Kuřák má vyšší riziko hemoroidálního onemocnění | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Kuřák má vyšší riziko hemoroidálního onemocnění

24. 6. 2020

Studie publikovaná v loňském roce ukázala, že kuřáci mají téměř 2,5× vyšší riziko vzniku hemoroidálního onemocnění. Nezáleží přitom na tom, zda pacienti s kouřením již skončili, nebo se jedná o současné kuřáky. Potvrzuje se také skutečnost, že již není pravda, že s hemoroidálním onemocněním mají významně častěji zkušenost ženy. Rozdíly mezi muži a ženami se stírají.

Nutná je léčba

Hemoroidální onemocnění nepředstavuje ohrožení života, souvisí s ním ale významné zhoršení jeho kvality v průběhu akutní fáze. Vzhledem k chronické podstatě je nutná odborná léčba.

Přesnému odhadu počtu pacientů brání stud

S rozšířenými hemoroidy projevujícími se pálením, svěděním, bolestí a červenou krví při stolici trpí více než polovina z nás. Dle odborníků se přitom nemusí jednat o konečné číslo. „S některými problémy se pacienti neradi svěřují a trvá jim dlouho, než se odhodlají je řešit. Je to pochopitelné, ale řešení není dobré odkládat,“ říká praktická lékařka MUDr. Jana Vojtíšková z Prahy. Včasná diagnóza je důležitá např. kvůli možné záměně příznaků s život ohrožující rakovinou tlustého střeva nebo konečníků.

Za nemoc může zaměstnání i stres

Riziko hemoroidálního onemocnění zvyšují kromě dědičnosti, věku a těhotenství faktory související s rozvojem moderního způsobu života. To potvrzuje i MUDr. Soňa Hořínková, proktoložka z Nemocnice TGM Hodonín: „Mezi civilizační rizikové faktory patří sedavé zaměstnání, nedostatek fyzické aktivity, kouření a problémy s vylučováním. U posledního ze jmenovaných se může jednat jak o chronickou zácpu způsobenou mimo jiné nedostatkem pohybu a stravou s nedostatkem vlákniny, tak průjem souvisejícím například se stresem a syndromem dráždivého tračníku."

Léčba: masti, tablety, laser, teplo i skalpel

Léčba závisí na stupni postižení. V prvních stadiích je možné zlepšit zdravotní stav jak akutní léčbou ve formě mastí a čípků, tak léčbou systémovou (venofarmaka posilující žilní stěnu). Později jsou nutné semiinvazivní ambulantní zákroky, například ligace, sklerotizace, laserová terapie nebo fotokoagulace. Nejradikálnější metodou je pak chirurgická léčba.

Hemoroidy vs. hemoroidální onemocnění

Hemoroidy jsou přirozenou součástí těla. Jedná se o žilní pleteně, které utěsňují řitní otvor a brání nechtěnému úniku stolice (inkontinenci). O hemoroidálním onemocnění hovoříme tehdy, jestliže cévní hemoroidální pleteně zbytní a začnou činit obtíže, které jsou spojeny s typickými příznaky. Onemocnění vyžaduje včasnou konzultaci s odborníkem a nasazení jak léčby akutní (masti a čípky vytvářející ochrannou vrstvu), tak systémové (léky na posílení žilní stěny).

Více na www.konectabu.cz.


publikováno: 24. 6. 2020, v rubrice Medicína
Štítky: hemoroidy

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+