Trápí vás rozšířené žilky v obličeji? Zbavte se jich! | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Trápí vás rozšířené žilky v obličeji? Zbavte se jich!

25. 4. 2012

Nejčastěji jsou žilky patrné v okolí nosu a na tvářích. V současné době je nejefektivnějším řešením tohoto problému ošetření cévním laserem, které může potíže snadno odstranit a červeného prokletí se tak snadno zbavíte.

Proč se žilky objevují?

Rozšířené žilky (venektázie) v obličeji vznikají v důsledku snížené kvality elastických vláken v žilní stěně. Žilky ztrácejí svou pružnost a zůstávají rozšířené, a tedy viditelné. „Tento estetický problém má nejčastěji genetický původ, zvláště ve spojení s nadměrným sluněním,“ vysvětluje MUDr. Yvonne Bergerová, estetická dermatoložka a spolumajitelka BcD Clinic. „Rozšířené žilky mohou však souviset také například s růžovkou, onemocněním jater či hormonální dysbalancí v důsledku užívání antikoncepce,“ dodává dr. Bergerová.

Laser nepoškodí pokožku

Na ošetření drobných červených žilek jsou vysoce účinné tzv. barvivové (dye) lasery, které patří do nejsilnější kategorie laserů. Jejich paprsek řídí počítač, který zaměřenou žilku zasáhne naprosto přesně cílenou dávkou energie. Po tomto zásahu žilka zmizí díky tomu, že je paprsek laseru pohlcen červeným krevním barvivem, hemoglobinem. Tento moderní typ laseru je vybaven tzv. dynamickým chlazením povrchu pokožky, proto nedochází k jejímu poškození.

Jak to funguje?

Laserový světelný paprsek prochází pokožkou, aniž by ji poškodil, následně je pohlcen červeným barvivem uvnitř cévy, dojde k jeho přeměně na teplo, které způsobí koagulaci – zatavení cévy. Postupně pak dochází k vstřebání a vymizení žilky. Zákrok není nijak bolestivý, spíše je vnímán jako „štípnutí". Ve většině případů není nutno používat znecitlivění. Na vyžádání, nebo u větších rozsahů, je samozřejmě možné aplikovat znecitlivující mast EMLA, a to minimálně hodinu před výkonem. Zmírnit citlivost lze i chlazením ložiska před laserovým impulzem.

Jen drobné začervenání, ojedinělé modřinky

„Po zákroku se většinou může pacient vrátit ke svým aktivitám, drobné začervenání, ojedinělé modřinky, které vznikají většinou při cíleném použití vyšší energie na větší průměr žilek, je možno překrýt make-upem, jelikož není narušen povrch pokožky,“ vysvětluje dr. Bergerová. To, že jste byli na zákroku, většinou nikdo nepozná už pár hodin po ošetření, nejpozději do týdne vymizí i drobné následky intenzivnějšího ošetření. Při použití vyšší energie laseru může do druhého dojít k otoku oblasti tváří, který ustupuje zvolna několik dní. Pomůže ledování, které proces hojení urychlí. A pak už jen pohled do zrcadla a barevně sjednocená pokožka, kterou jen tak něco z rovnováhy nevyvede.

Pozor na slunce!

Ať už budete po ošetření laserem nebo ne, vždy je naprosto nezbytné chránit pokožku před sluncem. Laserem ošetřená místa je nutné dlouhodobě mazat krémem s SPF 50, aby nedošlo ke vzniku pigmentace léčené plochy a návratu červených žilek. Jakékoli podezřelé kožní projevy, jako pihy, znaménka a podobně si nechejte včas vyšetřit dermatologem!


publikováno: 25. 4. 2012, v rubrice Kosmetika
Štítky: bezpečný, estetické zákroky, krása, péče o pleť

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+