Jsou to hemoroidy? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jsou to hemoroidy?

20. 4. 2020

Nepříjemné pocity v oblasti konečníku mají různé příčiny. Nejčastěji se projevují, jako svědění, pálení nebo bolest, otoky v jeho okolí, krev na toaletním papíře či výtoky. O jakou diagnózu se může jednat? Může jít o hemeroidální onemocnění.

Nebojte se jít k lékaři

„S některými problémy se pacienti neradi svěřují a trvá jim dlouho, než se odhodlají je řešit. Je to pochopitelné, ale řešení není dobré odkládat. Čím dříve se pacienti odhodlají k návštěvě praktického lékaře, tím dříve je možné určit správnou diagnózu a začít s cílenou léčbou. V případě řitní oblasti se jedná zpravidla o režimová opatření a kombinaci lokální a systémové léčby, “ potvrzuje i praktická lékařka MUDr. Jana Vojtíšková z Prahy. Diagnóza zabrání zhoršování vyžadující delší a složitější léčbu.

Svědění? Ekzém i hemoroidální onemocnění

Nejčastěji se objevuje ve spojitosti s ekzémem nebo kvasinkovým onemocněním. Může být ale také příznakem rozšířených hemoroidálních pletení, trhlinek, píštělí nebo zánětu. Pokud se objeví, pozor na to, že situaci může zhoršovat jak nedostatečná hygiena, tak hygiena přehnaná. Zde je důležitá včasná návštěva praktického lékaře a odborná diagnóza. V případě ekzému a kvasinek jsou k dispozici masti, u hemoroidálního onemocnění pak může praktik poradit s akutní léčbou ve formě čípků a mastí a doporučit užívání venofarmak posilujících žilní stěnu, potlačujících zánět a zmírňujících otok. Důležitá je také úprava životního stylu.

Mast Alfalex s trojitým efektem: Trojitý efekt masti zajišťuje zmírnění příznaků a podporuje samotnou léčbu. Vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, přispívá k hojení a snižuje riziko vzniku prasklin. Pomáhá i od svědění, pálení či ekzému. Zakoupíte v lékárně nebo na e-shopu za doporučenou cenu 199 Kč. Zdravotnický prostředek, CE2409, Pro více informací si přečtěte návod k použití

Za krev na toaletním papíře mohou rozšířené hemoroidy

„Krev na toaletním papíře může znamenat jak život ohrožující onemocnění, tak jen nepříjemné snížení kvality života,“ říká MUDr. Martin Kouda z kliniky Chimare v Praze. Prvními vodítky k diagnóze jsou barva krve, přítomnost hlenu a související příznaky. Jasně červená barva značí nejčastěji hemoroidální onemocnění, tedy rozšíření žilních pletení v okolí konečníku. Jednat se může i o řitní trhlinu související často se zácpou, nebo píštěl – tu zpravidla poznáte díky příměsi hlenu s hnisem.

Co znamená tmavá?

Příčina krvácení nemusí být jen v řitní oblasti. „Pokud dochází ke krvácení ze žaludku, poznáme jej tak, že stolice je natrávenou krví zbarvena do černa. Příkladem takovéhoto krvácení mohou být žaludeční vředy. Obávaná rakovina tlustého střeva nebo konečníku se nemusí ihned projevit viditelnými příznaky. Proto jsou tak důležité pravidelné preventivní kontroly a zejména koloskopická vyšetření,“ vysvětluje MUDr. Kouda.


publikováno: 20. 4. 2020, v rubrice Medicína
Štítky: hemoroidy, lékárna

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+