Potíte se moc? Kapka botulotoxinu vám pomůže | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Potíte se moc? Kapka botulotoxinu vám pomůže

23. 5. 2012

Pocením neboli produkcí čiré tekutiny z potních žláz náš organismus přirozeně reguluje svoji teplotu. Nedojde tak ani za velmi teplého počasí k přehřátí těla při fyzické námaze. Při opravdu vysokých teplotách dokáže tělo vyprodukovat až 3 litry potu za hodinu. Významnou roli v nadměrné produkci potu hraje samozřejmě také stres. Přestože jde o přirozený proces, je zbytečné se jeho nepříjemnými následky trápit. Hyperhidróza je nejen vidět, ale i cítit a je nepříjemná i okolí, protože rozkládající se pot nevoní…

Jednoduché a účinné řešení

Estetická dermatologie zná účinné řešení nadměrného pocení. Aplikací botulotoxinu do postižených oblasti, kterými jsou nejčastěji podpaží, dlaně či plosky nohou, zabrání převodu vzruchu z nervových vláken do potní žlázy. Když pak tělo vydá signál k pocení, potní žlázy se nemohou aktivovat, tedy se v ošetření oblasti žádný pot neobjeví. Princip je stejný jako při vyhlazování vrásek stejným typem přírodního proteinu, botulinum toxinu typu A. Po ošetření trvá 2 – 5 dní, než nastoupí účinek, který pak trvá 6 – 12 měsíců. Při častém pobytu v horkém prostředí, intenzivním sportování spojené s pocením může být účinek kratší. Dle posledních studií mohou mít vliv na zkrácení účinku i horké letní měsíce.

Pocení se zmenší

„Klienti se někdy obávají, jestli se po aplikaci botulotoxinu do podpaží nebudou potit víc v jiných oblastech,“ říká MUDr. Yvonne Bergerová, estetická dermatoložka BcD Clinic, a hned zahání tyto obavy, „Osmdesát procent regulace tepla z těla je odvedeno tzv. kondukcí, tj. přímým odvodem tepla z povrchu těla.“ Můžeme se tedy uklidnit, protože odvod tepla potními žlázami je poměrně nízký a organizmus nijak neovlivňuje.

Do podpaží i na ruce

Nejčastěji se ošetřuje oblast podpaží, ale botulotoxin je samozřejmě možné aplikovat i do dlaní nebo čela, prakticky kamkoli, kde se problém pocení objevuje. Dermatolog provádí drobné vpichy tenkou jehlou ve vzdálenosti cca 1 cm od sebe po celé ploše ošetřované oblasti a vstřikuje do podkoží botulotoxin. Pro maximální komfort nanáší před tím znecitlivující mast, u citlivějších oblastí, jako jsou například chodidla, se doporučuje svodná anestezie nebo analgosedace.

Příčina hyperhidrózy

Příčina primární hyperhidrózy obvykle není známá. Lidé postižení tímto typem hyperhidrózy se většinou potí v klidu bez tělesné námahy, pocení však má často souvislost s emocionálním stresem. Sekundární hyperhidróza je nadměrné pocení v důsledku jiného onemocnění, např. poruchou štítné žlázy, chronickou infekcí atd. U těchto pacientů je před aplikací botulotoxinu třeba předchozí důkladné vyšetření.

Jak s potem zatočit i jinak?

Lokální antiperspiranty: riziko kontaktní alergie, u silného pocení je účinnost minimální.

Iontoforéza: principem je zavádění velmi malého množství elektrické energie do vodní lázně, do které jsou ponořeny místa postižená hyperhidrózou. Efekt je velmi malý, jsou nutné časté návštěvy.

Hrudní sympatektomie: provádí se v celkové narkóze; v podpaží je přerušena v blízkosti páteře inervace zodpovědná za přenos vzruchů do uvedené oblasti. Je nutná celková anestezie, zákrok provází riziko postižení jiných nervů.

Chirurgické odstranění potních žláz: je spojeno s rizikem jizvení a následného tahu při pohybu, některé potní žlázy mohou regenerovat.

www.bcdclinic.cz


publikováno: 23. 5. 2012, v rubrice Kosmetika
Štítky: estetická chirurgie, estetické zákroky, hygiena, krása, muž, tělová kosmetika

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+