoroční trápení obyvatelů měst a aglomerací v údolích

I u nás je smog nebezpečný, a ačkoli v mnohonásobně menším měřítku, nemělo by se nadcházející smogové období brát na lehkou váhu. Smog nejen že snižuje viditelnost a dohlednost ale má hlavně zdravotní následky, které mohou být v ojedinělých případech fatální. Může způsobit záněty dýchacích cest, větší počet astmatických záchvatů a respiračních potíží, dráždění očí až záněty spojivek.

Zimní smog vzniká nejčastěji sloučením mlhy s oxidy síry a dalšími látkami, které jsou tvořeny spalováním. Zesilují ho teplotní inverze a bezvětří a objevuje se nejčastěji v období od listopadu do února. Citlivou skupinou ohroženou smogovou situací jsou děti, včetně kojenců a těhotné ženy. Dále sem patří starší lidé a osoby s chronickým onemocněním dýchacího ústrojí jako je astma či chronická obstrukční choroba plic a oběhového ústrojí a také lidé jinak oslabení např. kombinací stresu, kouření, nevhodné výživy, lidé v rekonvalescenci a lidé s oslabenou imunitou.

Když jde do tuhého, promluví zákon

O smogové situaci, jako zákonném ustanovení, mluvíme jako o stavu mimořádně znečištěného ovzduší, kdy hodnoty škodlivých látek překročí určité hranice uvedené v Zákoně o ochraně ovzduší v příloze č.6. O takové skutečnosti informuje Ministerstvo životního prostředí. Ve městech po celém světě je smogová situace řešena různými způsoby, od zákazu vycházení, přes zavření silnic pro osobní motorová vozidla, až po povinnosti nosit respirátory při pobytu venku.

Co určitě pomůže? Rady odborníků:

Pokud trápí dýchací potíže i vás, kromě omezeného pohybu venku se snažte vyhýbat i dalším rizikovým faktorům, mezi které patří kouření, a to i to pasivní. Nezapomeňte ale doma větrat. „Větrat je potřeba, i když je smog, ale větrání by mělo být krátké, 3–4 minuty, a intenzivní,“ radí odborníci ze SZÚ. Pokud se se smogovou situací potýkáte v místě vašeho bydliště často, zvažte pořízení si domácí čističky vzduchu. Pomoci vám i vašim dětem může inhalace, kterou se doporučuje provádět denně po dobu alespoň 10–15 minut. „Při potížích doporučuji zvlhčování nosní sliznice aerosolovou terapií pomocí kompresorových inhalátorů (např. Omron). Inhalování může pomoci i při virových respiračních nemocech, při alergických příznacích z horních cest dýchacích nebo některých zánětech. Zvlhčená sliznice díky tomu dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny či nečistoty,“ vysvětluje prof. MUDr. Petr Pohunek.

Každoročně se smogem bojujete? Zde je pár rad, abyste toto období přežili ve zdraví a spokojenosti!

 • Když se večer vracíte domů z práce, nechejte si nasazený respirátor.
 • Při škrábaní v krku a jiných obtížích se poraďte s lékárníkem nebo se svým doktorem a nasaďte léčbu.
 • Pro zmírnění obtíží vám také pomůže preventivní inhalace, třeba Vincentky, díky které odplavíte nečistoty z dýchacích cest.
 • Větrejte ráno a odpoledne, jinak přes noc se snažte pouze krátké a intenzivní větrání. Nechávat okno na mikroventilaci celý den se doopravdy nedoporučuje.
 • Nezapomeňte na čepici nebo kapuci, aby vám při večerním návratu z práce venku hned nenačichly vlasy.
 • Smog způsobuje i kožní problémy: ucpává póry, ničí přirozenou bariéru pleti a zrychluje oxidaci tudíž stárnutí kožních buněk! Vyhledejte proto přípravky s označením „anti-pollution“, které do svých řad dnes zavádí už většina kosmetických firem.

Co dělat během vyhlášené smogové situace, i když váš žádné obtíže netrápí?

 • Omezte pohyb v brzkých ranních hodinách a od 16 h do večerních hodin
 • Větrejte krátce a intenzivně
 • Otužujte a posilujte sliznice nosu a krku inhalací (např. inhalátor Omron C102)
 • První příznaky onemocnění dýchacího ústrojí se snažte léčit včasně a účinně
 • Sledujte aktuální informace na webu Českého hydrometeorolo­gického ústavu: portal.chmi.cz
 • Pokud to bude možné, snažte se využívat služeb MHD a automobily nechejte několik dní doma

publikováno: 6. 12. 2021, v rubrice Domácnost
Štítky: dýchání

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+