Vybíráte multifunkční tlakový hrnec? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Vybíráte multifunkční tlakový hrnec?

27. 12. 2021

Šetří čas, energii a nabízejí možnosti, kterých např. bez tlakového vaření nedocílíte. Tohle všechno jsou přednosti multifunkčních tlakových hrnců (MTH). Lidé si je pořizují nejen do bytů, ale taky na chaty, kde suplují hned několik spotřebičů, a proto ušetří poměrně dost místa. Pro jaký se ovšem rozhodnout? Co zohledňovat při jeho výběru? A existuje něco, na co si dát pozor?

multifunkčních tlakových hrncích) je možné dohledat hodně chvály, protože jsou velmi variabilní. Ale jestliže s nimi nevaříte, může být obtížné si to představit. Jak tedy MTH fungují? „Pokud bych to hodně zjednodušil, mohu říct, že dám ho hrnce potraviny, nastavím program a mohu odejít. Tím, že vařím v multifunkčním tlakovém hrnci, nemusím se starat o to, že mi např. přeteče jídlo přes okraj. Hrnec navíc dokáže po zvolenou dobu udržet jídlo teplé i po uvaření. Lze též využít funkci odloženého startu, kdy si nastavím začátek vaření až na pozdější dobu,“ vysvětluje Petr Petrlík ze Salente.cz, českého výrobce multifunkčních tlakových hrnců.

Co čekat od standardně vybaveného MTH?

MTH mají obvykle cca 15–30 programů, které navolí velikost tlaku a dobu programu. Pro MTH jsou standardní následující funkce: tlakové vaření, vaření v páře, opékání, dušení a pečení.

Co rozhodně sledovat při výběru MTH?

Protože tyto oblíbené spotřebiče zastávají více funkcí, může se zdát na první pohled náročné se v nich orientovat. Na co byste ale určitě neměli zapomenout? „Doporučuji sledovat poměr ceny a funkcí hrnce. Více funkcí samozřejmě výrobek zdražuje, ale vždy je dobré si to porovnat. Vyšší cena totiž ne vždycky znamená nadstandardní vybavení. Pak bych se zaměřil na to, zda je možné dokoupit příslušenství nebo náhradní díly. Sledujte i dostupnost zákaznické podpory na stránkách výrobce. Určitě se také vyplatí číst recenze reálných uživatelů přímo na stránkách prodejce nebo třeba srovnávačích cen (např. heureka.cz),“ radí odborník.

Vyberte adekvátní objem – má to ovšem menší háček

MTH zohledňují, pro jaký počet lidí potřebujete vařit. Proto se od sebe liší svou velikostí. Pokud chcete vařit pro 2 osoby a toužíte zároveň i např. po pečeném kuřeti, do menších hrnců se bohužel nemusí vejít.

„Většina MTH má nádobu na cca 6 litrů, která je dostačující pro všechna jídla pro 3 lidi. V našich parametrech je u MTH uvedeno, že se v nich uvaří jídlo pro celou rodinu (3–6) osob. To ovšem platí pro pokrm, který se nevaří najednou i s přílohou. Např. samotný guláš bez přílohy pro 6 lidí uvaříte, ale guláš třeba pro 4 lidi s knedlíkem vařit najednou nelze,“ upozorňuje odborník. Menší hrnec má obvykle menší příkon. Čím vyšší příkon, tím rychlejší příprava jídla, ale tím vyšší spotřeba. Většina top MTH má objem nádoby cca 6 litrů a příkon cca 1000 W.

Celé menu připravené najednou?

Jestli chcete ušetřit co nejvíc času, energie a nádobí, vyplatí se pořídit MTH s nádobkou na přílohu, který v rámci jednoho tlaku umožňuje připravit zvlášť přílohu i hlavní chod (např. Salente Ario a Salente Cuco).

Pozor, horkovzdušná trouba (fritéza) není standardním vybavením

Občas se stane, že si někdo zakoupí MTH a je pak nepříjemně překvapený, že v něm nemůže péct a zapékat. Za horkovzdušnou troubu je totiž třeba si připlatit. „Máme v nabídce MTH s fritézou (Salente Ario) i bez ní (Salente Cuco). Některé značky (např. Tesla) ovšem začaly nově prodávat poklici, která má v kombinaci s obyčejným MTH funkci horkovzdušné trouby,“ dodává Petr Petrlík ze Salente.cz, českého výrobce multifunkčních tlakových hrnců.

Některé dezerty i bez fritézy

Promyslete si, zda chcete využívat MTH také k zapékání a pečení. Nicméně i bez horkovzdušné trouby je možné v něm připravit některé dezerty, např. na bázi jogurtu, kdy lze využít funkci jogurtovače. Pokud ale toužíte po koláči nebo křupavé kůrce na pokrmech, zvolte MTH s fritézou.

Proč si pořídit MTH? Co od něj můžete očekávat?

• kratší dobu vaření většiny jídel

• úsporu energie díky menšímu objemu hrnce (než např. klasická trouba) a díky vaření v tlaku

• jednoduchou obsluhu (díky přednastaveným programům dokáže vařit i méně zkušený člověk)

• možnost od vaření odejít (elektrický hrnec se hlídá sám)

• funkci odloženého startu – má většina MTH

• funkci udržování teploty uvařeného jídla – má většina MTH

• méně špinavého nádobí

• složitější přípravu jídel v jednom hrnci

o restování – zjistěte si, zda má tuto funkci vámi vybraný hrnec

o tlakové vaření

o zapékání v horkovzdušné troubě – jen MTH s horkovzdušnou troubou (fritézou)


publikováno: 27. 12. 2021, v rubrice Domácnost
Štítky: elektro, kuchyně, vaříme, večeře

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+