Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína

Aktuálně

Zdravá dávka alkoholu neexistuje

26. 2. 2024

Alkohol představuje dlouhodobý problém, jelikož se stává jedním z předních faktorů ohrožujících fyzické i duševní zdraví. V důsledku škodlivého užívání alkoholu umírá na světě ročně 3,3 milionu lidí, v České republice se jedná o 6 500 osob každý rok. Nezisková organizace Loono upozorňuje na jeho škodlivost nejen v rámci osvětové kampaně Suchý únor.


Další články

Pacientům pomůže nový portál „Co je afázie“ i edukace veřejnosti

1. 11. 2023

Na problematiku neurologického handicapu afázie a všech jejích aspektů chce upozornit nově spuštěný portál Cojeafázie.cz. Ten si klade za cíl pomoci nejen pacientům s afázií, tedy s neurologickým problémem spočívajícím v neschopnosti tvořit řeč a porozumět jí. Cennou pomoc bude představovat také pro rodiny pacientů a jejich blízké. Stav, kdy se pacient ve zlomku vteřiny stává cizincem a vězněm ve vlastním těle a který mnohdy trvale změní život nejen jeho, ale i jeho okolí, vyžaduje notnou dávku trpělivosti, pochopení a porozumění. A právě s tím chce pomoci nový centralizovaný portál Cojeafázie.cz! Přináší jak rady a tipy, jak k pacientům s afázií přistupovat, tak i příběhy pacientů a osvětu široké veřejnosti.


Hypertenze může mít vliv na vznik demence

30. 10. 2023

Hypertenze, známá také jako vysoký krevní tlak, je zákeřným nepřítelem, který může zasáhnout každého z nás, bez ohledu na věk nebo pohlaví. Nedávný odborný článek v časopise Medical Tribune upozorňuje na to, že hypertenze není pouze příčinou vážných kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí, ale také může vážně ovlivnit naši mozkovou funkci a zvýšit riziko vzniku demence. Studie naznačují, že hypertenze může být spojena s rozvojem kognitivních problémů, jako je například Alzheimerova nemoc.


Pacienti s psoriázou trpí často úzkostí

27. 10. 2023

Již více než deset let se 29. října připomíná Světový den lupénky, která má za cíl rozptýlit mýty o této nemoci, informovat veřejnost o příznacích i možnostech léčby a bojovat proti stigmatizaci pacientů s tímto kožním onemocněním


Kdy zabírají antibiotika a kdy naopak nefungují?

25. 10. 2023

Antibiotika jsou léky, díky nimž se zásadně změnila léčba infekčních nemocí. Mezi jejich běžné příčiny patří bakterie nebo viry. Zjednodušeně řečeno antibiotika má smysl indikovat v případě infekce bakteriálního původu, což rozhodně není chřipka nebo běžná nemoc z nachlazení, kterou si zkrátka musíme jen „vyležet“ bez antibiotik.


Pevné zdraví v chladných měsících

24. 10. 2023

Zima naší kondici příliš nepřeje. Studené počasí a krátké dny nahrávají častým virózám, únavě i celkové nevýkonnosti a skleslosti. Proti typickým sezónním neduhům ale naštěstí nejsme úplně bezbranní. Podle MUDr. Ludmily Mazylkinové, hlavní praktické lékařky sítě zdravotnických zařízení MOJE AMBULANCE, bychom se kromě dodržování obvyklých zásad zdravého životního stylu už s nástupem podzimu měli zaměřit především na posílení imunity, a to hned několika způsoby. Které z nich jsou ty hlavní?


Transplantace ledvin není tabu

23. 10. 2023

V České republice žije 11 200 lidí, kteří jsou v důsledku vážného onemocnění životně závislí na náhradě funkce ledvin. U 55 % z nich nahrazuje funkci tohoto párového orgánu hemodialýza – mimotělní přístrojové očišťování krve od zplodin metabolismu. U mnoha těchto osob je však lepším řešením transplantace ledviny. Je výhodnější jak pro pacienty, jimž umožňuje delší a kvalitnější život, tak pro celou společnost. Péče o transplantované pacienty je totiž dlouhodobě levnější a znamená menší environmentál­ní zátěž.


Unikátní metoda zamražení ovariální tkáně prodlouží plodnost a oddálí menopauzu

20. 10. 2023

Novým postupem v reprodukční medicíně se nyní stává zamražení tkáně z vaječníků (OTC1). Jde o metodu, která tzv. „zastaví biologické hodiny“ tím, že dojde k bezpečnému uchování tkáně v období, ve kterém je ve vaječníku dostatečný počet vajíček. Tkáň se použije až ve chvíli, kdy to žena bude potřebovat. Ochrání tak plodnost i u žen , které těhotenství dlouho odkládaly, nebo i u onkologických pacientek. Těm dá naději na založení rodiny po ukončení léčby. Dokonce také umožní i oddálení menopauzy až o 15 let.


Jak odhalit osteoporózu včas?

18. 10. 2023

Radost z pohybu a bezbolestného života je prioritou každého z nás. Na to, že pacient trpí osteoporózou, často přijde až s první vážnou zlomeninou. Odhaduje se, že toto onemocnění postihuje celosvětově přibližně 7–10 % populace. V České republice jí v současnosti trpí až 800 tisíc obyvatel . Jak onemocnění předcházet a kde se nechat preventivně vyšetřit, radí PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.


Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+