Přípravky s kyselinou hyaluronovou pomáhají celému tělu | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Přípravky s kyselinou hyaluronovou pomáhají celému tělu

30. 8. 2022

Intenzivní sluneční záření, vysoké teploty vysušující pokožku, poškozování kožní bariéry. To jsou výzvy, kterým čelí pleť během nejteplejšího ročního období. Právě v létě se pohybujeme nejvíce venku, kde je pokožka vystavena ostrému slunečnímu záření, prachu a dalším negativním vlivům.

Nejviditelnějším indikátorem stárnutí je stav a vzhled jejich kůže

Nejde jen o subjektivní pocit, kůže je objektivně důležitým orgánem, který je nutné v zájmu celkového zdraví udržovat v dobré kondici. Naštěstí nám příroda poskytla účinné mechanismy, které moderní medicína a kosmetika dokážou ještě mnohonásobně posílit. Zázrak přírody v našem těle

Malým zázrakem vytvořeným přírodou je polysacharid kyselina hyaluronová (angl. hyaluronic acid, zkratka HA). Dnes již všeobecně známá látka získala v posledním desetiletí stabilní pozici jakožto účinná složka zkrášlujících kosmetických přípravků. „Kyselina hyaluronová se běžně vyskytuje v organismu. Velké množství je tvořeno v kůži, kde díky svojí schopnosti vázat na sebe vodu zajištuje pevnost, pružnost a hydrataci pleti,“ vysvětluje doktorka Iva Dolečková, koordinátorka výzkumu ve společnosti Contipro, sídlící ve východočeské Dolní Dobrouči.

Jak kyselina hyaluronová působí?

Spolu s kolagenem a elastinem je jednou z hlavních složek pojivové tkáně obklopující kožní buňky. V pokožce zlepšuje hydrataci, povzbuzuje tvorbu kolagenu a udržuje elasticitu. Funguje také jako antioxidant, pohlcuje volné radikály a má antibakteriální a protizánětlivou funkci.

Nejen pro krásu, ale i pro zdraví

Lidské tělo obsahuje asi 15 gramů kyseliny hyaluronové, přičemž její zásoby se stále obměňují – tělo ji na jedné straně neustále vytváří, zároveň se ale ztrácí rozkladem v rámci biochemických procesů. Schopnost organismu produkovat tuto užitečnou látku se však časem snižuje. „S věkem a vlivem vnějšího prostředí produkce kyseliny hyaluronové v organismu klesá,“ upozorňuje Dolečková. Pro lepší ochranu a regeneraci pleti je proto, podle ní, vhodné dopřát jí extra dávky kyseliny hyaluronové z přípravků, jako jsou pleťové krémy, séra nebo například masky.

„Zázračnou“ vlastností kyseliny hyaluronové je také její schopnost vázat velké množství vody – až několikanásobné v poměru k vlastní hmotnosti. Jeden gram kyseliny hyaluronové dokáže, díky chemickým vazbám jejích molekul, teoreticky v organismu udržet až šest litrů vody. Tuto schopnost využívají výrobci hydratačních přípravků určených pro péči o pleť, která si díky nim může i v suchém a teplém letním období udržet pružnost a svěžest. „Přípravky na bázi kyseliny hyaluronové hydratují pleť, vyplňují vrásky a celkově omlazují vzhled pleti,“ doplňuje kosmetička Markéta Merunková z Kosmetického a regeneračního studia Duha. Každodenní péče o pleť je podle ní jednou z důležitých součástí denní rutiny, jejíž dodržování se velmi vyplácí. Na trhu je přitom dostatek kvalitních kosmetických produktů s obsahem kyseliny hyaluronové.

Český ráj kyseliny hyaluronové

Jedním z významných světových dodavatelů kyseliny hyaluronové pro kosmetický a farmaceutický průmysl je právě Contipro. „V kyselině hyaluronové jsem viděl obrovský potenciál už od osmdesátých let minulého století. Pracoval jsem na lékařské fakultě a studoval jsem problémy kůže, aorty a některých dalších pojivových tkání, kde hraje kyselina hyaluronová velmi důležitou roli,“ přibližuje docent Vladimír Velebný, biochemik a zakladatel společnosti Contipro. „Tento potenciál nyní úspěšně využíváme v naší firmě, jejíž výrobní program se už třicet let výrazně orientuje tímto směrem,“ objasňuje.

Využití kyseliny hyaluronové se neomezuje pouze na kosmetiku

Její aplikace je užitečná pro všechny orgány a části lidského těla, ve kterých se přirozeně nachází. Jedná se například o klouby nebo oči, které jsou, mimochodem, během léta namáhané také více než jindy – klouby intenzivnějším pohybem při aktivním odpočinku, oči vyšším jasem denního světla a rovněž kontaktem s vodním prostředím při koupání. Společnost Contipro vyvíjí z kyseliny hyaluronové mimo jiné také materiály pro rychlejší hojení ran nebo popálenin.


publikováno: 30. 8. 2022, v rubrice Kosmetika
Štítky: klouby, kosti, krása, kůže, péče o pleť

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+