Jak se vyvarovat nemocím uší v letních měsících? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jak se vyvarovat nemocím uší v letních měsících?

8. 7. 2013

Možná vás ani nenapadne, že byste si mohli způsobit zánět uší při běžném koupání někde u přehrady, nebo přijít o sluch na letním festivalu. Na co si dát pozor, čeho se vyvarovat a jak onemocněním předcházet vám poradí MUDr. Jan Paska, odborný lékař ORL, Středisko Lékařské Péče s.r.o., Poliklinika Hradčanská.

Nečistěte ucho v hloubce

Zvukovodu umožňuje, aby z něho voda spontánně vytekla. Potíže podle MUDr. Jana Paska nastávají při koupání v přírodě ve dvou situacích: když je zvukovod zúžen nahromaděným ušním mazem, nebo když v něm tvoří překážku kostěné výrůstky. „Ve zdravém uchu se ‚špunt‘ z ušního mazu (takzvaný cerumen) nekumuluje. Kůže zvukovodu má samočisticí schopnost a dopraví maz vždy ke vchodu, kde se setře po koupání ručníkem. Ovšem ve chvíli, kdy je tento transport narušen, vznikne cerumen a zvukovod se zužuje. Po vniknutí vody do ucha se ucpe i zbytková štěrbina u cerumenu, a to způsobí zalehnutí ucha,“ vysvětluje lékař. „Voda díky svému povrchovému napětí v úzkém prostoru drží a sama nevyteče. Proto lékaři svým pacientům stále opakují známou poučku, že se ucho v hloubce nemá čistit. Nejenže se tím vytvoří mazový špunt, ale snadno si lze přivodit také úraz.“ varuje MUDr. Paska Jan. Kvůli působení stejného mechanismu nevyteče voda z ucha ani tehdy, kdy je zvukovod zúžen kostěnými výrůstky. Jeho rozšíření vyžaduje operační zákrok.

Před potápěním zajděte ke specialistovi na ORL

Stejně jako při přistávání, i při potápění se uši musejí vyrovnat s přetlakem z vnějšího prostředí. Než se člověk pustí do potápění, měl by zvážit, zda je dostatečně fyzicky zdatný, navštívit praktického lékaře, aby zhodnotil celkový zdravotní stav, a především se objednat u specialisty na ORL, protože zde se může objevit nejvíce problémů. Existují určitá onemocnění, která potápění znemožňují. Lékaři hovoří o kontraindikaci absolutní, kdy stav člověka vůbec nepřipouští potápět se, a o relativní, kdy je fyzický stav jedince nevhodný a lékaři ho nedoporučují. Absolutní kontraindikací je špatná funkce Eustachovy trubice nebo například chronický zánět středouší, závrativé stavy, zúžený nebo nevyvinutý zevní zvukovod, nefunkční hrtan, prasklý ušní bubínek.

Chystáte na dovolenou letadlem?

Start a přistání to jsou nejčastější chvíle, kdy vzniká přetlak z vnějšího prostředí. Pokud není Eustachova trubice schopna tento tlak vyrovnat, začne v uších bolet, jakoby píchat. Při startu, tedy při pohybu vzhůru, vznikají také tlakové rozdíly. Člověk je ale většinou zvládne lépe a vnímá je jen jako zalehnutí uší. Zdraví jedinci to obvykle překonají bez problémů. „V letícím letadle je organismus vystaven nižšímu tlaku vzduchu než obvykle, asi jako ve vysokohorském prostředí v Alpách. Vliv na člověka mají v tomto případě fyzikální zákony. Vzduch v tělních dutinách se vlivem nižšího tlaku rozpíná, tedy zvětšuje svůj objem, a pokud nemůže z tělních dutin volně uniknout, může to způsobovat problémy doprovázené bolestmi,“ říká odborný lékař ORL MUDr. Jan Paska

Letní alergie

Při tomto onemocnění především otéká sliznice a hrozí zhoršená průchodnost Eustachovy trubice. Preventivně se doporučuje používat nosní kapky či gely. Ve složitějších případech před cestou na dovolenou navštívit lékaře, který předepíše protizánětlivé nebo protialergické lé­ky.

Pozor při letních festivalech

Zejména pro mladší ročníky jsou festivaly v přírodě vyhledávanou letní kratochvílí. Uši při takové hlučné zábavě samozřejmě dostávají pořádně zabrat. Pokud se akce koná na otevřeném prostranství, má to alespoň jednu výhodu – zvuk uniká volně do otevřeného prostoru, neodráží se od stěn, a jeho intenzita se tak nenásobí. Samozřejmě pokud budete celý večer postávat přímo u reproduktoru poškodíte si sluch pravděpodobněji, než ten kdo bude co nejdál. Kdo si chce své uši chránit, ať se řídí obecnou zásadou: prostředí, v němž není kvůli hluku možná normální konverzace s partnerem, je již škodlivé. Pro srovnání: šumění listí v lese má sílu asi 10 decibelů, normální konverzace 60 dB a jeden metr od diskotékového reproduktoru duní do uší hudba o intenzitě 90–100 dB.

www.poliklinika-hradcanska.cz


publikováno: 8. 7. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: mládež, prevence, sluch, uši

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+