Bércové vředy trápí ve stáří každého dvacátého člověka | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Bércové vředy trápí ve stáří každého dvacátého člověka

30. 9. 2019

Možná trápí vaši maminku nebo vašeho dědečka, možná se s nimi potýkáte i vy. Bércové vředy jsou chronické otevřené rány. Mokvají, obtížně se hojí a hodně bolí. Přečtěte si, proč vznikají, jak jim předejdete a co dělat, když už vás začnou trápit.

Koho nejvíc trápí?

Bércové vředy nejsou nic neobvyklého, nejčastěji se objevují u starších žen a nejsou dědičné. Dědí se spíše jejich příčiny. Obvykle tak chronické rány trápí ty, kteří trpí poruchou oběhového systému, onemocněním žil, cukrovkou, obezitou, vysokým tlakem nebo jiným závažným onemocněním. Není výjimkou, že chronickými bércovými vředy trpí i mladí lidé v souvislosti s jejich nezdravým životním stylem.„Odhaduje se, že trápí každého dvacátého člověka nad 70 let, ale přesné číslo nejde určit, protože mnozí pacienti se za bércové vředy stydí natolik, že o nich neřeknou ani své rodině, ani lékaři,“ říká zdravotní sestra Petra Hyksová z odborného léčebného ústavu Albertinum v Žamberku.

Nepusťte si bércové vředy do života

Pokud chcete vzniku bércových vředů předcházet, upravte svůj životní styl: Zdravě jezte, mějte ve svém jídelníčku dostatek bílkoviny a zeleniny, pijte 1,5 až 2 litry tekutin denně a hýbejte se. Stačí obyčejná chůze. Pomozte žilnímu systému správně odvádět krev z nohou. Při spánku i sezení mějte nohy výš než srdce. Podložte si je třeba přeloženou dekou. Podpořte žilní systém přírodními prostředky – citrusy, černým rybízem, černou jeřabinou nebo pohankou. Pokud musíte dlouho stát nebo sedět, zvykněte si na nohou nosit elastické, podpůrné či kompresivní punčochy nebo kompresní bandáž. Zabrání otokům a podpoří funkci žil.

Nepodceňujte péči o ránu

„Pacienti o chronické rány často pečují špatně, neprovádějí správně očistu rány, nedodržují doporučená režimová opatření nebo se o ránu nestarají vůbec. Hodně z nich už to prostě vzdalo. Neexistují žádné zázračné tabletky, po kterých se nám rána zacelí, léčba závisí na pacientech samotných,“ říká Petra Hyksová.

Pro uzdravení chronické rány je naprosto zásadní, abyste pravidelně prováděli očistu rány, sprchovali ji vlažnou vodou, převazovali a pečovali o ni speciálními přípravky pro hojení chronických ran. Jedním z nejúčinnějších je krytí na rány Sorelex. Obsahuje přírodní kyselinu hyaluronovou a octenidin, které bezbolestně odstraní z otevřené rány všechny bakterie a nečistoty, aktivně podporují obnovu poškozené kůže a postupně ránu uzavírají.

„Dovolte si být zase ve své kůži. Nevzdávejte se naděje. I pokud máte chronickou ránu otevřenou několik let, můžete se jí zbavit dodržováním režimových opatření a správnou péčí,” uzavírá Petra Hyksová.


publikováno: 30. 9. 2019, v rubrice Medicína
Štítky: diabetes, mykóza, ozdravné kúry, péče o pleť, senior

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+