Jaké letní aktivity jsou nejlepší, když máte křečové žíly? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jaké letní aktivity jsou nejlepší, když máte křečové žíly?

29. 7. 2022

Na vznik a vývoj chronického žilního onemocnění má výrazný vliv životní styl. Jedním z preventivních opatření je tedy zdravý jídelníček a pohyb. Ne každá sportovní aktivita je ale při žilním onemocnění vhodná. Některé totiž zpomalují návrat krve k srdci a problém se žilami tak ještě zhoršují, jiné ho naopak podporují.

Krev se vrací žilami zpět k srdci díky kmitání žilních chlopní a díky přirozenému pohybu jedince. Pravidelný sport tedy podporuje žilní návrat. Navíc pomáhá udržet si vhodnou tělesnou hmotnost, což je u žilního onemocnění velmi důležité. „Ve chvíli, kdy trpíme obezitou či nadváhou nebo hodně sedíme a méně se pohybujeme, dochází k přetlaku v žilách a krev se částečně vrací dolů,“ vysvětluje dermatoveneroložka MUDr. Júlia Černohorská z Mělníka.

Potvrzuje to i výzkum, podle kterého dvě třetiny lidí s žilním onemocněním mají nadváhu nebo obezitu. Důvodem je vysoký tlak na dolní končetiny a zhoršování žilního návratu. Proto se mimo jiné žilní onemocnění častěji objevuje u žen kvůli narůstající hmotnosti během těhotenství. Informace hledejte na www.zilniporadna.cz

KTERÉ AKTIVITY JSOU VHODNÉ?

Vhodné jsou aktivity, kde netlačíte do nohou, ale naopak při kterých dochází k pravidelné kontrakci svalů dolních končetin. „Když si uvědomíme, že žíly probíhají mezi svaly, tak v okamžiku, kdy se sval zatne, masíruje probíhající žílu a tím pomáhá návratu krve zpět k srdce. To je velmi důležité pro správný tok krve a pro správnou rychlost průtoku krve,“ uvádí angioložka MUDr. Petra Zimolová z FN Motol.

• Nejjednodušší je chůze, a to vždy alespoň ve sportovních kompresních podkolenkách. Ideální jsou pravidelné procházky 30 minut každý den. V létě je lze spojit se sběrem hub nebo borůvek.

• Na léto je vhodné pravidelné plavání. Nejen, že to je prevence žilního onemocnění, ale taky si můžete výrazně zlepšit fyzičku. U vody můžete zkusit i šlapadla.

• Nezapomínejte ani na jízdu na kole.

• Klasickou aktivitou, která na letních grilovačkách spojuje společenskou zábavu i chůzi, je kroket nebo pétanque.

• Podobně je na tom i frisbee, kdy se člověk i proběhne.

• U běhu je však třeba být obezřetný: může to být sport také prospěšný pro žilní návrat, ale musíte mít dobrou techniku běhu a správnou obuv. Sportovní kompresní podkolenky by měly být automatické.

• Jestli běh pro vás není to pravé, zkuste si zajít na lekci tance.

• Pokud se chcete jen protáhnout, žilám neuškodí ani jóga.

• Na posílení svalů břicha, zad, nohou, rukou je ideální pilates.

KTERÝM AKTIVITÁM SE RADĚJI VYHNOUT?

Nevhodné sporty jsou ty, při kterých je na svaly dolních končetin vyvíjený přílišný tlak.

• Příkladem jsou dřepy se závažím, vzpírání nebo cvičením na leg pressu (posilovací stroj na nohy).

• Vysoký nátlak do nohou vzniká i při raketových sportech jako squash, tenis nebo badminton.

• Podobně jsou na tom i míčové sporty. Proto byste se raději měli vyhnout plážovému

volejbalu.

Neodkládejte návštěvu lékaře

Pokud i přes veškerou prevenci vnímáte příznaky typické pro chronické žilní onemocnění, navštivte lékaře. Nejčastěji to je pocit těžkých, bolavých nebo oteklých nohou. Setkat se můžete i s pálením a nočními křečemi. Jakmile se onemocnění jednou objeví, už nikdy nezmizí. A proto je důležité snažit se progres nemoci zpomalovat. Tomu může pomoci včasná diagnóza a léky na zpevnění žilní stěny (venofarmaka). Předepsat je může lékař, který také poradí vhodnou kompresní terapii.

Chronické žilní onemocnění

Začíná napětím, otoky nebo křečemi dolních končetin. Následuje dalších šest stadií od metliček, přes křečové žíly, až k bércovému vředu. Chronické žilní onemocnění způsobují oslabené žily dolních končetin, konkrétně jejich stěna. Ve chvíli, kdy by krev z nohou měla proudit směrem nahoru k srdci, hromadí se místo toho v žilách. Když už jí tam je moc, začnou se objevovat metličky a poté křečové žíly. Protože se jedná o chronické onemocnění, nelze jej plně vyléčit. Je ale možné příznaky tlumit na minimum právě vhodnou stravou, pohybem, kompresními punčochami nebo léky na zpevnění žilní stěny, které může předepsat lékař. Proto s jeho návštěvou neotálejte.


publikováno: 29. 7. 2022, v rubrice Medicína
Štítky: pohyb, prevence, žíly

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+