Aktuálně
Pravda a mýty o kortikosteroidech
18. 1. 2021Onemocnění dýchacích cest, jako je astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), zatěžuje každodenní život celé řady dospělých i dětí. Díky dnešní medicíně se však daří tyto nemoci držet pod dlouhodobou kontrolou, užívá-li pacient vhodné léky tak, jak má. Na astma, jehož příčinou je zánětlivá reakce v průduškové sliznici, nejlépe působí protizánětlivé kortikosteroidy. Pomocí inhalace se dostávají přímo do dýchacích cest, čímž se zvyšuje jejich účinnost.Přesto o kortikosteroidech ve společnosti kolují různé mýty. Pojďme se proto společně podívat na některé z nich a vysvětlit si, jak to s kortikosteroidy doopravdy je a proč jsou obavy při jejich inhalačním užívání neoprávněné.
více »Další články
Pozor, náledí! Naražené kosti se nevyplácí ignorovat
15. 1. 2021
Česko zasypal sníh, teploty klesají stále pod nulu a na chodnících se tvoří silné vrstvy náledí, které nás umí občas pěkně překvapit. Pokud se vám podařilo ošklivě upadnout a nyní kromě modřin řešíte také nepříjemnou bolest, raději zpozorněte a své problémy neignorujte, radí odborníci.
Lékárna.cz pomůže seniorům s registrací k očkování
15. 1. 2021Největší lékárna na českém internetu Lékárna.cz dnes ráno spustila aktivní asistenci pro seniory, kteří se chtějí registrovat k očkování proti COVID-19. „Podáváme z vlastní vůle pomocnou ruku, protože chceme iniciativně podpořit očkování proti COVID-19 v ČR. Kdo potřebuje pomoci s registrací, může nám zavolat,“ říká PharmDr. Vladimír Finsterle, zakladatel Lékárna.cz.
Vědci z Oxfordu doporučují koho očkovat nejdřív
14. 1. 2021Kdo má v souvislosti s covid-19 nejvyšší riziko hospitalizace a úmrtí? Koho očkovat přednostně? Měla by vakcínu jako první dostat sportovně založená šedesátnice, nebo její třicetiletý obézní kolega? Odpovědi na tyto otázky přinesli vědci z Oxfordské univerzity, kteří analyzovali 6 milionů nakažených v Británii a přišli s unikátní studií, jež riziko hospitalizace a úmrtí na následky onemocnění covid-19 kvantifikuje.
Mužská plodnost: Jen „čísla“ ze spermiogramu nestačila
14. 1. 2021Mužská plodnost klesá a reflektují to i „tabulky“ WHO. Normální výsledek spermiogramu podle nich vykazuje aspoň 15 milionů spermií v jednom mililitru ejakulátu, z nichž je aspoň 32 % pohyblivých progresivně a 4 % normálně utvořených. Samotná čísla však bez správné interpretace a dalších vyšetření neznamenají automaticky neschopnost počít vlastního potomka.
Průvodce žilním onemocněním na nohách
13. 1. 2021Projevy chronického žilního onemocnění většinou trápí pacienty celoročně. Díky nízkým venkovním teplotám je právě podzim a zima vhodnou dobou pro podstoupení zákroku k odstranění metliček nebo křečových žil. Ačkoliv se současné zdravotnictví orientuje na jiná onemocnění, nyní je ta nejlepší doba poradit se s lékařem, jaká metoda by pro vás byla nejlepší.
Češi vyvinuli domácí kloktací PCR test na covid-19. Domů jej doveze kurýr DoDo
13. 1. 2021
Největším problémem testování přítomnosti koronaviru v těle je aktuálně diskomfort, který je s testem spjatý. Čeští vědci ale nyní přicházejí s novou metodou samoodběru, který lidem umožní otestování metodou PCR z pohodlí domova a naprosto bezbolestně. Na webu http://www.testujvklidu.cz/ si stačí objednat testovací sadu nazvanou Gargtest a pouhým vykloktáním si odebrat vzorek. Testovací sadu přiveze i odveze kurýr. Účinnost otestování je přitom stejná jako na odběrovém místě a výsledkem se lze prokázat například i pro účely cestování.
Přeplněné ordinace lékařů
12. 1. 2021
Trápí vás zdravotní potíže a potřebujete navštívit lékaře? V dnešní době to může být obrovský problém. Čekací lhůta na odborné vyšetření se běžně pohybuje v řádu týdnů i měsíců, ovšem kvůli pandemii koronaviru se možnosti objednání ještě výrazně zkomplikovaly. Česko tak v současnosti bojuje s nedostatkem lékařů i dalšího zdravotního personálu.
Diabetici mají díky covid-19 větší zájem o nové možnosti léčby
11. 1. 202111. 1. uplyne 99 let od chvíle, kdy byl poprvé aplikován inzulin. Od té doby došlo v léčbě diabetu 2. typu k velkému pokroku, díky němuž je možné lépe zvládat cukrovku 2. typu a tím ovlivnit související rizika, včetně vyšší pravděpodobnosti vážného průběhu infekčních onemocnění (zahrnující i covid-19). Diabetolog MUDr. Emil Záhumenský hovoří o tom, jak se změnil kvůli covid-19 přístup diabetiků k léčbě, zda doporučuje svým pacientům očkování proti covid-19 i o tom, jak může moderní antidiabetická léčba pomoci v boji s vážným průběhem covid-19.