Cukrovka 2. typu zvyšuje riziko srdečních problémů | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Cukrovka 2. typu zvyšuje riziko srdečních problémů

29. 9. 2023

Světový den srdce, který každoročně připadá na 29. září, nám připomíná, že zdraví našeho srdce je i v našich rukou. Ačkoli se zdá, že jde o neuvěřitelně odolný orgán, skutečnost je taková, že nemoci srdce a cév jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Obzvláště velký pozor by si na své srdce měli dávat lidé s diabetem 2. typu, u nichž je riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění až trojnásobně vyšší.

Kardiovaskulární onemocnění jsou celosvětově nejčastějším zabijákem, který je příčinou více než 20,5 milionu úmrtí ročně. Přitom až v 80 % lze těmto onemocněním předcházet. Srdce se může stát zranitelným kvůli běžným rizikovým faktorům, jako je kouření, nezdravá strava, vysoký krevní tlak, ale oslabuje ho například i diabetes. Právě výskyt tohoto chronického onemocnění závratnou rychlostí narůstá. V roce 2019 žilo na celém světě odhadem 463 milionů lidí s diabetem , při současném tempu nárůstu se očekává, že do roku 2045 vzroste jejich počet až na 629 milionů. Většina z nich – až 90 % – trpí cukrovkou 2. typu, v České republice je to více než 900 tisíc pacientů.

Diabetes s sebou přináší celou řadu zdravotních komplikací, velmi významně přispívá také k rozvoji kardiovaskulárních problémů. „U lidí s cukrovkou 2. typu je trojnásobně vyšší pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění a mozkové mrtvice než u lidí bez diabetu. Kardiovaskulární problémy jsou navíc hlavní příčinou úmrtí těchto pacientů , “ upozorňuje kardiolog prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D. z VFN a III. interní kliniky 1. LF UK.

Proč mají diabetici srdce v ohrožení?

Diabetici 2. typu mají vyšší riziko oběhových onemocnění z několika důvodů. Významným faktorem je vysoká hladina cukru v krvi, která může poškodit cévní stěnu. Toto poškození zvyšuje rychlost procesu aterosklerózy, který může nakonec vést k zúžení cév a následně ke snížení průtoku krve. „U osob s diabetem pravidelně nacházíme také další rizikové faktory poškozující cévní zdraví – vysoký krevní tlak, zvýšení hladin krevních tuků, snížení funkce ledvin. Proto mají osoby s diabetem zásadně zvýšené riziko závažných komplikací, jako jsou infarkt myokardu nebo mrtvice,“ vysvětluje prof. Vrablík.

Platí také, že s přibývajícím věkem je u pacientů s cukrovkou vyšší riziko srdečních onemocnění a mrtvice – u dospělých ve věku 60 let zkracuje výskyt cukrovky 2. typu a kardiovaskulárních onemocnění průměrnou délku života až o 12 let. Špatnou zprávou je, že i když je hladina glukózy v krvi dobře regulována, riziko problémů souvisejících se srdcem je stále zvýšené. Jak snížit riziko srdečně-cévních nemocí?

Léčba diabetu 2. typu zahrnuje několik důležitých aspektů, které rovněž pomáhají snižovat kardiovaskulární riziko. Klíčová je změna životního stylu, včetně zahrnutí zdravé stravy a pravidelného pohybu. Dalším důležitým prvkem je užívání léků, které pomáhají regulovat hladinu glukózy v krvi.

Součásti léčby může být také nasazení léků na bázi hormonu nazývaného „glukagonu podobný peptid“, tzv. GLP-1, který se přirozeně vyskytuje v těle. „Hormon GLP-1 hraje klíčovou roli při regulaci hladiny cukru v krvi. Když jíme, tělo produkuje GLP-1, který na jedné straně způsobuje uvolňování insulinu pomáhajícího snižovat hladinu cukru v krvi, a na druhé straně potlačuje chuť k jídlu,“ vysvětluje prof. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., vedoucí lékař Diabetologického centra VFN a předseda České diabetologické společnosti. Léky na bázi GLP-1 tedy nejen pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi, ale také podporují činnost slinivky a jater a ovlivňováním chuti k jídlu pomáhají udržovat zdravou tělesnou hmotnost.

Odhaduje se však, že až polovina diabetiků vůbec netuší, že cukrovka tak významně ohrožuje jejich srdce. „Pokud pacient o tomto riziku neví, nemá důvod se jím zabývat a přijímat preventivní opatření,“ říká prof. Prázný, a dodává: „Pacienti s cukrovkou by proto měli svůj zdravotní stav a rizika srdečních onemocnění pečlivě konzultovat se svým lékařem. Ten je vyhodnotí a může navrhnout další kroky – ať už úpravu režimových opatření nebo nasazení účinných léků, které dnes již máme k dispozici a které dokážou tato rizika významně snížit.“

Proto je důležité, aby lidé s diabetem 2. typu o tomto riziku nejen věděli, ale také podnikli aktivní kroky, které ho pomohou zmírnit. Kromě dodržování zdravého životního stylu, vyhýbání se škodlivým faktorům a dodržování diabetické léčby by k těmto krokům měly patřit pravidelné konzultace s lékařem, při kterých si pacienti promluví také o zdraví svého srdce a cév. Množství užitečných informací o léčbě diabetu 2. typu i o možnostech snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění lze nalézt také na webových stránkách www.cukrovkacodal.cz.

4 otázky, které byste měli položit svému lékaři ohledně diabetu 2. typu a vašeho srdce:

  1. Proč je riziko infarktu myokardu a mrtvice vyšší, když mám cukrovku 2. typu?
  2. Jak mohu snížit riziko infarktu myokardu a mozkové mrtvice?
  3. Může úbytek tělesné hmotnosti snížit riziko infarktu myokardu a mozkové mrtvice?
  4. Snižují mé stávající léky na cukrovku 2. typu hladinu cukru v krvi a riziko infarktu myokardu a mozkové mrtvice?

publikováno: 29. 9. 2023, v rubrice Medicína
Štítky: diabetes, prevence, srdce a cévy

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+