Chcete se zbavit chrápání pomocí nové metody implantátu do jazyka? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Chcete se zbavit chrápání pomocí nové metody implantátu do jazyka?

2. 12. 2014

Unikátní léčbu chrápání a spánkové nedostatečnosti (apnoe) pomocí speciálních jazykových implantátů mohou podstoupit pacienti, kteří se zúčastní zbrusu nové česko-americké studie. Výzkum naváže na předcházející fázi, jejíž výsledky ukazují, že tento způsob léčby poruch spánku je úspěšný. Metoda je nyní více propracovaná a lékaři už mnohem přesněji vědí, pro jaký typ poruchy dýchání ve spánku je účinnější, vysvětluje specialista ORL MUDr. Václav Pavelec, Ph.D. S americkými lékaři na řešení těchto problémů spolupracuje už řadu let. Ve studii jsou ještě volná místa a zájemci o tuto léčbu se do ní mohou do konce roku přihlásit. Léčba je bezplatná.

Jak ohrožuje chrápání zdraví?

Za chrápáním se často skrývá syndrom spánkové apnoe, neboli dechové spánkové nedostatečnosti. V důsledku nedostatku spánku je pacient často unavený, má bolesti hlavy, vysoký krevní tlak. Vystavuje se tak riziku mozkové mrtvice, infarktu nebo mikrospánku za volantem.

Podle stupně závažnosti poruchy a indexu tělesné hmotnosti

Ve studii jsou ještě volná místa a zájemci o tuto léčbu se do ní mohou do konce roku přihlásit. Léčba je bezplatná. Aby byla účinná, musí pacienti splňovat určité podmínky. „Jsou to zejména stupeň závažnosti poruchy a index tělesné hmotnosti (BMI). Zájemce tedy pozveme nejdříve na vyšetření, abychom zjistili, zda se pro léčbu implantátem hodí,“ vysvětluje dr. Pavelec.

Pružná tyčinka ze speciálního materiálu

Unikátní zákrok spočívá v tom, že lékař zavede asi čtyři centimetry dlouhou pružnou tyčinku ze speciálního materiálu do jazyka. Během několika týdnů se implantát částečně vstřebá a změní svůj tvar. Díky tomu roztáhne jazyk dopředu a v důsledku tohoto tahu se uvolní dýchací cesty. Výkon se provádí v místní nebo celkové anestezii. Za hodinu po výkonu může jít pacient domů. Výhodou zákroku je to, že je vždy možný návrat k nějaké standardní metodě léčby.

Vyšetření ve spánkové laboratoři

Voperování implantátů se provádí na klinice LENTE, která má pobočky v Praze a v Plzni. Jako výzkumné centrum spánkové léčby disponuje spánkovou laboratoří. Před zařazením do studie tedy podstoupí pacient vyšetření ve spánkové laboratoři, kde se po celou noc zaznamenává přítomnost a závažnost přestávek v dýchání ve spánku (spánková apnoe), mozková elektrická aktivita (EEG), pohyby očí, aktivita svalů na obličeji, a další parametry. Po vyhodnocení výsledků se rozhodne, zda je pro pacienta léčba implantátem vhodná.

Kde dochází ve spánku ke kolapsu dýchacích cest?

MUDr. Pavelec doplnil, že na jeho pracovišti dokážou jako jediní v ČR zjistit přesně ta místa, kde dochází ve spánku ke kolapsu dýchacích cest. Při medikamentózním navození desetiminutového spánku přesně lokalizují pomocí videofibroskopu (DISE-Drug Induced Sleep Endoscopy) místo, kde chrápání či apnoe vzniká, a určí charakter obstrukce. „Jen tak lze vybrat tu nejsprávnější chirurgickou metodu, která se hodí právě na konkrétní příčinu chrápání nebo apnoe,“ dodal dr. Pavelec.

Ředitelka studie pro Evropu a USA Katleen Marshall z německo- americké společnosti MAXIS, která za výzkumný projekt v této fázi zodpovídá, připomněla, že MUDr. Pavelce si společnost vybrala po pečlivém uvážení s ohledem na jeho dosavadní léčbu spánkové apnoe. „Díky jeho výborným výsledkům v léčbě této choroby je zde velká naděje pro pacienty trpícími syndromem spánkové apnoe,“ uvedla.

Kontakt pro přihlášení do studie: MUDr. Václav Pavelec, Ph.D., Tel: 604 243 945 E-mail: pavelec@lente.cz

Co je spánková apnoe?

Nemoc postihuje v populaci dvě procenta žen a čtyři procenta mužů. Rizikovými faktory jsou zejména obezita a vzrůstající věk. Obstrukční syndrom spánkové apnoe vzniká, jestliže se během hlubokého spánku svalové napětí jazyka nebo jiné části krku uvolní, a tím dojde k uzávěru dýchacích cest. Taková blokáda dýchacích cest vede k poklesu množství kyslíku v krvi a tedy k tomu, že se člověk musí probudit natolik, aby mohl jazyk opět posunout dopředu a nadechnout se. Pacient si taková probuzení v noci nepamatuje, ale nespí hluboce. Stupeň onemocnění je určen průměrným počtem blokád dýchacích cest za hodinu spánku. Pokud je přestávek méně než 5, pak jde o čisté chrápání, v případě 5 až 15 jde o mírný syndrom spánkové apnoe, 15 až 30 o středně těžký, nad 30 o těžký. Spánková apnoe se léčí podle tíže a potřeb pacienta dýchacím přístrojem, ústním aparátkem, plazmou, chirurgicky, atd. Novinkou je částečně vstřebatelný implantát, který se hodí pro léčbu mírného a středně těžkého stupně.

Klinika Lente se věnuje ušní, nosní, krční a spánkové medicíně. Zdejší odborníci se snaží u všech zákroků upřednostňovat co nejšetrnější řešení a co nejrychlejší návrat do pracovního procesu. K unikátním zákrokům bezesporu patří odstranění nosních a především krčních mandlí pomocí plazmy. Pacienti po této operaci mají nesrovnatelně menší bolesti než například po laserových zákrocích. (Plazma neboli koblace je metoda vyvinutá v USA. Na rozdíl od laseru při jejím použití nevznikají vysoké teploty, a proto je pooperační průběh příjemnější. Navíc nehrozí například u nosních mandlí poškození okolní tkáně vysokými teplotami). Díky využití nejmodernějších technologií lze veškeré zákroky uskutečnit ambulantně nebo v rámci jednodenní chirurgie, kdy doba hospitalizace po zákroku v narkóze nepřesáhne 24 hodin. (Například po plastické úpravě nosní přepážky odchází pacient hodinu po zákroku domů a po týdnu se vracejí do práce. V případě standardní léčby stejného problému trvá pobyt ve zdravotnickém zařízení až týden a poté následuje třítýdenní rekonvalescence).

www.lente.cz


publikováno: 2. 12. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: akce, apnoe, klinika, muž, nemoci, nemocnice, nespavost, nové technologie, senior, spánek, výzkum

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+