Zdravá práce na home office a soustředění | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Zdravá práce na home office a soustředění

20. 4. 2021

Pracujete z domova a už z toho máte záda jako paragraf a hlavu plnou starostí? Tak si přečtěte tipy, jak home office zvládnout ve zdraví a pohodě.

Prostor pro práci

Plnohodnotné pracovní místo je základem pro efektivní práci nejen z domova. Pokud vám to možnosti dovolují, vyhraďte si celou jednu místnost jako pracovnu. Jestliže tolik prostoru nemáte, vytvořte si pracovní kout třeba v obývacím pokoji, kde budete jen pracovat. Vzhled a funkčnost pracovního prostředí má na výkon velký vliv. V pracovně či pracovním koutě se zbavte všech rušivých elementů, zvolte správné osvětlení (nejvhodnější je denní bílá barva), oživte prostor živými rostlinami a nezapomeňte pravidelně větrat a udržovat příjemnou teplotu (ideálně 21 – 23 °C).

Ergonomie pracovního místa

Spousta z nás sedí u počítače i 10 hodin denně. Na takovou činnost nás evoluce nepřipravila, proto se to našim tělům úplně nelíbí. Při dodržování zásad správného sezení u počítače můžete negativní dopady dlouhého sezení minimalizovat.

Židle

Správného sezení u počítače docílíte z velké části zvolením správné kancelářské židle. Židle k práci na počítači by měla být funkční oporou namáhaných partií – zejména bederní a krční páteře, loktů a předloktí.

Co by měla splňovat kancelářská židle?

  • Hluboký a široký sedák,
  • dostatečnou nosnost,
  • neměla by být ani měkká ani příliš tvrdá,
  • použité materiály by měly být prodyšné a jednoduché na údržbu.

Polohovací stůl

Všichni víme, že dlouhé strnulé sezení u počítače je nezdravé a zvyšuje šanci na rozvoj kardiovaskulárních chorob. Naštěstí jsou v dnešní době na trhu vymoženosti jako výškově nastavitelné stoly, které umožňují střídat pozici při práci – v sedě a ve stoje. Polohovací stoly nabízí stejný komfort jako klasické kancelářské stoly, jen jsou navíc vybaveny elektrickým motorem pro nastavení výšky pracovní desky.

Už půl hodiny práce ve stoje dokáže ulevit od typických kancelářských problémů. Jaké další výhody mají polohovací stoly?

  • Posílí svaly hlubokého stabilizačního systému.
  • Při práci ve stoje spalujete více kalorií.
  • Prací ve stoje účinně předcházíte hemeroidům.

Umístění monitoru

Z ergonomického hlediska je ideální umístění monitoru na pracovním stole přímo před vámi, aby nemuselo docházet k rotaci páteře. Správná vzdálenost monitoru od očí je 45 – 70 centimetrů. Přirozené je, aby horní hrana obrazovky byla v úrovni očí a pohled směřoval spíše dolů.

Myš a klávesnice

Ze strnulé polohy rukou na klávesnici a myši může docházet k syndromu karpálního tunelu. Na trhu je na výběr mnoho druhů ergonomických podložek, které zápěstí při práci chrání před tímto problémem.

Pravidelný odpočinek

I při práci z domova myslete na pravidelné pauzy. Naplánujte si je do vašich každodenních pracovních plánů a dodržujte je. Nemějte pocit, že si pauzy nemůžete dovolit, v kanceláři vás čas od času také vyruší kolega a nebo si zajdete připravit kávu do kuchyňky.

Při každé pauze se vždy zvedněte od pracovního stolu. Protažení a pohyb tělu velmi prospívá. Při kratších pauzách si zajděte udělat kávu, připravte si svačinu nebo si zacvičte pár cviků na bolavá záda. Pokud vám to práce dovolí, zahrňte do svého plánu i delší pauzy a to nejen na oběd. Například procházka v parku nebo kolem bloku prospěje jak vašemu pohybovému ústrojí, tak i vašemu mozku. Změníte prostředí, nadýcháte se čerstvého vzduchu a po návratu se budete moct opět dobře soustředit na práci.

Pokud s vámi doma jsou i děti na distanční výuce, je ideální si plánovat pauzy podle jejich rozvrhu. Odpočinek tak strávíte s nimi a nebudete se muset obávat, že vám budou skákat po hlavě při práci. Ideálním odreagováním může být společná pohybová aktivita. Zahrajte si šipky, zacvičte si jógu nebo si zakopejte míčem na branku – z toho budou děti jistě nadšené.

Pravidelný režim

Řád a pravidelnost je klíčem k úspěchu. Pro efektivní práci se snažte dodržovat následující pravidla:

  • vstávejte a usínejte každý den ve stejnou dobu – organismus bude mít pravidelný spánkový rytmus a vy budete více odpočatí a podávat lepší výkony nejen v práci,
  • vytvořte si pracovní plán – na každý den si dopředu naplánujte, co musíte zvládnout, rozvrhněte si jednotlivé úkoly do časových bloků, nezapomeňte na pauzy,
  • v pracovních blocích se věnujte čistě jen práci, neodbíhejte k věšení prádla nebo vyndání myčky,
  • dopřejte tělu pravidelný pohyb – procházky, běh, cyklistika, jóga nebo jiný sport,
  • dodržujte pravidelný pitný a stravovací režim.

publikováno: 20. 4. 2021, v rubrice Domácnost
Štítky: bolest, COVID-19, počítač, prevence, sezení, záda, zaměstnání

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+