Edukativní film pro pacienty s rakovinou tlustého střeva i k prevenci. Podívejte se na něj | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Edukativní film pro pacienty s rakovinou tlustého střeva i k prevenci. Podívejte se na něj

25. 4. 2013

V rámci Brněnských onkologických dnů představila obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius nový edukativní film ze série Průvodci onemocněním, který má pomáhat pacientům s boji s rakovinou tlustého střeva. DVD s filmem “Kolorektální karcinom“ pokřtila 19. 4. v Brně předsedkyně poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová, společně s předsedou České onkologické společnosti Prof. Jiřím Vorlíčkem a onkoložkou Doc. Petrou Tesařovou. DVD je ZDARMA dostupné na odborných onkologických pracovištích nebo ke shlédnutí či stažení na stránkách www.dialog-jessenius.cz

Důležitá včasná léčba

Rakovina tlustého střeva je u nás nejčastějším typem nádorového onemocnění a současně také nejčastější příčinou úmrtí na zhoubná onemocnění. „Ročně postihuje až 8000 pacientů, z nichž polovina na toto onemocnění následně umírá,“ uvádí doc. Petra Tesařová, která je spoluzakladatelkou o.p.s. Dialog Jessenius a dodává. „přitom je toto onemocnění příkladem nádoru s velkou nadějí na úplné vyléčení, pokud se ovšem pacient dokáže rychle zorientovat v problematice nemoci, rozhodne se podstoupit vyšetření a zahájí léčbu.“

Interaktivního DVD

Proto shromáždil Dialog Jessenius všechny dostupné informace o této diagnóze a v laicky srozumitelné formě je v podobě interaktivního DVD nyní poskytuje všem, kterých se tato problematika dotýká. „Věříme, že film zlepší celkové povědomí o této závažné nemoci, odstraní strach, který pacientům s prvními symptomy brání navštívit lékaře, a vysvětlí diagnostické postupy i způsoby léčby, tak že nemocný bude na zvládnutí nemoci lépe připraven,“ říká doc. Tesařová.

Průvodci onemocněním „Kolorektální karcinom“

Film natočila režisérka Šárka Slezáková za přispění předních českých onkologických lékařů, ale i pacientů, kteří se neváhali podělit o svoje osobní zkušenosti s překonáváním nemoci a posílí tak naději těch, kteří jsou teprve na začátku. DVD obsahuje praktické informace o prevenci, výskytu, diagnostice a léčbě choroby, které mají pomoci nemocným i jejich blízkým nebo pacientů v riziku nemoci.

Diagnóza kolorektální karcinom

Kolorektální karcinom je v České republice jedním z nejčastějších nádorových onemocnění, v Evropě jsme v incidenci na třetím místě za Slovenskem a Maďarskem, ve světě na pátém. Kolorektální karcinom zároveň patří i k nejčastějším příčinám úmrtí na zhoubná onemocnění u nás. Hlavním důvodem je pravděpodobně nezdravý životní styl (obezita, nedostatek pohybu, tučná strava atp.) Výskyt nádorů tlustého střeva a konečníku se za posledních 30 let zdvojnásobila. Ročně je v naší republice zachyceno zhruba 8000 nových případů kolorektálního karcinomu, na tuto chorobu každý rok umírá asi 4000 pacientů. Předpokládá se, že v roce 2013 bude v České republice žít s diagnózou kolorektálního karcinomu skoro 58 tisíc lidí.

Náznaky zlepšení

Odborné, etické, hospodářské a společenské důsledky tohoto stavu jsou zřejmé. Jsou o to závažnější, že nemoc ve velké míře postihuje pacienty v produktivním věku. Typický věk českého pacienta s kolorektálním karcinomem je sice mezi 60–75 lety, ale asi pětina všech nemocných je mladších než 60 let. Přesto lze v posledních letech pozorovat náznaky zlepšení, především stabilizaci úmrtnosti, která začíná vykazovat i mírný pokles. Podílí se na tom probíhající screening, a také účinná a důsledná primární onkologická léčba.


publikováno: 25. 4. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: muž, nemoci, prevence, rakovina, zažívání

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+